Доступність посилання

ТОП новини

У Сербiї основним й ефективним видом протесту останнiм часом стала блокада шляхiв. Паралiзуючи транспорт, незадоволенi працiвники державних компанiй та аграрники змушують владу прийняти їхнi вимоги.


Михайло Рамач

Белград, 27 липня 2004 – На початку липня сотнi сільськогосподарських працівників тракторами та комбайнами заблокували шляхи в краю Воєводині, що на пiвночi Сербiї. Влада нарештi була змушена пообiцяти, що за кiлограм пшеницi платитиме на 20 % бiльше вiд цiни, яку спершу запропонувала. А минулого тижня упродовж пiвтори доби були заблокованi магiстральнi шляхи на сходi Сербiї. Гiрники та працiвники плавильних заводiв з мiста Бора вимагали пiдвищення зарплат і державних iнвестицiй в застарiлий комплекс з видобутку й переробки мiдi. Влада погодилася з усiма вимогами. Пiкетувальникiв пiсля повернення до мiста вiтали феєрверком і свого роду народними гуляннями.

Незадоволенi, як правило, блокують магiстральнi шляхи, що ведуть до Болгарiї, Македонiї, Грецiї та Туреччини. Тими шляхами щодня проїжджають тисячi машин. Не важко уявити собі, як переживають багатогодиннi затори при плюс 35 градусiв пасажири з iнших країн. Вони не розумiють мови, не знають, про що йдеться, а полiцiя без пояснення скеровує їх на регiональнi шляхи, яких немає на картах. Там вони губляться, втрачають час, не мають змоги телефонувати, а деколи навiть купити води чи харчiв. Цiлковитий хаос!

Оглядачi стверджують, що влада своєю поступливiстю заохочує усiх, хто прагне домогтися свого. А окремi захiднi телеканали закликають туристiв, котрi планують прибути на Олiмпiйськi ігри в Грецiї, уникати транзиту через Сербiю.

Президент Борис Тадич у недiлю в iнтерв’ю державному телебаченню попередив, що нiхто не смiє порушувати чужі права задля здiйснення своїх вимог. Тим часом, торговці малиною заявили про намiр заблокувати 29 липня шляхи на пiвднi Сербiї на знак протесту проти низької цiни. Щоправда, цiна на малину залежить не вiд влади, а вiд експортерiв-мопополiстiв. Жертвою суперечок знову стануть тi, хто опиниться в дорозi під час блокади.
XS
SM
MD
LG