Доступність посилання

ТОП новини

60-та річниця Варшавського повстання.


Володимир Павлів

Варшава, 30 липня 2004 - У Варшаві розпочалися урочистості з нагоди 60-ї річниці Варшавського повстання. Сьогодні у п''ятницю у польській столиці ветерани-повстанці пройдуть походом пам''яті центральними вулицями міста, на яких 60 років тому вони боролися із загарбниками-нацистами. А у четвер польський Сейм спеціальною ухвалою вшанував пам''ять як учасників Варшавського повстання, так і всіх тих, хто беріг про нього пам''ять упродовж десятиліть.

Варшавське повстання розпочалося 1 серпня 1944 року о 17-й годині. Кілька десятків тисяч членів Армії Крайової, а також молодь зі скаутських організацій та цивільні мешканці польської столиці розпочали нерівну боротьбу із добре озброєними гітлерівськими військовими підрозділами. Німцям знадобилося два місяці, щоб остаточно придушити Варшавське повстання. Під час повстання загинуло близько 30 тисяч його учасників, а також близько ста тисяч мирних мешканців польської столиці. Помстою гітлерівців за повстання було стертя з лиця землі історичного центру старої Варшави.

Історики говорять про те, що одним із завдань цього повстання було захопити владу у столиці перед приходом до неї Радянських військ, щоб не допустити до влади маріонеткового польського комуністичного уряду. Тому радянські війська, котрі перебували за півтора десятка кілометрів від Варшави, не надали допомоги повстанцям і тим самим дозволили нацистам жорстоко розправитися із повсталими поляками. З цієї причини в комуністичні часи у Польщі правда про Варшавське повстання всіляко приховувалася. Тож всім тим, хто зберіг пам''ять про це повстання, а також його учасникам польський Сейм висловив подяку і шану у спеціальній ухвалі. Текст ухвали зачитав спікер Сейму, маршалок Юзеф Олекси:

“Сейм Республіки Польщі висловлює вдячність усім, хто упродовж десятиліть всупереч заборонам і труднощам здійснювали заходи по вшануванню Повстання. Сейм Речіпосполитої висловлює вдячність та повагу і тим, хто ніс допомогу Варшаві, яка боролася”.

Відзначення 60-ї річниці Варшавського повстання відбуватиметься упродовж багатьох серпневих днів. У суботу буде відкрито Музей Варшавського повстання, а з ветеранами-повстанцями зустрінеться президент Польщі Александр Квасневський. У неділю, на яку припадає кругла дата початку повстання, біля могили невідомого солдата відбудеться зміна почесної варти, а в костелах відправлять літургії в пам''ять загиблих повстанців.
XS
SM
MD
LG