Доступність посилання

ТОП новини

Міжнародна федерація з прав людини помітила серйозні порушення під час передвиборчої кампанії в Україні.


Мар’яна Драч

Прага, 4 серпня 2004 року -Міжнародна федерація з прав людини вважає, що влада в Україні незаконно використовує свої структури, щоб вплинути на перебіг президентських виборів у жовтні. Про це мовиться у заяві громадської організації, яку оприлюднили у Відні. Вперше впливова міжнародна група наводить детальні факти зловживань під час нинішньої кампанії в Україні.

На думку спостерігачів, українські державні телеканали, які висвітлюють президентську кампанію, надають значну перевагу одному кандидатові - нинішньому прем''єрові Віктору Януковичу. Натомість у повідомленнях про опозиційного кандидата Віктора Ющенка переважає негатив. Така ж ситуація в газетах обласних адміністрацій, які фінансуються з громадських фондів і які читає "бідніше сільське населення." В інтерв`ю радіо "Свобода" виконавчий директор Федерації Ерон Роудс (Aaron Rhodes) заявив: "Україна нагадує низку інших пострадянських держав, де громадські мас-медіа обслуговують не громадськість, а владу."

Правозахисники кажуть, що отримали численні нарікання від українських громадян, які скаржаться на те, що влада їх залякує. Зокрема, є повідомлення, що прихильників опозиції таємно знімають правоохоронці. Міжнародна федерація з прав людини зазначає, що так само як і на недавніх виборах в Білорусі, робітників заводів в Україні змушують підтримувати кандидата від влади під загрозою звільнення. Погрожують звільнити і регіональних керівників, якщо вони не забезпечать необхідних результатів на виборах. Міжнародна федерація з прав людини розповідає про звернення українських студентів, які кажуть, що їм погрожували декани, котрі вимагали підтримувати Віктора Януковича. Як приклад, згадується Ніжинський педагогічний університет на Чернігівщині.

Спостерігачі за виборами в Україні занепокоєні повідомленнями про те, що владні чинники можуть спробувати роздмухати й міжетнічні конфлікти, наприклад, між татарами та росіянами в Криму. Можливий метод – сприяння радикальним групам. Так, зокрема, партія УНА на чолі з Едуардом Коваленком, яку Федерація називає "шовіністичною," нещодавно отримала дозвіл на проведення мітингу в центрі Києва, хоча влада постійно відмовляє в цьому незалежним громадським організаціям. Партія Коваленка виступала з расистськими закликами, а потім заявила, що підтримує Віктора Ющенка. Як вважають спостерігачі, це була спроба скомпрометувати опозиційного кандидата, представляючи його расистом.

Правозахисники побоюються, що у жовтні може повторитися "мукачівський сценарій," що влада використовуватиме будь-які засоби, щоб на виборах переміг нинішній прем`єр. Міжнародна федерація з прав людини закликає офіційний Київ забезпечити вільний доступ усім кандидатам у президенти до державних мас-медіа і до виборців. А ще – заборонити використання грошей платників податків на підтримку Віктора Януковича та створення перешкод іншим кандидатам. У цьому контексті правозахисники нагадують міжнародні зобов''язання України, які вона взяла, вступаючи до ОБСЄ та підписуючи Європейську конвенцію з прав людини.

Міжнародну федерацію з прав людини створили 1982-го року. До її лав входять гельсинкські організації у майже 40 країнах світу, у Європі та Північній Америці.

Представники виборчого штабу Віктора Януковича раніше заявляли, що докладуть усіх зусиль, щоб виборча кампанія в Україні була чесною і прозорою.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG