Доступність посилання

ТОП новини

Білоруські чиновники поясняють, що з Росією треба підписувати ще дуже багато угод, аби понеділкові домовленості на саміті в Сочі почали діяти.


Юрій Свірко

Мінськ, 24 серпня 2004.

У Мінську кажуть, що попри оптимістичні заяви президентів Росії та Білорусі на їхній вчорашній зустрічі у Сочі, насправді досі не розв''язані три головні проблеми економічних відносин двох країн – запровадження спільної валюти, забезпечення постачань газу до Білорусі та необкладання експортних енергоносіїв у Росії податком на додану вартість.

Хоча перехід Білорусі на російський рубль офіційно відкладено на рік, до 1 січня 2006 року, на прес-конференції в Сочі і президент Путін, і президент Лукашенко натякали, що цю дату знов можливо перенесуть. А начальник управління інформації білоруського Нацбанку Анатолій Дроздов заявив, що позиція Національного банку з приводу запровадження російського рубля ,як єдиного платіжного засобу Союзної держави, залишається незмінною, а саме: Нацбанк вважає, що запровадженню єдиної валюти повинне передувати створення єдиного економічного і митного простору, а також рівних умов для суб''єктів господарювання.

Проте, наголосив Анатолій Дроздов, необхідні для переходу на російський рубль економічні умови, за створення яких відповідають уряди двох держав, дотепер не виконані. Для офіційного Мінська рівні умови – це передусім однакові ціни на газ як у Росії, так і в Білорусі. Проте Володимир Путін заявив: тільки якщо "Бєлтрансгаз" і "Газпром" домовляться про створення спільного підприємства та умови цього задовольнятимуть і російську, і білоруську сторони, постачання газу до Білорусі відбуватиметься за внутрішніми російськими цінами.

Але міжурядова угода передбачала, що спільне газотранспортне підприємство Росія та Білорусь мали створити ще до 1 липня минулого року. У Сочі Олександр Лукашенко сказав, що це “старе наболіле питання”:

“Це питання не знімається. Воно вирішується так, як і має вирішуватися. Триває оцінка вартості нашого підприємства”.

Проте минулої п''ятниці заступник міністра економіки Білорусі Олег Мельников заявив, що кандидатуру міжнародного аудитора “Бєлтрансгазу” досі не узгоджено з “Газпромом”, бо в Мінську не отримали офіційної відповіді від нього. За словами Олега Мельникова, процес оцінки вартості “Бєлтрансгазу”, який ще не розпочався, може тривати 2–3 місяці. А незалежні експерти кажуть, що цього року спільного підприємства з “Газромом” не буде.

Є також проблеми з податком на додану вартість. Так, для України ПДВ на російську газ і нафту скасовано, а для Білорусі – ні. Президент Росії сказав, що це викликано “технічним питанням” – відсутністю митного кордону між Росією та Білоруссю. Щоб урахувати ПДВ, треба підписати додаткову угоду та створити електронну систему контролю за рухом товарів. Отже, каже білоруська опозиція, переваги інтеграції з Москвою стали перешкодами на шляху до спільного економічного простору.
XS
SM
MD
LG