Доступність посилання

ТОП новини
18 Вересень 2018, Київ 18:48

Почім нині вибори Президента?


Марина Пирожук

Київ, 30 вересня 2004- Сьогодні в рамках проекту „ Громадський моніторинг фінансування виборчої кампанії 2004 р. в Україні” відбудеться медіа-брифінг на тему: „Скільки коштують вибори Президента України ” Учасники брифінгу розкажуть про особливості фінансування цих виборів .

Керівник проекту “громадський моніторинг фінансування виборчої кампанії 2004” Ігор Марков каже, що дати наразі однозначну відповідь на питання, почім нині вибори в Україні, дуже важко і зарано. Одначе приблизну суму виборчих видатків експерт все ж таки називає.

Ігор Марков: “Попередні дані є на рівні 4-5 млрд. гривень. Тобто це приблизно 1 млрд. доларів. Однак ми ведемо постійний моніторинг виборчої кампанії і постійно обчислюємо витрати кандидатів на різні заходи і проводимо експертну і інформаційно-моніторингову аналітичну кампанію по всій Україні.

Тому на сьогоднішній день можна лише говорити про проміжні результати щодо витрат на кампанію. Я думаю, що вони будуть доволі цікавими і вражаючими. Однак загальна цифра поки що на рівні 1 млрд. доларів".


Ігор Марков водночас наголошує, що такі підрахунки є попередніми. Говорячи про джерела фінансування пан Марков відзначає, що витрати на цю кампанію надходять з різних джерел і діляться на непрямі і тіньові.

Ігор Марков: “Можна говорити, що витрати, які йдуть на кампанію не йдуть з різних джерел. В першу чергу, можна сказати, що передвиборчі фонди кандидата з точки зору погляду витрат на саму кампанію будуть становити мізер. В кращому разі, може, 10% і менше.

В основному це є витрати на кампанію, які є непрямі і тіньові. Непрямі, які йдуть за рахунок інших платників і підприємств, тобто інших суб’єктів оплати поза межами виборчого фонду кандидата.

Основна маса цих витрат є тіньовими, які йдуть в основному готівкою і які можна обчислювати лише, знаючи максимально заходи, які відбуваються в рамках кампанії кожного кандидата, і повторення заходів, тобто типологізації заходів кампанії кожного кандидата.

Тобто, грубо кажучи, на який захід кожен кандидат спроможний заплатити. Одні платять за публікації в друкованих ЗМІ, складають 1-2% вартості всієї кампанії. Інші в основному присутні в електронних ЗМІ, а це вже інші масштаби оплати”.


Політолог Кость Бондаренко переконаний, що виборчі видатки далеко перейдуть за рамки фондів, затверджених законодавством. Він наголошує, що бажаючі стати президентом мають володіти щонайменше півмільярдами доларів.

Кость Бондаренко: “Виборча кампанія виходить далеко за рамки тих фондів, які затверджують законодавчо. Ніхто не вірить в те, що за 2 млн. доларів можна зробити виборчу кампанію. Тому реально кандидати у президенти України акумулюють надзвичайно великі кошти і втратять під час виборчої кампанії.

Деякі найбільш скромні підрахунки говорять про те, що для того, щоб стати президентом потрібно від 0,5 до 1,5 млрд. доларів. При цьому чимала кількість експертів, що в обох основних кандидатів існують такі реальні виборчі фонди. Принаймні вони можуть сподіватися на те, щоб використовувати саме такі виборчі фонди.

Що стосується інших кандидатів, то будемо сподіватися на те, що використаються під час цієї кампанії 2-5 млн. доларів, але при цьому вони можу заробити значно більше, наприклад, продаючи місця у виборчих комісіях або торгуючи різноманітними ідеологічними ходами або навіть торгуючи спостерігачами”.

Recommended

XS
SM
MD
LG