Доступність посилання

ТОП новини

У Белградi сталася незвичайна подія: керiвник полiтичної полiцiї пiдтвердив, що його служба пiдслуховувала одного журналiста. Пiдслуховування – не нове явище. Новина в тому, що про нього наразi почали говорити, стало відомо про офіційні механiзми такого контролю.


Михайло Рамач

Белград, 29 жовтня 2004 – Репортер незалежної газети “Данас” Вук Цвиїч має документи, якi свiдчать, що його пiдслуховували. Газета звернулася до Агенцiї з питань безпеки та iнформацiї, як нинi офiцiйно називають колишню полiтичну полiцiю. Керiвник агенцiї Раде Булатович пiдтвердив автентичнiсть документiв та додав, що вiдповiдальнiсть за це несуть колишнi керiвники МВС. За його словами, чинними законами обумовлено, що служба безпеки має право підслуховувати громадян лише з дозволу голови Верховного суду.

Заява керiвника Агенцiї стала майже сенсацiєю, оскiльки полiтична полiцiя в минулому нiколи не повiдомляла про свою дiяльнiсть. А опозицiйнi полiтичнi дiячi та незалежнi журналiсти були впевненi, що за ними стежать , що полiцiя знає чи не всi їхнi таємницi.

Проте Добривоє Радованович, керiвник Iнституту кримiнологiчних та соцiологiчних дослiджень попереджає, що справа не така проста. Поряд з полiтичною полiцiєю пiдслуховувати громадян можуть ще й полiцейський вiддiл з боротьби із органiзованою злочинністю, служба безпеки Збройних сил та вiдповiдна служба Мiнiстерства закордонних справ, а також мережа закордонних служб. Вони контролюють не лише громадян, але й один одного. Через це Радованович каже, що треба обережно сприймати твердження про те, що парламентський комiтет у справах оборони й безпеки нинi спроможний контролювати таємнi служби.

“Їх контролює лише Всевишнiй”, жартома каже цей експерт. Вiн зазначає, що в окремих законах досi збереглося таке комунiстичне визначення, як “внутрiшнi вороги”, за якими треба стежити. Однак полiтична полiцiя бiльше не має пiдписаних бланкiв, на пiдставi яких вона в минулому пiдслуховувала так званих неблагонадiйних. Тепер для кожної справи треба мати окремий дозвiл i в кожному випадку треба зробити звiт щодо результатiв окремих заходiв, як офiцiйно називають пiдслуховування.

Галас щодо пiдслуховування журналiста Цвиїча знявся тому, що вiн придбав автентичнi документи. У кого таких документiв немає, то йому залишається вiрити офiцiйним твердженням, що бiльше не пiдслуховують.
XS
SM
MD
LG