Доступність посилання

ТОП новини

Українські виборці у США звинувачують українських дипломатів у саботажі виборів.


Сергій Куделя

Вашингтон, 29 жовтня, 2004 - Українські дипломатичні установи у США зробили все можливе, щоб попередити відкриття додаткових виборчих дільниць у Сполучених Штатах, і таким чином зменшити кількість українських громадян в Америці, які візьмуть участь у президентських виборах. У цьому переконані ті українці, які упродовж останніх місяців намагалися організувати голосування у штатах, де вони живуть. Схожої думки і президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський, який називає дії української влади у справі голосування за кордоном зухвалими. Зі свого боку, українські дипломати відкидають усі обвинувачення в упередженості. Розповідає наш кореспондент у Вашингтоні Сергій Куделя.

Українці принаймі п”ятьох американських міст – Сіетлу, Детройту, Балтімору, Філадельфії та Клівленду – намагалися створити у своїх штатах додаткові виборчі дільниці. Адже у кожному з них проживає значна українська громада, і лише деякі можуть дозволити собі багатогодинну дорогу до найближчого дипломатичного представницва. Однак, усі їхні декількамісячні спроби створити додаткові дільниці виявилися марними. Активісти цих громад кажуть, що головною перешкодою для них стали ті, хто мав би навпаки усіляко допомогти – українські дипломати. Виборці свідчать, що дипломати або відмовляли їх створювати додаткові дільниці у США, або ж передавали їхні заяви до ЦВК із запізненням. В результаті, жодна заява так і не була розглянута комісією.

Світлана Окромешко з Сіетла розповідає, що список з 850 виборців та заяву на створення дільниці вона надіслала до Києва та консульства у Сан-Фрациско в середині вересня. Однак, до середини жовтня їй ніхто так і не відповів. Лише 16 жовтня до Сіетла приїхав консул Гребенюк, який пообіцяв допомогти, хоча час подання пропозиції до ЦВК вже минув. З цього моменту, як розповідає Світлана, консул усіляко заохочував збирати імена додаткових виборців, однак вже тоді ставало зрозуміло, що додаткової дільниці не буде. Однак найбільше її вразила пояснення консула:

“Коли б нам сказали відкрито, ми би обурювалися, але принаймі залишилась би повага до цих людей. А тут такі серйозні порушення і абсолютно ніяких пояснень. Генеральний консул мені сказав, “Ну знаєте як Кравчук сказав – маємо те, що маємо”. Як можна задовільнитися такою відповідю? Ось така реакція і від людини, яка має захищати наші тут права? Це викликає розчарування.”

У Балтіморі місцеві активісти зібрали підписи понад 200 українців, які хотіли проголосувати в цьому місті. Працівники посольства України у Вашингтоні, отримавши список, виявили бажання зустрітися із балтіморськими українцями. Про цю зустріч Радіо Свобода розповіла Христина Горбачевська з Балтімора:

“Це розмова була спрямован на те, щоб нас відмовити, пояснити, що це неможливо. Але чому неможливо – нема під цим ніякої законної бази. І ось в якійсь момент розмови консул отримує телефонограму. І пан консул нам її читає. Телефонограма звучить так: ЦВК забороняє створення додаткових виборчих дільниць в іноземних державах, уряди яких не надають імунітету цим виборчим дільницям рівного імунітету посольств і консульств. А американський уряд такого імунітету не надає. І предмет розмови пропав. Знаєте це особи офіційні, поважні – раз сказали, то сказали.” Христина каже, що дуже потім шкодувала, що повірила тоді дипломатам на слово. Адже, як виявилося, ця інформація не була правдивою – уряд США не заперечував проти створення дільниць за межами дипломатичних представництв України, хоча й вимагав окремого дозволу на це. Вона вважає, що дипломати навмисно ввели виборців в оману, щоб переконати їх не створювати дільницю у Балтіморі.

Подібний досвід має Наталя Ярова зі штату Мічиган. Списки виборців там почали складати ще у серпні, щоб виконали всі вимоги українського консульства у Чікаго вчасно, але виявилося, що заява потрапила до ЦВК із запізненням. Наталя Ярова:

“Нам приходили весь час інші вимоги з консульства - з початку таку, потім таку, потім таку. Ми не один раз подавали ці заяви. Тому ми думаємо, що нас просто було введено в оману. І тому така ситуація виникла. Ми робили все, що нам казало консульство у Чікаго. Всі необхідні документи були готові і ми думали, що виграли і будемо мати виборчу дільницю. Але як сказав нам посол ще у травні – виборчої дільниці у нас не буде. І влада дотримала свого слова.”

У коментарі для Радіо Свобода, радник-посланник українського посольства у Вашингтоні Сергій Корсунський заявив, що дипломати у США зробили все, що від них залежало, аби допомогти українцям створити додаткові виборчі дільниці. Корсунський перекладає відповідальність за їхню відсутність на ЦВК. А осіб, які критикують роботу посольства та консульств, він називає просто екзальтованими передвиборчою ситуацією в Україні. Однак, президент Світового конгресу Українців Аскольд Лозинський підтверджує критичні висновки багатьох українців у США:

“Шляхом маніпуляції Міністерства закордонних справ лише невелика частина громадян України зможе взяти участь у виборах. Це є явна маніпуляція, продумана, яка прийшла згори – від прем”єр-міністра до міністра закордонних справ до голови ЦВК. Не корисно було б для прем”єр міністра як кандидата, щоб громадяни України брали участь у голосуванні”.

Як заявив Лозинський, діаспорні організації намагалися переконати українських можновладців створити додаткові виборчі дільниці на Заході. Але всі заклики було проігноровано, оскільки, за його словами, влада знає про високу підтримку опозиції серед українців в Європі та Америці, і тому не зацікавлена у чесних виборах навіть за кордоном.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG