Доступність посилання

ТОП новини

Більше послідовності – перші враження іноземних інвесторів від нового українського уряду.


Сергій Куделя


Вашингтон, 27 квітня 2005 року – Український уряд не повинен розраховувати на значне зростання прямих іноземних інвестицій до кінця цього року. Так вважає аналітик інвестиційного банку Bear Stearns Маріанна Козинцева, яка досліджує інвестиційний клімат у Росії, Україні та державах Центральної Європи. За її словами, іноземні інвестори демонструють зацікавлення у стрімко зростаючих галузях української промисловості, таких як нафтохімічна, металургійна, легка та машинобудування. Однак, на думку аналітика, український уряд повинен продемонструвати більше послідовності у своїх діях, щоб перетворити таке зацікавлення у реальні інвестиції. Про перші враження іноземних інвесторів від дій нової влади Маріанна Козинцева розповіла кореспондентові радіо "Свобода" у Вашингтоні.

Перші сто днів діяльності нової української влади, за словами аналітика інвестиційного банку Bear Stearns Маріанни Козинцевої, іноземні інвестори сприймають загалом позитивно. Вона вважає, що уряд продемонстрував зацікавлення у реформах, боротьбі з корупцією та здобув достатню підтримку у парламенті своєї програми дій. Проте Козинцева вказує і на деякі негативні тенденції у роботі нової владної команди, яка не має єдиного підходу до реформ в Україні. Експерт відзначає, що заяви щодо реприватизації деяких підприємств викликали невдоволення серед західного бізнесу. Аналітик говорить і про неадекватність деяких рішень уряду, спрямованих на виконання соціальних зобов’язань. Продовжує Маріанна Козинцева: “Одним із останніх рішень уряду, яке викликає занепокоєння серед інвесторів, був декрет Кабінету Міністрів про відрахування державними підприємствами 50% прибутку у державний бюджет, починаючи з березня поточного року. До цього державні підприємства відраховували уряду лише 15% прибутку. Отже, підприємства втрачатимуть тепер набагато більшу частину своїх грошей. Перекладання такої суми грошей з кишені підприємств до кишені уряду може допомогти урядовцям виконати соціальні зобов”язання. Однак у довгостроковій перспективі це може негативно відбитися на розвитку цих підприємств” .

Аналітик вважає позитивним останнє рішення Національного Банку України щодо зміцнення гривні, оскільки це, на її думку, допоможе стримати зростаючу інфляцію. Водночас, вона стримано оцінює рішення про ліквідацію вільних економічних зон. Пояснює Маріанна Козинцева:

“Ми знаємо, що багато з цих зон використовувалися для несплати податків підприємствами, які контролювалися попереднім режимом. Однак іноземні інвестори, як і внутрішні, зацікавлені у стабільності та послідовному дотриманні законів держави. Отже, скасування усіх вільних економічних зон можливо було не найкращою ідеєю. Можна було переглянути умови функціонування цих зон через зрозумілий та прозорий процес і можливо надання компенсації для підприємств, які зазнають втрат”.

За словами аналітика, саме відсутність прозорості у процесі ухвалення рішень новим урядом серйозно турбує іноземних інвесторів:

“Питання прозорості у новій команді президента Ющенка насправді викликає в нас іноді занепокоєння. Адже, хоча нові урядовці і виступають із найкращими намірами, вони не дуже добре їх пояснюють і іноді говорять врізнобій. Ухвалюють рішення, які суперечать одне одному, а потім публічно сперечаються щодо цих рішень. А це не додає стабільності інвестиційному клімату держави” .

Отже, аналітик інвестиційної компанії Bear Stearns радить українським урядовцям краще координувати свої дії та ефективніше пояснювати їх іноземним інвесторам.

У протилежному випадку, каже Маріанна Козинцева, прихильне ставлення західного бізнесу до нової української влади може бути вичерпане.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG