Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 05:51

Белградський телевiзiйний канал “Б 92” передав вiдеозапис розстрiлу сербськими полiцейськими полонених громадян Боснiї i Герцеговини. Громадськiсть шокована як злочином, так i фактом, що особи, якi його скоїли, досi перебувають на волi.


Михайло Рамач

Белград, 3 червня 2005 – Важко без хвилювання розповiсти про вiдеозапис, який спершу придбала прокуратура Мiжнародного трибуналу з воєнних злочинiв, а вiдтак белградське телебачення. В початкових кадрах фiльму сербський священик дає благословення бiйцям й заохочує їх боротися проти ворожого народу. Вiдтак тi самi бiйцi, якi належали до полiцейського пiдроздiлу “Скорпiон”, ведуть групу полонених й убивають їх пострiлами в спину. Усi полоненi в сорочках, худi й побитi. Вбивцi глузують з них, ображають їх лайками.

За твердженням прокуратури та белградського телебачення, вiдеозапис був зроблений на початку липня 1995 року, пiсля захоплення сербськими силами боснiйського мiстечка Сребреницi. Зробили його самi “Скорпiони” як свого роду пам’ятку про воєннi подiї. Такого висновку оглядачi доходять на пiдставi розмови вбивць. Сербськi джерела уточнюють, що йдеться про пiдроздiл, сформований белградським МВС, який брав участь в боях у Хорватiї, Боснiї i Герцеговинi та в Косовi. Белградське телебачення подало й iмена вбивць, зазначаючи, що вони досi живуть у Сербiї.

Хоча злочин був скоєний майже десять рокiв тому, сербська прокуратура в справах воєнних злочинiв розпочала слiдство наприкiнцi травня, коли стало вiдомо, що Гаазький трибунал роздобув шокуючий вiдеозапис. Мiнiстр у справах прав людини Расим Ляїч заявив, що йдеться про жахливий злочин та висловив сподiвання, що правоохороннi органи невiдкладно вживуть заходiв щодо тих, хто його скоїв.

За даними Мiжнародного Червоного Хреста, сербськi сили пiсля захоплення Сребреницi розстрiляли й поховали в масових могилах понад 8 тисяч чоловіків босняцької нацiональностi. Вiдеозапис, про який іде мова, може мати негативні наслiдки для Сербiї. Адже в ньому виступають не анонiмнi вбивцi, а конкретнi особи в формах сербської полiцiї. Гаазька прокуратура цим документом спростувала твердження Милошевича, що пiдроздiли iз Сербiї не воювали на територiї сусiдньої країни.

Вчора в Белградi перебувала Карла дель Понте, головний прокурор Мiжнародного трибуналу. Вона iз сербськими урядовцями обговорювала й слiдство щодо злочину в Сребреницi. Пiсля розмови з головним прокурором сербський прем’єр Воїслав Коштуниця заявив, що полiцiя упродовж дня затримала кiлька осiб, причетних до розстрiлу полонених.
XS
SM
MD
LG