Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 10:40

Центральною темою полiтичних дiячiв та ЗМI в Сербiї вiд минулого тижня є вiдеозапис розстрiлу сербськими полiцейськими групи полонених боснiйцiв, в тому числi чотирьох пiдлiткiв. Вiдеозапис спершу показали перед Мiжнародним трибуналом з воєнних злочинiв у процесi над колишнiм президентом Сербiї i Югославiї Слободаном Милошевичем.


Михайло Рамач

Відеозапис: http://www.slobodnaevropa.org/article/2005/06/03/8d77c4b2-5274-44e3-b29d-0570ac306fdd.html

Белград, 7 червня 2005 – Бiльшiсть громадян шокована хвилюючими кадрами. Полiтичнi дiячi одностайно засуджують злочин. Лише керiвники ультранацiоналiстичної Радикальної партiї нагадують, що у вiйнах на територiї колишньої Югославiї постраждали й серби. Проте й радикали зазначають, що необхiдно притягнути до вiдповiдальностi усiх причетних до розстрiлу та iнших злочинiв. Офiцiйнi джерела тим часом уточнили, що в складi пiдроздiлу пiд назвою “Скорпiони”, бiйцi котрого розстрiлювали полонених, перебувало понад 130 громадян Сербiї. Пiдроздiл сформувало Мiнiстерство внутрiшнiх справ для операцiй в Хорватiї та Боснiї i Герцеговинi, згодом в Косовi.

Окремi неурядовi органiзацiї запропонували парламентовi декларацiю щодо злочину сербських сил в Сребреницi. Спiкер парламенту Предраґ Маркович вiдхилив пропозицiю, пояснюючи, що парламент може ухвалювати лише документи, запропонованi депутатами.

А експерти з мiжнародного права попереджають, що вiдеозапис мiг би стати важливим доказом у процесi проти Сербiї перед Мiжнародним судом ООН. Позов проти Белграда подав уряд у Сараєвi. В ньому стверджується, що Сербiя вдалась до агресії стосовно Боснiї та Герцеговини. Белград досi спростовував обвинувачення. Наразi ж урядовцi змушенi визнати, що армiя та полiцiя направляли окремi пiдроздiли до сусiдньої країни.

В неприємнiй ситуацiї опинилася й Сербська православна церква. Адже вiдеозапис розстрiлу розпочинається кадрами, в яких священик благословляє бiйцiв перед акцiєю. Церковна iєрархiя досi не виступала з приводу злочину.

Бiльшiсть затриманих та тих, яких розшукують через участь у розстрiлі полонених, перебувала в мiстечку Шид, що на заходi Сербiї. Туди у недiлю прибула група белградських журналiстiв. Та мешканцi ухиляються вiд розмов. В мiстечку панує страх. Причина в тому, що колишнi полiцейськi донедавна були недоторканними. Пiсля вiйни вони стали бiзнесменами й, так би мовити, всесильними господарями мiстечка. Люди не хочуть говорити про них перед кореспондентами, оскiльки бояться помсти.
XS
SM
MD
LG