Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 07:51

Демократія як чинник регіональної політики.


Мар’яна Драч


Прага, 15 серпня 2005 року - У регіоні скоро з''явиться ще одне об''єднання. Україна разом з Грузією ініціювали створення Співдружності демократій балто-чорноморсько-каспійського регіону. Водночас офіційний Київ хоче реформувати вже існуючу Співдружність – СНД. З чим пов`язані такі регіональні ініціативи і які вони мають шанси на успіх?

Президенти України і Грузії хочуть створити нове регіональне об`єднання з вельми амбітною метою - започаткувати нову еру демократії, безпеки та миру в усій Європі від Атлантики до Каспійського моря. Таку ініціативу вони оприлюднили в п''ятницю у грузинському місті Боржомі. Віктор Ющенко наголосив, що ключовим для такої коаліції будуть демократичні цінності:

"Питання демократії, на щастя, не обмежуються лише національними кордонами. Ми повинні знати, які цінності, які свободи сповідують наші сусіди, як вони їх захищають, чи відповідають вони нашим уявленням про демократичні цінності".

Україна пропонує провести саміт нового об''єднання наприкінці року в Києві й запрошує до участі в ньому Росію, Європейський Союз і Сполучені Штати.

Успіх цього задуму передовсім залежатиме від політичної стабільності та економічній ситуації в самих Україні і Грузії, говорить радіо "Свобода" київський експерт, директор фонду "Співдружність" Сергій Телешун:

"Поки що цих факторів немає. Є побажання політичної еліти підтримувати один одного у розвитку демократії, але чи зможуть держави реально впливати на ситуацію на пострадянському просторі, мені казати важко. В Україні наближаються парламентські вибори. В Україні стоїть перед президентом і його командою величезна кількість питань щодо реформування суспільства, і спочатку дуже було б доцільно провести реформування. Те ж саме торкається Грузії. Крім грузинського темпераменту, характеру, стратегічних інтересів у Грузії Сполучених Штатів, інших країн, Грузії ще потрібно підняти економіку, об''єднати ці буремні і бунтівні автономії і створити потужну державу, яка дасть соціальний результат, я маю на увазі підвищення рівня життя. Як кажуть класики, зовнішня політика - це продовження потужної внутрішньої".

Водночас Україна хоче реформувати іншу організацію – СНД, яку створювали для цивілізованого розлучення колишніх радянських республік. Свої пропозиції президент Віктор Ющенко збирається оприлюднити на саміті СНД у Казані 26 серпня. Про що може йти мова, дав знати журналістам міністр закордонних справ України Борис Тарасюк.

За його словами, замість того, щоб займатися геополітичними проектами, в яких зацікавлена лише одна чи кілька держав, СНД варто перейти до конкретики. Пропозиції українських дипломатів, зокрема, такі: легалізація міграції в прикордонних районах Співдружності та соціальний захист громадян СНД, які живуть за кордоном.

Крім СНД, на колишніх радянських теренах нині існує низка інших регіональних утворень, таких як ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова) ЄЕП (Україна, Росія, Казахстан, Білорусь) ЄврАзЕс (Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан). Може, державним діячам варто зупинитися з продукуванням нових структур і більше дбати про ефективність уже існуючих об''єднань? Київський експерт Сергій Телешун з цього приводу робить такий прогноз:

"Можливо, я вас здивую, але упродовж 4 років буде ще пропозицій біля 70 - як назвати і як реалізувати. Тобто, сьогодні ми можемо казати про початок нового етапу пошуку ідентичності у стосунках на колишньому просторі Радянського Союзу. Особливо це торкається України, Росії. Я маю на увазі вибори парламентські, президентські, зміни курсу стратегічного, я не виключаю цих речей. І виходячи з цієї складової, кожна країна буде шукати форму, яка задовольнить".

Пропозиція України і Грузії створити нову Співдружність демократій у регіоні є викликом для Москви, вважають спостерігачі. Але Київ і Тбілісі намагаються не дратувати Росію, зауважують аналітики вашингтонського фонду "Джеймстаун." Так зокрема у боржомській декларації немає жодної згадки про НАТО, хоча деякі держави регіону, включно з Україною і Грузією, заявляли про бажання вступити до альянсу. Президент Грузії спершу пропонував провести саміт нового об`єднання у Ялті, щоб знаменувати кінець ялтинської системи розподілу Європи і потребу консолідувати свободу в колись московській сфері впливу. Про це Саакашвілі писав на шпальтах газети "Вашингтон Пост" у травні. Але в щойно оприлюдненій спільній декларації України і Грузії немає згадки про Ялту ні в прямому, ні в переносному значенні. Вашингтонські аналітики вважають, що пояснення слід шукати у бажанні керівництва України поліпшити відносини з Росією під час парламентської кампанії, адже вона буде в розпалі восени, коли будуть проводити саміт. У Боржомі президент України говорив не про Ялту, а про іншу кримську подію – 80-ти річчя піонерського табору "Артек". Ющенко повідомив, що запросив на відзначення цієї дати, яку пов`язують із ностальгією за радянськими часами, президента Росії.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG