Доступність посилання

ТОП новини
15 Жовтень 2018, Київ 11:21

Росія заявляє про утиски "20 мільйонів російськомовних" громадян України.


Мар’яна Драч

Прага, 6 вересня 2005 року - Мова знову стає каменем спотикання в українсько-російських міждержавних відносинах. Росія протестує проти того, що Україна запроваджує судочинство українською мовою. Про це мовиться у коментарі Міністерства закордонних справ Росії, який 6 вересня оприлюднили у Москві. На думку Росії, Україна порушує права "майже 20 мільйонів російськомовних громадян України, які складають 40 % населення держави". Отже, офіційна Москва виступає на захист не лише етнічних росіян, але й російськомовних громадян України. Чому саме 20 мільйонів громадян України, а не всі 48 у Росії вважають російськомовними, – цього російські урядовці не пояснюють.

Протест Росії пов''язаний із тим, що 1-го вересня в Україні вступили в силу новий Цивільно-процесуальний кодекс і Кодекс адміністративного судочинства, які передбачають, що судочинство мають вести державною, тобто українською мовою. Для тих, хто не знає української, мають забезпечувати перекладачів.

Таке нововведення позбавляє російськомовних громадян України повноцінного судового захисту, вважають на Смоленській площі. Офіційна Москва розглядає переведення судочинства на українську в контексті "негожої кампанії щодо російської мови в Україні" .

Російські дипломати, політики і преса традиційно звертають особливу увагу на мовне становище в Криму, де переважно живуть етнічні росіяни. Зараз з нами на зв''язку наш кореспондент у Володимир Притула. Володя, якою мовою нині ведеться судочинство в Криму?

Володимир Притула

Попри заяви різних політиків кримських, навіть адвокатів, насправді з 1 вересня судочинство в Криму ведеться, як і раніше, переважно російською мовою. Лише за певних обставин, якщо на цьому наполягають клієнти чи учасники судового процесу, то деякі судді переходять на українську мову, досить таки ламану. В принципі - переважно російською мовою.

Мар’яна Драч

А яка взагалі мовна ситуація в Криму?

Володимир Притула

Я спочатку назву кілька цифр. За даними останнього Всеукраїнського перепису населення 2001 року, в Криму мешкає 25% етнічних українців, 10% кримчан назвали українську мову своєю рідною. А станом на 1 вересня нинішнього року лише 3,5% навчалися в україномовних закладах. За тими ж даними, в автономії лише 6 шкіл з українською мовою навчання, тут є 14 кримськотатарських шкіл, близько 640 російськомовних. Тобто, теж можна порівняти – 6 українських і 640 російських.

Таку ситуацію нещодавно “Просвіта” назвала неадекватною і ненормальною. Але та ж “Просвіта” заявила, що не протестуватиме, що в українських школах відкриватимуться кримськотатарські чи російські класи, як це, наприклад, сталося в новій школі №43 у мікрорайоні Комсомольскому на околиці Симферополя.

Мар’яна Драч

От про цю школу в своїй сьогоднішній заяві згадують російські дипломати. Вони вважають, що становище у цій школі засвідчує "кампанію навколо російської мови в Україні". Що саме відбулося?

Володимир Притула

Ця школа була закладена на початку 90-их, але через брак коштів її будівництво було заморожене. Лише новий кримський уряд Анатолія Матвієнка знайшов спонсорів, тобто, це не державні кошти, в основному це спонсорські.

Оскільки в сусідньому мікрорайоні була російськомовна школа, то уряд залучив спонсорів під будівництво саме української школи. Спонсори давали кошти саме під україномовну школу. Коли ж ця школа була збудована, то проросійські сили почали акції протесту. Вони говорили, що протестують проти насильницької українізації школярів, які живуть у цьому мікрорайоні.

Уряд автономії погодився в принципі на відкриття російських класів у цій школі, але за умови, що школа матиме україномовний статус. Сесія міської ради симферопольської ухвалила рішення, що статусу жодного не буде і класи відкриватимуться будь-які, які захочуть батьки: українські, російські, кримськотатарські.

Результат такий, що в українській паралелі навчається понад 400 учнів, в російський близько 200. Тобто, в 2 рази більше діти пішли, хоча жодного примусу не було. Все добровільно, оскільки влада пішла назустріч.

Мар’яна Драч

Чи є якась реакція кримської влади на заяву російських дипломатів?

Володимир Притула

Поки що мені невідома ця реакція. Я думаю, що реакцію слід очікувати вже завтра.

Мар’яна Драч

Наразі не відреагував на протест Росії про утиски російської мови в Україні й офіційний Київ. Ось що сказав радіо "Свобода" речник українських дипломатів Василь Філіпчук.

"Ми щойно лише отримали інформацію про коментар Департаменту інформації та преси МЗС Росії. Це питання зараз уважно вивчається, і ми готуємо адекватну реакцію на цей коментар Росії".

Слід також зазначити, що російський міністр освіти, який нещодавно був у Києві, нарікань на становище з російською мовою в Україні не мав.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG