Доступність посилання

ТОП новини

Соціальна інтеграція угорських ромів базується на підтримці держави.


Василь Плоскіна

Угорщина, 13 вересня 2005 – Черговий міжнародний фестиваль циган-ромів відлунав днями в Угорщині. Влаштувало його національне самоврядування циган, яке діє на правах державної структури і представляє одну з найбільших нацменшин в Угорщині. Завдячуючи спеціальним соціальним програмам уряду, останнім часом життя майже півмільйона угорських циган багато в чому змінилося на краще, тим не менше проблем у ромів вистачає.

Національні самоуправи циган стали утворюватися після ухвали парламентом Угорщини закону про нацменшини Угорщини у 1993 році, який навіть отримав визнання з боку Євросоюзу. Органи самоврядування 13 етнічних громад – у тому числі й українців (5070 осіб) – формуються з числа депутатів нацменшин, обраних під час місцевих виборів. Чим більша громада, тим вищі в неї шанси сформувати державне самоврядування, адже його діяльність фінасуватиметься вже на постійній основі з державного бюджету.

Матеріальна допомога меншині, яка здійснюється через циганське самоврядування, є доволі солідною. Тільки на розвиток освіти і працевлаштування ромів ліво-центристський уряд Угорщини виділив 10 млрд. фор., приблизно 50 млн. дол. Ще кілька років тому циганська молодь неохоче йшла у вузи. Однак зараз ситуація змінилася на краще, і вищу освіту здобувають в угорських вузах приблизно 4 тис. студентів-ромів. Але і це ще не все. За словами Ласла Телекі, представника міністерства соціальної допомоги:

“Несподівано зросла кількість учнів у середніх школах. Це означає, що покращали умови життя ромів, які сподіваються на те, що здобуття їхніми дітьми належної освіти допоможе послабити напругу між циганами і представниками титульної нації в суспільстві”, - сказав урядовець.

На думку ж регіональних самоуправ ромів, таку напругу можна зняти й за допомогою прямого фінансування, якщо уряд виділить циганським поселенням додаткові кошти до наявних 800 млн. фор., або 4 млн. дол. на будівництво нового і ремонт старого житла ромів. Говорить голова одного з таких місцевих національних самоврядувань Ласло Рошташ:

“Я вважаю, така можливість соціальної інтеграції циган існує, але для цього потрібна допомога держави, фахівців соціальних служб і не в останню чергу – нове мислення державних службовців, якого наразі нема”.
XS
SM
MD
LG