Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 06:00

Чиновницька верства України: виконавці чи панівний клас?


Кирило Булкін

Київ, 29 вересня 2005 - Стежачи за політичними баталіями й великими перегрупуваннями у найвищих щаблях влади, не варто забувати, що в полі нашого зору перебуває лише верхівка айсбергу. А які процеси відбуваються – якщо відбуваються взагалі – у середній та нижній управлінських ланках? Чим взагалі є сьогоднішнє українське чиновництво і чи змінилося воно від часів попередньої влади? Ці, а також дотичні до цих теми обговорювали гості вчорашньої “Вечірньої Свободи” – народний депутат України Микола Катеринчук та колишній міністр кабінету міністрів, голова Київського осередку НДП Анатолій Толстоухов.

У часи горбачовської “перестройки” побутував анекдот, який порівнював тодішні суспільні зрушення з буревієм у тайзі: нагорі щось гримить і падають великі шишки, а внизу – темно і тихо. Чи можна провести тут якусь паралель із сьогоднішньою українською ситуацією? На думку народного депутата Миколи Катеринчука, змін у нижніх ланках управлінців відбулося ще справді замало.

Микола Катеринчук

Перехід до нової моделі демократичного держуправління не можливий без ломки. Це до цього була авторитарна держава зі своїм режимомо, своїми кланами політичними, своїми розцінками, скільки, хто, куди, кого ставив, скільки це коштувало... І зламати те, що створено за 15 років, без кризових явищ?..

Роками відсіювалися чиновники, і вони мають такий імунітет щодо зміни політичного середовища, що треба мати великі можливості і вольові, і інші, щоб змінити це все.

Кирило Булкін

А от один з найдосвідченіших чиновників кучмівської доби, колишній міністр кабінету міністрів України Анатолій Толстоухов уважає, що держслужбовці за сьогоднішніх умов заслуговують не на чергові “ломки” й звільнення, а на співчуття.

Анатолій Толстоухов

А відштовхуватися треба від того, що люди, які працюють в апараті, це, перш за все люди, які мають право на самореалізацію, які мають родину, до яких потрібно ставитися не до як номенклатури якоїсь, а як до людей, яким потрібно створити умови для виконання своїх завдань.

Кирило Булкін

Так само розбіжними є думки панів Катеринчука і Толстоухова щодо перспектив українського чиновництва за уряду Єханурова. Говорить Анатолій Толстоухов.

Анатолій Толстоухов

Я ніяких змін у зв’язку з формуванням цього уряду не передбачаю, тому що, мені здається, цей уряд може започаткувати взагалі нову політичну моду на сезонні уряди.

Микола Катеринчук

Я думаю, що ця стабільність може бути досягнута завдяки проведенню реформ. Якщо ми тільки будемо латати дірки, то це нічого не дасть.

Я переконаний, що принципи, які декларувалися, відділення бізнесу від влади, вони вже більше починають просуватися, домінувати. У кадровому питанні вони ще не є ідеальними, але ми рухаємося у цьому напрямку. Я думаю, що на уряді Єханурова ми всі побачили це.

Кирило Булкін

Однак де в чому збігаються погляди навіть таких полярних політиків. І Микола Катеринчук, і Анатолій Толстоухов, відповідаючи на запитання про головні риси, які мають бути притаманні сучасному українському управлінцеві, відзначили патріотизм, професіоналізм та чесність. Гарний консенсус – і ще краще, якби він якнайшвидше став реальністю.
XS
SM
MD
LG