Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 19:49

Україні бракує належної судової системи і верховенства права: Джордж Сорос перед мікрофоном Свободи.


Мар’яна Драч


Прага, 14 листопада 2005 (RadioSvoboda.org) - Рік тому мільярдера і філантропа Джорджа Сороса деякі українські політики звинувачували у втручанні у внутрішні справи України. Мовляв, він давав гроші на Помаранчевий Майдан. Сорос, зі свого боку, ніколи не приховував, що дає кошти на розвиток відкритого суспільства в Україні. А нещодавно він оголосив нову ініціативу. Джорж Сорос вирішив профінансувати боротьбу з корупцією в Україні, судову реформу і підтримку європейської інтеграції.

Ми зустрілися з Джорджем Соросом у кулуарах Мадридського клубу, об`єднання близько 70 колишніх керівників держав, які днями зібралися в Празі, щоб обговорити стан демократії на пострадянських теренах.

А перше запитання було таким:

- Чому Джордж Сорос вірить у те, що його гроші - 5 мільйонів доларів на рік - цього разу допоможуть Україні провести необхідні реформи?

Джордж Сорос - Мої гроші можуть мало що змінити. Це українці самі мусять докласти до цього великі зусилля. Я вірю у фонд "Відродження," бо в них є необхідні інтелектуальні можливості допомогти Україні.

Але давайте глянемо на те, що відбувається в Україні. Революція не створює демократії. Вона тільки відкриває шлях для демократичного розвитку. І чого бракує Україні, так це належної судової системи і верховенства права. Цього не можна створити за день. І саме тут Помаранчева революція наштовхнулася на труднощі. Нова влада хотіла виправити деякі несправедливості, скоєні режимом Кучми, але не могла покладатися на суди, бо суди корумповані. І вони використовували невиправдані методи, щоб виправити помилки старої влади, і це проблема, з якою зіштовхнулася Помаранчева революція.

- Через майже рік після революції невирішеними залишаються багато гучних справ – це і вбивство Ґонгадзе, й отруєння Ющенка, розколовся сам владний табір. Що, на Вашу думку, революція дала Україні, а що не змогла? - Ви не згадали ще одного питання, яке, на мою думку, є дуже важливим - це реприватизація. Якщо не розробити чіткого і прозорого процесу, то виникає проблема з правами власності. Якщо власники не відчувають себе в безпеці, то не хочуть інвестувати. Це проблема, яка постала перед Україною: як вирішити ці питання і запевнити, щоб у тих випадках, які не потрібно переглядати, щоб власники почували себе у безпеці?

- Якраз уряд Юлії Тимошенко найбільше критикували на Заході за непомірні апетити щодо реприватизації. А Ваш український колега, Григорій Немиря, був її радником. Чому він не доніс цієї стурбованості до Тимошенко?

- Я певен, що він доніс це послання. Але в неї не було судової гілки влади, на яку можна було покластися. І це було, як я гадаю, джерелом непорозумінь і конфліктів.

- Ваш фонд в Україні – "Відродження" – також займається євроінтеграцією. Були великі очікування, але за останній рік мало що зрушилося у відносинах Києва і Брюсселя. Як ви гадаєте чому: через неготовність Європейського Союзу, чи через брак чіткої європейської стратегії з боку українського керівництва? - Гадаю, що Україна хоче наблизитися до Європи і Європа в принципі це сприймає. Але Європейський Союз зараз не може ухвалювати політичні рішення, він у кризовій ситуації в тому розумінні, що на нього впливає нинішній політичний момент і він не може ухвалювати нові важливі рішення.

Але гадаю, що прогрес є. Європейський Союз нарешті дав згоду проводити переговори про спрощення візового режиму, що буде дуже важливо для України. Також від 1-го грудня Європейський Союз посилає митників наглядати за кордоном між Молдовою і Україною в районі Придністров''я, і це важливо.

- Втім, мушу зазначити, що коли Україна лише починає переговори про полегшені візи з ЄС, то Росія їх уже завершила. Тим часом українське керівництво заявляє про бажання бути регіональним лідером. Відразу після саміту Україна-ЄС у Києві збираються створити нову регіональну організацію - Спільноту демократичного вибору. Як Ви гадаєте, чи Україна подужає такий проект, чи це завищені амбіції? - Гадаю, що в України великий потенціал. Зараз ситуація й далі невизначена і може змінитися на краще чи на гірше. Майбутні (парламентські) вибори будуть дуже важливі для того, щоб визначити майбутнє України.

- Ви є членом Мадридського клубу, до якого входять близько 70 колишніх керівників держав – від Вацлава Ґавела до Білла Клінтона. Кого з колишніх українських лідерів Ви б рекомендували у цю громадську організацію, що сповідує демократичні принципи ?

- Не думаю, що можу мати якусь рекомендацію. Демократичне керівництво має бути зайнятим і активним. А щодо колишніх лідерів України, то не думаю, що вони на це заслуговують (сміється).

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG