Доступність посилання

19 Жовтень 2018, Київ 00:10

В ЄС Угорщина найбільше залежить від поставок російського газу і непокоїться за свою безпеку, а тим часом розбирається з українським і російським послами.


Василь Плоскіна Угорщина, 3 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Угорський кабінет міністрів зібрався сьогодні на екстрену нараду, присвячену газовій темі. Прем’єр-міністр Ференц Дюрчань закликає Європейський союз створити спільну енергетичну політику – за його словами, енергетика вже не просто економічне питання, але широке питання безпеки.

А тим часом як сьогодні постачання російського газу поновилося, в Угорщині не спадає напруженість, викликана вчорашніми перебоями з блакитним паливом. За словами генерального директора угорської акціонерної нафтогазової компанії “Мол” Жолта Гернаді, у понеділок тиск у трубопроводі на угорсько-українському кордоні становив подеколи 57 відсотків від норми.

Це не торкнулося, однак, щоденних потреб угорського населення в газі. Проте угорська сторона повідомила сусідні Австрію, Сербію, Боснію і Хорватію, що не може забезпечити цим країнам безперебійний транзит газу.

Угорщина на 90 відсотків залежить від російських поставок. Офіційний Будапешт має намір звернутися до партнерів по Вішеґрадській четвірці та до Європейської комісії з проханням допомогти Угорщині стабілізувати її енергетичну безпеку, а тим часом розбирається з українським і російським послами.

Міністр економіки й транспорту Янош Коука сьогодні дуже стисло прокоментував ситуацію, що склалася з газопостачанням в Угорщині. Він сказав, що його колеги наразі можуть передихнути, але угорський уряд повинен визнати, що далі з газом так тривати не може.

Янош Коука вже відіслав роз’яснення угорської позиції щодо російсько-української газової суперечки у Прагу, Варшаву й Братиславу, а також у Брюссель на ім’я Ласла Ковача, керівника комітету з енергетичних питань Єврокомісії. Він переконаний, що Європа повинна усвідомити всю вразливість і невигоди залежності лише від одного джерела енергії.

Разом із тим він запевнив угорців, що ціни на газ найближчим часом не зростатимуть: «Щиро кажучи, ситуація насамперед зачіпає нині безпеку енергопостачання. Не думаю, що слід ставити під сумнів це питання в Угорщині. Цінові тарифи на газ для населення наразі залишаються без змін. На виробництві надалі ціни будуть в межах параметрів, які формує нині світовий енергетичний ринок».

Більше міністр не сказав нічого й вибачився перед пресою за те, що мусив поспішати на екстрене засідання кабінету міністрів під головуванням прем’єра Ференца Дюрчаня за зачиненими дверима. Глава угорського уряду зібрав сьогодні членів кабінету та керівників енергетичного сектору країни, щоб порадитися, як бути Угорщині далі.

Прем’єр-міністр Ференц Дюрчань заявив, що його країна зацікавлена в пошуці додаткових енергетичних партнерів, щоб не залежати на 90 відсотків від Росії. У цьому питанні Будапешт розраховує на підтримку Польщі, Чехії та Словаччини – партнерів по Вішеґрадській четвірці. Разом із тим Угорщина, за словами Дюрчаня, хоче заручитися згодою Євросоюзу і також коштами на участь у будівництві каспійського газопроводу та доступом Угорщини до газових джерел у сусідній Хорватії.

До речі, такі настрої ще більше посилилися після заслуховування в міністерстві закордонних справ Угорщини російського посла Валерія Мусатова та його українського колеги Юрія Мушки в понеділок. Мусатов заявив на цій зустрічі, що російський газ “зникає” в Україні. На це український посол відповів, що Росія закачує менше газу в транзитний трубопровід, ніж раніше, тому це й призводить до перебоїв у постачанні в Центральній та Західній Європі.
XS
SM
MD
LG