Доступність посилання

ТОП новини

Буш і Меркель відкривають новий розділ у двосторонніх відносинах.


Сергій Куделя Вашингтон, 13 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні у Білому Домі відбулася зустріч президента США Джорджа Буша із канцлером Німеччини Ангелою Меркель, для якої це перший візит до Сполучених Штатів на посаді глави німецького уряду. Як вважають місцеві оглядачі, візит Меркель до США повинен покласти новий початок американо-німецьким відносинам. Адже, вже декілька років Вашингтон і Берлін не можуть порозумітися з принципових питань міжнародної політики, а колишній канцлер Німеччини Герхард Шрьодер належав до найбільш гострих критиків політики Буша щодо Іраку. Минулорічна перемога ідеологічно близької для Буша консервативної коаліції у Німеччині створює нове підгрунтя для відновлення партнерства двох держав. Водночас, зростаюче занепокоєння щодо іранської ядерної програми надає двом лідерам можливість для спільних дій. Отже, яким є результати зустрічі Буша та Меркель?

Візит Ангели Меркель розпочався несподівано для служби охорони Білого Дому. Зазвичай, глави держав підїжджають до резиденції президента США на великих броньованих лімузінах із декількома машинами супроводження. Однак, Ангела Меркель вирішила відмовитися від цієї практики і дісталася до Білого Дому по-домашьному - просто пішки. А кортеж сріблястих БМВ повільно їхав за німецьким ледером, яка впевнено крокувала через галявину навпроти Білого Дому.

Головна тема, якій лідери присвятли найбільше часу і під час прес-конфренції і, ймовірно, під час двосторонньої зустрічі, був Іран. Буш назвав це ключовим питанням і сказав, що з Меркель він обговорював дипломатичні способи впливу на іранське керівництво, зокрема через Раду Безпеки ООН. Водночас, він наголосив, що США не дозволять Ірану отримати ядерну бомбу:

“Розробка ядерної зброї Іраном неприйнятна для нас. І причиною цього є те, шо Іран, озброєний ядерною бомбою, створює серйозну загрозу світовій безпеці.”

Меркель назвала дуже успішною нову співпрацю США та Німеччини щодо Ірану. І заявила, що Євросоюз повинен зайняти спільну із Сполученими Штатами позицію щодо іранської проблеми. Вона також назвала неприйнятними заяви іранського президента Махмуда Ахмадінеджада щодо Голокосту та Ізраїлю. “Ми не дозволимо Ірану себе залякати”, - наголосила Меркель.

Водночас, найбільш чутливим питанням двосторонніх відносин залишається політика щодо Іраку. Це, під час прес-конференція, підвердив президент Буш:

“Ми обговорювали Ірак. І ми раніше не погоджувалися у цьому питанні. Воно ускладнювало наші відносини, і я розуміє це. Але все ж ми поділяємо бажання бачити іракців вільними. І я хочу подякувати німецькому уряду за допомогу у відносинах з Іраком.” Одне з запитань американських журналістів стосувалося позиції Німеччини щодо ув”язнених на американській військовій базі Гвантанамо. Адже раніше офіційний Берлін піддавав критиці умови їхнього утримання там. Цього разу Меркель спробували уникнути гострих оцінок, зазначивши, що Євросоюз повинен виробити єдину пропозицію щодо цього питання, і можливо залучити ООН до вирішення майбутнього цих ув”язнених. Водночас, Буш наголосив, що США продовжуватиме використовувати військову базу для утримання підозрюуваних у тероризмі:

“Часто виникає непопрозуміння щодо Гвантанамо. Це для нас спосіб захисту американців. І поки війна проти тероризму триває ми будемо утримувати їх там, у гуманних умовах. І надамо їм право захищати себе у суді.”

Під час прес-конференції обидва лідери неодноразово демонстрували, що американо-німецькі відносини набувають нового, більш довірливого характеру. Меркель декяілька разів згадала про початок нового розділу у відносинах двох держав. А Буш завершив прес-конференції компліментами на адресу своєї колеги, яку він назвав розумною, здібною та свободолюбивою. Особливо, за словами президента Буша, його вразила розповідь Меркель про життя у комуністичній Німеччині , де вона народилася. “Ті, хто жили у тоталітарній системі, особливо відчувають цінність свободи”, відзначив президент США.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG