Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 18:29

Польща збільшує допомогу своїй діаспорі.


Єва Поштар Варшава, 14 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Польща збільшує допомогу своїй діаспорі. Цьогорічні прямі асигнування зростуть до майже 13 мільйонів євро. Левова частка ресурсів піде на допомогу полякам, які живуть за східним кордоном держави. За ці гроші підтримуватимуть вивчення польської мови, культури та історії, а також польськомовні медіа. Крім цього, новий уряд планує запровадити спеціальний статус для закордонних осіб польського походження, що надасть їм значні пільги у Польщі.

Поза межами Польщі живе від 15 до 17 мільйонів поляків. За даними позаурядової організації "Спільнота Польська", яка займається координацією допомоги полякам, зокрема на Сході, у Білорусі живе майже мільйон, стільки ж - в Україні, в Росії - 350 тисяч. Хоча переписи населення в цих державах подають менші числа. Для Польщі підтримка контактів з діаспорою - один з важливих елементів закордонної політики держави від часу повалення комунізму.

Директор бюро у верхній палатi польського парламенту Здзислав Іваницький говорить, що в цьому році польській діаспорі виділено із бюджету більшу суму грошей ніж торік:

"Сейм навіть збільшив на 750 тисяч євро видатки для поляків, які живуть поза межами Польщі. Тобто дав більше, ніж було передбачено в першому варіанті бюджету. Загалом це 13 мільйонів євро".

Ці державні гроші для поляків за східним кордоном надійдуть організаціям польської діаспори. Наприклад, в Україні - Федерації польських організацій на Україні, яку очолює Еміля Хмельова. Ці фонди призначені в основному на освітню та інвестиційну діяльність.

Директор Іваницький продовжує: "Програмна, тобто освітня допомога - це навчання польської мови, оплата польських вчителів, канікули у Польщі для дітей польського походження, підручники для шкіл. Натомість, коли йдеться про інвестиційну діяльність, то це передусім інвестиції у сфері освіти, перш за все побудова польських шкіл і осередків польської культури".

Прем''єр-міністр Марцинкевич обіцяв на засіданні Консультаційної ради польської діаспори, яка діє при сенаті, що уряд представить найближчим часом три законопроекти, які мають на меті полегшити життя полякам, що живуть поза межами батьківщини.

Закон, названий "Картою поляка" давав би можливість польській діаспорі працювати легально у Польщі, вчитися, лікуватися та купувати майно. Планується, що він також дасть можливість безвізового приїзду до Польщі.

Два чергові законопроекти: про громадянство та репатріацію - дозволять громадянам польського походження, які проживають у державах колишнього Радянського Союзу, переселятися на постійне проживання у Польщу. Дозволять місцевим самоуправам допомагати переселенцям влаштуватися на роботу, роздобути кредит на житло.

Основи політики стосовно допомоги польській діаспорі і полякам за кордоном були схвалені два року тому, коли в польському парламенті більшість мала лівиця.

Парламент нового скликання, у якому переважають праві сили, повністю підтвердив ці тези, навіть їх розширив. Це доказ, що в польському політичному житті, незважаючи на ідейні протиріччя, панує згода щодо потреби державної опіки над земляками, які живуть поза межами батьківщини.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG