Доступність посилання

ТОП новини

Видворили польського журналіста з Білорусі.


Єва Поштар Варшава, 20 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Перед президентським виборами в Білорусі посилюється тиск адміністрації Александра Лукашенка на представників незалежних медіа та міжнародних організацій. Вчора білоруська влада видворила з території Білорусі польського журналіста, акредитованого висвітлювати президентські вибори. Серед осіб, яким заборонений в''їзд до Білорусі, є словацький і ще один польський журналісти. Членів громадської організації поляків у Білорусі звинувачують у шпигунстві і у зв’язку з цим не випускають з країни.

Журналіст "Газети виборчої" Вацлав Радзівіновіч їхав учора поїздом із Польщі у Гродно. Він мав робити інтерв''ю з білоруським президентом Александром Лукашенком. У журналіста була дійсна віза та акредитація. Однак на польсько-білоруському кордоні у нього відібрали паспорт. Вацлав Радзівіновіч говорить Радіо Свобода, що начальник прикордонників сказав йому на вокзалі в Гродні, що він не має права в''їхати у Білорусь та наказав повeрнутися у Польщу.

Вацлав Радзівіновіч: “Мене завернули назад, не подаючи причин. Мені погрожували застосуванням сили. Не знаю, який зараз у мене статус. Чи я можу знову їхати в Білорусь, чи коли намагатимуся це зробити, мене знов звинувачуватимуть у якихось страшних речах. Мені зруміло, що білоруська влада не хоче свідків, можна сподіватися, що також інших закордонних кореспондентів за будь-яких проичин не будуть пускати в Білорусь”.

Вацлав Радзівіновіч продовжує, що закордонні журналісти невигідні для президента Александра Лукашенка. Адже від них білоруський президент може лише сподіватися, що вони скажуть світові про недемократичні передвиборчі дії в Білорусі. Напередодні президентських виборів 19 березня набрав чинності закон, за яким творяться "чорні списки" осіб, котрим забороняється в''їзд або виїзд із Білорусі. В''їжджати не можуть журналісти і політики, критично налаштовані щодо президентського правління, виїжджати - білоруські громадські діячі, люди культури, діячі опозиції, яких запідозрюють у нелояльності щодо офіційної влади. Говорить Вацлав Радзівіновіч:

“Такі вибори, в яких результати можна визначити наперед, не годяться для того, щоб показувати світу. У зв''язку і з тим у Білорусі нещодавно посилене законодавство про перебування на її території іноземців. Існує список з понад сорока тисяч людей, яким забороняється в''їзд у Білорусь. Під яким-небудь приводом можна іноземцеві відмовити у праві на в''їзд, навіть коли в нього дійсна віза і акредитація”.

Такий спосіб поведінки відчули вже й інші польські журналісти, серед них Агнєшка Ромашевська із польського телебачення. Її висаджували із поїздів і літаків, тримали у відділеннях міліції. Декілька днів тому білоруська влада відмовила у візі словацькому журналісту Міркові Тодзі.

Ми запитали у Посольстві Білорусі в Польщі, чому вчора видворено з Білорусі журналіста "Газети виборчої". Прес-секретар посольства Дмитрій Виборний сказав Радіо Свобода:

“Ніякого коментаря у цій справі не буде. Є рішення, що такі консульські справи у нас не коментують”.

Журналіст "Газети виборчої" Вацлав Радзівіновіч твердить, що Європу важко буде переконати у необхідності рішучих дій щодо режиму Лукашенка та підтримки лідера білоруської опозиції. Журналіст пригадує, що європейська спільнота також не зважала на польський голос у справі України. І, за словами Радзіновича, не зважала б і далі, якби не спалах Помаранчевої революції та вихід сотень тисяч людей на Майдан.

Вацлав Радзівіновіч: “Ми стукали в Європу, казали, що треба допомогти, треба тим зайнятися. Європейці відповідали нам, що вони втомлені Україною. Не розуміють, що там діється. Людям таким, як Александр Мілінкєвіч і багато інших, треба було дати можливості дії ще кілька років тому”.

У Польщі щомісяця проводиться День солідарності із білоруською опозицією. Як кажуть польські спостерігачі, завдяки міжнародній підпримці придушена репресіями білоруська демократична опозиція має більші шанси зміцніти та привернути до себе широкі кола білорусів. Що громадського опору не здолати спецзагонами міліції, президент Лукашенко знає. Із досвіду сусідньої України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG