Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 00:00

В Криму мусульмани не відчувають утисків, але сподіваються на сприяння у поверненні колишніх споруд мечетей.


Володимир Притула Сімферополь, 11 квітня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Найбільша в Україні мусульманська громада – у Криму. Місцеві мусульмани кажуть, що не відчувають утисків, але сподіваються на більше сприяння у поверненні колишніх споруд мечетей. Як живуть українські громадяни, які сповідують Іслам?


“Аллах акбар!”, - Муедзидин сімферопольської мечеті Кебір-джамі скликає вірних на обідній намаз. У розпал робочого дня посеред тижня найстаріша мечеть адміністративного центру Криму майже повністю заповнена. У п’ятницю ж тут немає вільного клаптика підлоги. А у свята – усіх віруючих не вміщає навіть подвір’я головної мечеті Сімферополя. Лише два роки тому після більш як десятиліття петицій, вимог і погроз, міська влада таки виділила мусульманській громаді землю для будівництва соборної мечеті. Правда, не там де просили – ближче до центру, а на околиці.

Тим не менш, один з чільних представників Духовного управління мусульман Криму Джеміль Бейбишев каже, що прихильники Ісламу не зазнають жодних переслідувань чи утисків у Криму, навіть на Ораза-байрам і Курбан-байрам – найбільші мусульманські свята – кримська влада встановила по одному вихідному для всіх, хто сповідує Іслам. Джеміль-ефенді: “Сьогодні закон України дозволяє нам вільно сповідувати свою релігію.Мечеті усі відкриті, доступ для всіх вільний. Кожен мусульманин може прийти помолитися. Жодних заборон немає”.

Водночас, він відзначає певну нерівність у ставленні до різних релігійних громад з боку місцевої влади. За його словами, деякі церкви без проблем отримують і землю під будівництво храмів та інших культових споруд, і самі споруди, раніше відібрані владою. Мусульманам же цього добитися складніше. Джеміль Бейбишев продовжує: “Є у нас в Криму дуже багато культових споруд, які після революції радянська влада зачинила. Це загалом 47 будівель, які зараз використовуються не за призначенням. Але повернення цього майна релігійних громад іде дуже важко. Ми звертаємося до виконкомів, до Ради міністрів АРК. Але звідти приходять різноманітні відписки. Мовляв, у бюджеті немає грошей для повернення мечетей віруючим. Тому багато наших культових споруд ми ніяк не можемо повернути”.
XS
SM
MD
LG