Доступність посилання

ТОП новини

У Чехів також проблеми з коаліцією – преса.


Оксана Пеленська Прага, 7 червня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - На чеській політичній сцені триває протистояння двох найсильніших партій, які виграли парламентські вибори – правої Громадянсько-демократичної партії та лівих, соціал-демократів. Сформувати більшість самостійно не може жодна з цих партій, тож в хід пішли сумнівні політичні технології, наприклад, підкуп депутатів для сформування більшості. Скандал, що виник через кілька днів після виборів, широко обговорює чеська преса. Ïї огляд.

Вчора депутата від лівої партії соціальних демократів Павела Плоца намагалась підкупити Партія зелених - новачок у чеському Парламенті. Зелені ніби пропонували депутатові близько 230 тисяч доларів США за перехід до їхньої партії. Зелені заперечують, призначене кримінальне розслідування. Це головна тема нинішніх засобів масової інформації.

Партія зелених досі голосно критикувала лівих, тож їхні голоси можуть суттєво вплинути на формування владної коаліції. На цьому наголошує соціолог Петр Матєю з празького щоденника ’’Млада Фронта Днес’’. Він, зокрема, вважає, що потрібно принципово придивитись, в якому напрямку насправді прямують зелені і кому в майбутньому вони нададуть перевагу. А коментатор Мартін а Комарек у тій самій газеті звертає увагу на те, що підкуп та корупція назагал більш близька лівим соціальним демократам.

Празький часопис ’’’Лідове новіни’’ вважає, що про склад владної коаліції вже між собою домовились у Парламенті права Громадянсько-демократична партія, християнські демократи і Партія зелених. Разом вони матимуть половину – 100 крісел у парламенті. Бракує лише одного-двох голосів, щоб здобути більшість. Вихід, на думку політолога Петра Гавліка, у великій коаліції. Тобто, до коаліції можна запросити лівих соціал-демократів. Зате потрібно буде піти їм назустріч і скороти тривалість роботи парламенту з 4-х до 2-х років.

Чеські громадяни, однак, великої, тобто право-лівої коаліції не хочуть. Про це нині повідомила празька газета ’’Право’’, Як показали останні опитування, 65 % чехів проти такого об’єднання. Та й самі соціал-демократи стверджують, що в жодному випадку не підтримають уряд правих політичних сил.

Головна чеська економічна газета ’’Господаржске новіни’’ наголошує на економічних наслідках, які несе ситуація з переговорами щодо коаліції. Газета стверджує, що на новий уряд можуть чекати проблеми. Якщо буде новий уряд, читаємо в статті ’’Нова коаліція – складний компроміс’’, то неодмінно дійде до компромісів. На практиці це може означати, що обіцяні Громадянсько-демократичною партією реформи можуть не відбудуться, або ж будуть реалізовані, але не в повному масштабі. Наприклад, обіцяний однаковий для всіх 19-відсотковий податок може залишитись передвиборчим гаслом. Адже вже сьогодні зрозуміло, що швидко скласти коаліцію правим не вдається. Поки що засідання Парламенту відкладене на кінець червня.
XS
SM
MD
LG