Доступність посилання

ТОП новини

Французький журнал – про український голодомор.


Тарас Марусик Київ, 8 червня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Французький журнал “Пригоди і таємні досьє Історії” помістив спеціальну добірку матеріалів, присвячену голодоморові 1932-33-го років в Україні. Над цим числом працювали французькі і канадські історики як українського, так і неукраїнського походження. Це, зокрема, професор історії Квебекського університету в Монреалі Роман Сербин, професор паризької Сорбони Володимир Косик, професори П’єр-Александр Букле і Жак Шевченко.

Спеціальна добірка матеріалів має назву “Український голокост – Голодомор. Вигадки сталінської пропаганди”. До неї ввійшли такі розділи: “Завдання історії – захистити пам’ять про український ґеноцид”, “Голодомор в Україні: ревізіонізм чи інший вид “неґаціонізму”, “Про голодомор 1932-33-го років як ґеноцид”, “Італійський консул у Харкові викриває ґеноцид-голодомор”, “Найгірша трагедія в історії українського народу”, “Голодомор-ґеноцид у шкільних підручниках”.

Журнал “Пригоди і таємні досьє Історії” виходить раз на місяць і продається всюди – від спеціальних кіосків преси на вулицях до вокзалів. Його профіль – цікаві і маловідомі сторінки історії. Професор історії Жак Шевченко каже, що не дуже погоджувався з назвою спеціальної добірки матеріалів “Український голокост – Голодомор”, але, мабуть, таким чином масштаб української трагедії буде зрозумілішим для західного читача.

Ідея висвітлити українську трагедію на сторінках журналу належала головному редакторові Бальбіно Кацу. Сьогодні це досить популярна у Франції тема, адже триває конфлікт між викладачем історії університету “Париж-7” імени Дені Дідро Анні Лакруа-Різ, з одного боку, та громадськими організаціями, які об’єднують французів українського походження. Згадана викладачка заперечує існування голодомору, а Українську греко-католицьку церкву називає фашистською і нацистською. Жак Шевченко не лише як історик, але й як голова Об’єднання французів українського походження не може не реагувати. Однак, виявляється, французький закон забороняє вживати термін “неґаціонізм”, що означає заперечення, до будь-якого явища, окрім голокосту. Тому в матеріалах журналу цей термін вжитий в лапках, а йому передує інше слово – “ревізіонізм”. Щоправда, каже Жак Шевченко, такі відомі історики, як Стефан Куртуа нехтують цим і пишуть слово “неґаціонізм” без лапок.

Жак Шевченко досліджує тему висвітлення голодомору 1932-33 років у шкільних підручниках Франції, Бельгії та Швейцарії. Ця тема, стверджує він, майже не існує в підручниках:

“Вона починає з’являтися у французьких підручниках історії, але мова здебільшого йде про тоталітаризм, зокрема, сталінський. Про це вже можна говорити, до цього звикли. Проблема в тому, що дуже часто пишуть про голод не стільки в Україні, як у Росії. А коли пишуть про голод в Україні, то применшують його наслідки” - сказав голова Об’єднання французів українського походження, професор історії Жак Шевченко.
XS
SM
MD
LG