
Калини, обв''язані рушниками. |
(© RadioSvoboda.Ua) |
“Останки, які ми викопуємо і досліджуємо, у жахливому стані. В архівах СБУ є документи, які підтверджують: братські могили розкопували неодноразово, першими були нацисти під час окупації Києва, які шукали докази радянських злочинів. Биківня для них була вдалою знахідкою. По війні тут мародери шукали золото, ювелірні речі – адже людей ховали зодягненими, з особистими речами. пізніше, КДБ проводило свої дослідження - і тут пройшли бульдозери. Могили розкопували, перевіряли наявність останків – і знову закопували. У підсумку, ми тепер маємо клопоти: кістки перемішані. Черепи поламані”.
Але і на потрощених черепах можна бачити вхідні і вихідні кульові отвори: людям стріляли у потилицю, зрідка у скроню. Керівник міжвідомчої комісії з розслідування сталінізму – колишній військовий прокурор України Андрій Амонс каже, що інтерновані поляки і у Биківні, і у Катині, і у Харкові розстрілювалися з використанням імпортної зброї, щоб списати цей злочин влади на шпіонів, “ворогів народу”, а по війні – на нацистських окупантів. Але правду сховати не вдалося, - зазначає пан Амонс:

Нині українські та польські науковці працюють пліч-о-пліч: археологи, антропологи, патологоанатоми. Ексгумують та ідентифікують останки, досліджують особисті речі загиблих. З понад п’яти гектарів некрополю досліджено меншу частину – попереду кропітка праця, завдяки якій родичі загиблих зможуть дізнатись, де саме поховані їхні дідусі, бабусі, батьки... І на биківнянських деревах щомісяця більшає пожовклих старих знімків, з яких у вічність вдивляються польські офіцери, українські вчителі, білоруські селяни.