Доступність посилання

ТОП новини

Лех Валенса: “Україна має вступити до ЄС якнайскоріше”.


Наталія Вікуліна Сінтра-Брюссель, 10 жовтня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Ім’я Леха Валенси добре відоме в Україні. Колишній лідер руху “Солідарність”, колишній президент Польщі був і залишається прихильником реформ і демократії в Україні. Нині він не виключає свого повернення в політику.

Лех Валенса
Кореспондентка РС під час інтерв''ю з Лехом Валенсою запитала його, як він бачить нинішню ситуацію в Україні:

- Я радий, що Янукович прислухався до моїх пропозицій під час Помаранчевої революції, що він не застосував силу, як збирався це робити. Якби він використав силу, то не був би сьогодні на тому місці, яке він займає. Обидві сили поводили себе пристойно в минулому, а також сьогодні – чи то очолюючи коаліцію, чи то перебуваючи в опозиції – вони мають збагатити структурний устрій України. Немає простих рецептів, що є для України добрим, а що поганим.

- Як ви ставитеся до подальшого розширення Євросоюзу на схід?

- Усі європейські країни мають входити до певної структури, тому що ми всі в Європі і всі взаємопов”язані. Тож ми маємо належати до однієї структури, в якій ми поділяємо наші інтереси. І питання не тільки в тому, що якась країна, приміром, бажає увійти до цієї структури, європейські країни повинні бути членами одного об’єднання. Уявіть собі таку ситуацію – раптом посередині Європи хтось вирішує, що не дозволить авіапереліт над своєю територією. Чи ми будемо мати небезпечну ситуацію на кшталт Чорнобиля. Річ у тім, що стара ера мала велику диспропорцію, і ось чому нині так важко здійснити інтеграцію.

- А які європейські перспективи Ви бачите для України?

- Я передбачаю, що Євросоюз зробить такий заклик, і думаю, що нам слід заохочувати його це зробити. Якщо Західна Європа втратить Україну, то ми матимемо справу з чимось на кшталт зменшеної версії поновленого Радянського Союзу. Я сповнений рішучості, що робитиму все, що можу, щоб Україна стала частиною Заходу. Знову ж таки, це не означатиме, що Україна в цьому випадку буде налаштованою проти будь-кого, особливо проти Росії, наприклад. Україна ставатиме частиною Заходу заради миру. І це буде добрим також і для Росії.

- Пане Валенса, а Ви особисто підтримуєте вступ Києва до НАТО?

- Нам слід зрозуміти одну суттєву річ: якщо до НАТО вступає Україна та інші держави, то вони роблять це не для того, щоб боротися, а для того, щоб збільшувати зону миру. Наша мета – досягти такого впливу чи панування НАТО, щоб ніхто у світі не зважився протистояти цій зоні миру. Я думаю, що в цифрах це панування має бути 10 до одного: НАТО проти решти світу. Якщо ми досягнемо такої пропорції, тоді всі відмовляться від протистояння в будь-який момент, і тоді НАТО проведе власні реформи, щоб відповідати на такі виклики як природні чи хімічні катастрофи в світі. Так я бачу розвиток НАТО. Але питання полягає в тому, як нам досягти такого панування 10 до одного, щоб мати мир на всій планеті.
XS
SM
MD
LG