Доступність посилання

ТОП новини

Балтійському морю загрожує екологічна катастрофа.


Людмила Пилип Рига, 19 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Світовий фонд охорони навколишнього середовища висловив стурбованість можливістю забруднення Балтійського моря, спричиненого витоком нафтопродуктів із машинного відділення кіпрського судна Golden Sky, яке через бурю сіло на мілину неподалік латвійського міста Вентспілс. Однак ще більшу небезпеку становить вантаж цього судна – мінеральні добрива, потрапляння яких у воду може призвести до непрогнозованих наслідків. Щоб запобігти екологічній катастрофі, в Балтійському морі ведуть рятувальні роботи, однак їхнє проведення ускладнюють несприятливі погодні умови.


Буревій „Кирило”, який завдав значних пошкоджень та призвів до людських жертв у Європі, лише незначною мірою торкнувся Латвії. Однак наслідком попереднього урагану, який пронісся над країною в ніч із 15 на 16 січня, може стати екологічна катастрофа в Балтійському морі.

Суховантаж Golden Sky сів на мілину, після того як завантажений калійними добривами покинув Вентспілський порт. Незабаром біля суховантажу з’явилась пляма мазуту діаметром маже 20 метрів, і її поки що не вдається ліквідувати.

Екіпаж судна евакуйований. Із Англії до Латвії прибули власники суховантажу та незалежний експерт, який досліджуватиме наслідки витоку нафтопродуктів. А із Греції та Данії доставили спеціальне обладнання для рятувальних робіт. Однак через сильний вітер та хвилі збирання мазуту, що витікає з судна, сильно ускладнене.

Ситуацію контролюють, але готові до гіршого

Начальник Служби берегової охорони Херманіс Черновс відмовився прогнозувати подальший перебіг подій, однак відзначив готовність рятувальників до найгіршого сценарію: „Ситуацію ми контролюємо, але стверджувати, що катастрофи не станеться, не будемо. Ми готуємось до гіршого. Є два сценарії у разі, якщо буде значне забруднення. Якщо ж забруднення не буде, судно може стояти там довго”. При цьому Херманіс Черновс сказав, що за інформацією метеорологічної служби, несприятливі погодні умови триватимуть ще до понеділка. Стурбовані можливими наслідками катастрофи мешканці Вентспілсу:

– „Безумовно, турбуємось за море, оскільки мазут витікає”.

– „Влітку плавати буде неможливо, і риба вся загине”.


Мінеральні добрива небезпечніші від мазуту

Латвійська морська адміністрація розпочала розслідування причини аварії. За неофіційною інформацією, судно мало технічні проблеми.

Фахівці вважають найважливішим, що судно витримало натиск стихії і його вантаж – калійні добрива – не потрапили в море. Оскільки це може спричинити значну концентрацію солі в воді і, як наслідок, знищення риби. На цьому наголосив представник Світового фонду охорони навколишнього середовища Яніс Брізда: „Думаю, що це може бути катастрофою для всього Балтійського моря. На мій погляд, ще небезпечнішим, ніж витікання мазуту, є мінеральні добрива, які є на судні. Оскільки при несприятливих умовах вони можуть потрапити у воду і спричинити так зване „цвітіння моря”.

Балтійське море може стати найбруднішим

Із попередженням про те, що Балтійське море може стати найбруднішим у світі, виступив Прем’єр-міністр Фінляндії Матті Ванхен на конференції, присвяченій співробітництву країн Північної Європи. Він пообіцяв, що Фінляндія під час головування в Раді держав Північного моря проводитиме активнішу політику у сфері охорони навколишнього середовища.

На дні Балтійського моря похована хімічна зброя часів Другої Світової війни, яка становить значну загрозу для морського середовища.

Матеріали до теми:

• Італія та Іспанія — найбільші жертви глобального потепління. • Нищення лісів у Новій Україні. Чому ліси вирубуються і чим це загрожує? • Дерева допоможуть людству боротися зі змінами в кліматі. • Зима, а на Закарпатті квітнуть троянди.
XS
SM
MD
LG