Доступність посилання

ТОП новини

День в історії 22 січня.


Віктор Недоступ Київ, 22 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня в Польщі спалахнуло Січневе повстання, в Петербурзі сталася кривава неділя, в Леоніда Брежнєва стріляли, а в Баку відбулася 2-мільйонна демонстрація.

22 січня 1655 року англійський адмірал Уільям Пенн, батько засновника колонії Пенсільванія, завоював острів Ямайка, на котрому проживало близько 3 тисяч іспанських поселенців і африканських рабів.

1863 – Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднання Польського королівства до Росії, в Польщі спалахує повстання, яке обертається національною катастрофою. Січневе повстання польських патріотів придушують, керівників – страчують, учасників – висилають до Сибіру, а Польща втрачає залишки системи самоуправління.

1905 – в Петербурзі – 140-тисячна мирна демонстрація. Мета її – передати російському царю Миколі II вірнопідданицьку петицію з низкою економічних і політичних вимог. Ініціатор акції – священик Григорій Гапон. Перед Зимовим палацом демонстрацію зупиняють і розганяють війська, при цьому гине близько 1000 і поранено понад 2 тисячі демонстрантів. Ця подія входить в історію як "кривава неділя".

1918 – У будинку Педагогічного музею в Києві починається закрите засідання Малої Ради, на якому затверджують IV Універсал. Універсал проголошує: "... однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу...". Універсал доручає урядові завершити переговори з Центральними державами і укласти з ними мир, після чого армія має бути демобілізована, а замість неї створена міліція.

1969 – Озброєний двома пістолетами і переодягнений у міліцейську форму 21-річний військовослужбовець Віктор Ільїн нападає на урядовий кортеж, що виїжджав з московського Кремля. Він сподівається вбити генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Ільїн випускає за шість секунд 16 куль в машину, але в ній їде не радянський керівник, а космонавти.

А у 1990 в Баку близько двох мільйонів людей взяли участь у демонстрації, протестуючи проти жорстоких вбивств, що мали місце під час придушення радянськими військами націоналістичних виступів в Азербайджані.
XS
SM
MD
LG