Доступність посилання

ТОП новини

Ніжинський ліцей вищих наук. Історичний аспект.


Ірина Перешило Київ, 13 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Про один із найдавніших навчальних закладів України Ніжинський ліцей вищих наук в інтерв’ю Радіо Свобода розповів історик, голова Ніжинського відділення товариства «Просвіта» Олександр Морозов.

Р.С.: Пане Олександре, розкажіть, будь-ласка, коли було створено у Ніжині Ліцей вищих наук?

О.М.: Царський указ про створення цього навчального закладу датується 1805-м роком, і саме це дало підстави позаминулого року відзначати двохсотліття заснування від створення. І хоча це була гімназія вищих наук, цей навчальний заклад від самого початку користувався університетським статутом.

Р.С.: Чи відомо, яку суму князь Безбородько дав на створення цього навчального закладу?

О.М.: Зараз не можу сказати про кількість коштів. Але відомо, що всю будівлю зведено саме на кошти князя, який був відомим діячем Російської імперії, але й також діячем українським. Бо незважаючи на те, що брати Безбородьки працювали в Петербурзі, при царському дворі, дуже багато справ вони робили для України і в ім''я України. І тому, на мою особисту точку зору, як історика, як громадянина України, вони зробили дуже багато в ті імперські часи, щоб відродити в Україні дух високої освіти.

Р.С.: Чи відомо, які приписи від самого князя Безбородька додавалися до суми, яка пішла на побудову ліцею?

О.М.: У своєму заповіті він не визначав, який саме має бути заклад. Він говорив, що на його кошти слід побудувати богоугодний заклад на території України. Він не уточнював, що це мусить бути і де саме. Фактично, розпорядником коштів був брат Безбородька, Ілля. І саме йому належить першість у вирішенні цього питання, що це саме має бути і де саме. Справа в тому, що у братів Безбородьків у Ніжині був свій маєток, і розташовувався він у дуже мальовничій місцевості, яка називалася урочище Бідовщина. Це історична місцевість, яка належала племіннику Мазепи Обідовському. Це був бароковий сад, який переходив з рук в руки і наприкінці 18-го століття він дістався братам Безбородькам. І саме коли постало питання, який богоугодний заклад і де його збудувати, брат Безбородька вирішив, що це мусить бути навчальний заклад закритого типу, який би готував з українських дворян працівників для державних установ.

Р.С.: Якою була освіта у ліцеї?

О.М.: Це була загальна вища освіта тодішнього рівня. Вони вивчали математику, фізику, мови класичні. Саме Ніжинський ліцей дав такі імена Україні і світу як: Микола Гоголь, Євген Гребінка, Леонід Глібов, Аполон Мокрицький, а також художника, відомого етнографа, приятеля Шевченка Афанасія Чужбинського. Цей навчальний заклад дав діячів культурного поля: письменників, художників, громадських діячів, саме цим заклад прислужився Україні.
XS
SM
MD
LG