Доступність посилання

ТОП новини

Масова міграція громадян Молдови до ЄС маловірогідна.


Василь Зілгалов Прага, 15 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Незважаючи на величезні черги за туристичними візами у румунському консульстві в Кишиневі і сотні тисяч заяв від молдован на отримання румунського громадянства, експерти вважають, що масової міграції з Молдови до ЄС годі очікувати.

Від січня 2007 року, після входження Румунії до ЄС, молдованам стало набагато важче перетинати румунський кордон, зокрема, через річку Прут. Наприклад, Ліліані Райлеані з молдовського села Скулені поблизу румунського кордону, яка від січня цього року безробітна. Вона вже не може, як і тисячі молдован, просто з молдовським паспортом чи посвідченням переїздити через кордон до сусіднього румунського міста Яси, де вона торгувала на базарі. Нині Ліліані потрібна європейська віза або ж румунський паспорт.

Візи безкоштовні, але довжелезні черги

Візу отримати важко, хоча у румунському консульстві в Кишиневі їх видають безкоштовно. Тисячні черги годі так просто подолати. Хоча візу можна й купити, бо є місцеві спритні служби, які гарантують її швидко і за щонайменше 75 доларів США. Таким шляхом пішла й Ліліана: «Я заробляла досить грошей на хліб і харчі, коли працювала в Румунії. Але тепер я вдома. Я не працюю, ми маємо дітей, яких потрібно годувати. А ситуація нині важка, ми вже не можемо так просто перетинати кордон до Румунії. Я вже заплатила 300 молдовських лей тому, хто пустить мене поза чергою, 300 лей за румунське запрошення для візи, всього я потратила до тисячі лей (щонайменше 75 доларів) щоб дістати цю візу».

Ті, хто має румунський паспорт, дійсно мають вільний доступ до румунського консульства у Кишиневі. Але не просто проникнути через натовп людей, лютих від очікування візи.

На румунське громадянство вже претендують 800 тисяч осіб

Формальна підстава на отримання румунського, а отже, й європейського громадянства у багатьох молдован є, адже до Другої світової війни Молдова була румунською територією. Та й на сьогодні, за інформацією президента Румунії Траяна Бесеску, на таке громадянство вже претендують щонайменше 800 тисяч молдован. Близько третини з нинішніх чотирьох з половиною мільйонів громадян Молдови мають формальні підстави для румунського громадянства.

Але експерти кажуть, що маловірогідним є масовий відтік населення з Молдови до ЄС. По-перше, близько мільйона молдован вже працюють на теренах ЄС, переважно нелегально. По-друге, лише близько 70 тисяч молдован мають румунські паспорти.

Румунія не поспішає, а в Кишиневі все одно хвилюються

За 2005-2006 роки Бухарест видав молдованам лише 1300 паспортів. Тому не дивні слова речника Єврокомісії Фрізо Аббінґа: «Я вважаю, що було б нерозумно, якби ми всі почали спекулювати на драматичну тему про мільйони людей, котрі раптом стали румунами і громадянами ЄС. Ми маємо бачити, що кількість таких людей у даному випадку не перевищує норму у порівнянні з іншими країнами ЄС».

Однак у Кишиневі забили на сполох. Від політичних заяв Молдова перейшла до затягування процесу відкриття румунських консульств у Бєльцах та Кагулі. І навіть оголосила, що може надати громадянство 8-ми мільйонам жителів східної області Румунії – Молдови. Але тисняви біля консульства Республіки Молдова у Бухаресті не спостерігається.
XS
SM
MD
LG