Доступність посилання

ТОП новини

Прикордонні черги.


Надія Петрів Ужгород, 22 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Три-чотири години – така середня тривалість очікування в чергах на українсько-угорському кордоні. Українські фахівці кажуть, що пункти переходу неспроможні пропускати транспортні потоки, які зростають з року в рік. Щоб вирішити проблему, треба будувати додаткові мости, дороги, організувати спільний контроль.

Більше трьох годин простояв сьогодні на українсько-угорському кордоні в пункті пропуску «Тиса», що на Закарпатті, водій вантажного автомобіля 28-річний Максим. Каже, коли під’їхав до митниці, то став у чергу 20-м. Чому так довго перевіряють документи, оглядають вантаж – не розуміє.

Тим більше, що більшість перевізників вже перевірені сотні разів, бо роками їздять, мають укладені угоди на постачання вантажу. З огляду на останнє – страшенно бояться приїхати невчасно, бо це може загрожувати штрафними санкціями, каже Максим: «Уже третю годину тут стоїмо, черги великі. Я з людьми підписав угоду, вона може зірватися. Тут черги, прикордонники. Я питаю, люди кажуть: проблеми з угорського боку, угорці кажуть, що з українського. Люди добрі, так розберіться вже самі зрештою! ».

Лише один пункт пропускає вантажівки

Про проблему черг відверто кажуть і прикордонники. Лише один із семи пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні пропускає вантажівки. Якщо дозволити переїжджати фурам і через інші пункти, це лише частково зніме проблему.

Нові європейські правила

Другий пунктом пояснень проблеми є те, що угорці вимушені ретельніше перевіряти вантажі та документи, бо цього вимагає Євроспільнота, каже чиновник з Адміністрації державної прикордонної служби України Володимир Карась: «Угорська сторона отримала певні вимоги від країн Євросоюзу щодо приєднання до Шенгенської зони. І тому вони вводять певні обмеження, ретельно перевіряють документи і вантажі при в’їзді на територію Угорщини. Але при цьому іде декларація того, що вони готові до співпраці, готові пропускати так, як було раніше. Насправді це не зовсім так».

Спільний митний контроль зменшить черги Зменшити черги на кордоні міг би і спільний митний контроль. Українські фахівці підрахували, якщо українські та угорські митники разом в одному приміщенні проводитимуть огляд автомобілів, вантажів та людей, це значно збільшило б пропускну спроможність на кордоні.

Однак угорська сторона чомусь не дуже охоче сприймає таку пропозицію, стверджує перший заступник міністра економіки України Сергій Романюк: «Важко сказати,чому... Такі спільні дії організовані з Польщею. Зараз уже завершуються підготовка усіх документів, які стосуються спільної перевірки на словацько-українському кордоні. З такою ж ініціативною виступає Румунія. І ми не бачимо особливих перешкод для того, щоб підготувати відповідну угоду між Україною та Угорщиною. І ми будемо ініціювати і наполягати на тому, щоб угорська сторона розглянула питання можливості створення спільних пунктів контролю на кордоні».

Поговорили і розійшлися. Сьогодні міжурядова угорсько-українська комісія з питань транскордонної співпраці домовилася, що зустрічатимуться частіше, щонайменше двічі на рік.
XS
SM
MD
LG