Доступність посилання

ТОП новини

Китай і Туркменістан домовилися про газ


Ірина Халупа Прага, 18 липня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Китай та Туркменистан підписали вчора контракт і таким чином стали газовими партнерами. Китай, чия економіка росте швидше ніж на 10% річно, має величезні енергетичні потреби. Нова газова домоленість якоюсь мірою наситить цей китайський енергетичний голод і водночас дещо звільнить Турменистан від російського впливу.

Згідно з новим туркменсько-китайським газовим договором, протягом наступних 30 років Китайська національна нафтова компанія імпортуватиме 30 міліардів кубічних метрів туркменського газу. Таким чином Китай отримає цю енергетичну поживу, яку вимагає її все міцніша економіка, а Туркменистан віддалиться від російського омофору. Новопідписаний договір також передбачає будову центральноазійського газопроводу. Коли розпочнеться постачання газу, невідомо, проте туркменські джерела інформують, що будувати газопровід розпочнуть за два роки.

Подібний проект був оголошений майже 10 років тому, у 1998 році, навіть був визначений його бюджет: від восьми до 11 міліардів доларів. Та проект залишився лише проектом.І лише 2006 року під час візиту тодішнього туркменського лідера Ніязова до Китаю, було досягнуто попередньої домовленості щодо будови нового газопроводу.

Туркменистан хоче диверсифікувати свої газоекспортні можливості

Минулого тижня непередодні виїзду до Китаю з офіційним візитом, президент Туркменистану Ґурбанґули Бердимухамедов наголосив, що візит — це не лише нова сторінка в хроніці туркменсько-китайських стосунків, а також важлива віха у впровадженні стратегії туркменської закордонної політики.

Фахівці кажуть, що поклади туркменського газу становлять майже 3 трильйони кубічних метрів. Після Росії це другі найбільші газові родовища на території колишнього Радянського Союзу. На сьоднішній день Туркменистан продає 70% свого газу через Росію. Росія на цьому добряче зароболяє, експортуючи його далі до Європи. Отож Туркменистан прагне диверсифікувати свої газоекспортні можливості. Нова домовленість з Китаєм може цьому конкретно посприяти.

Андрєй Грозін, аналітик з питань Центральної Азії при Московському Інституті СНД вважає, що Бердимухаммедов в першу чергу поїхав в Китай, щоб безпосередньо сказати китайському керівництву, що попри домовленості, досягнуті з Росією щодо будівництва прикаспійського трубопроводу, Туркменистан також буде будувати газопровід до Китаю.

Китай також веде газові переговори з Казахстаном та Узбекистаном. Новий туркменсько-китайський газопровід перетне територію цих країн, а також, можливо, і Киргизстану.
XS
SM
MD
LG