Доступність посилання

ТОП новини

Дніпропетровські католики продовжують молитися просто неба


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 27 липня 2007 р. (RadioSvoboda.Ua) - Упродовж місяця на центральному проспекті Дніпропетровська просто неба, під стінами будівлі, що колись була католицьким костелом, триває молебень. Парафіяни місцевої римо-католицької громади просять Божої допомоги у захисті храму від наруги й поверненні його церкві. Між тим костел, що є пам’яткою архітектури 19-го століття, почали руйнувати.

Підтримати братів по вірі приїхали з різних міст
(RadioSvoboda.Ua)
Плакати віруючих
(RadioSvoboda.Ua)
Ця акція протесту в центрі міста незвична: намети, плакати і тихий молитовний спів і вдень, і вночі. Разом із дніпропетровськими католиками за повернення храму, який наразі в приватних руках, моляться віруючі з Києва, Житомира, Львова, Вінниці та інших міст України.

Разом намагаються блокувати вантажівки, якими нинішні власники вивозять з будівлі рештки зруйнованого даху й склепіння, разом сплять у наметах. Олена приїхала підтримати братів і сестер по вірі із Вінниці:

«У Дніпропетровську немає жодного католицького храму. І це в державі, яка має свободу віросповідання…»

Культова споруда чи будинок спортлото?

Католицький костел у Дніпропетровську перестав використовуватись як культова споруда у 30-ті роки минулого століття. Спочатку там була майстерня, потім — публічна бібліотека і спортлото, 98-го року споруду приватизували. Її теперішній юридичний власник — американська фірма «Dugsbery», її пов’язують з ім’ям Павла Лазаренка.

Католики кажуть — два дні тому з представниками компанії у Дніпропетровську нарешті вдалося порозумітись, ті пообіцяли припинити роботи, які вони звуть «ремонтом» у храмі в обмін на припинення акції протесту католиків. Однак наступного ранку в будівлі знову затріщало й загупало, роботи відновили. Говорить староста дніпропетровської католицької парафії святого Йосипа Валерій Гмирко:

«Коли сьогодні вранці ми прийшли і стали на молитву, ми почули звуки будівельних робіт, гамір, шум, побачили, що там, нагорі, робітники працюють. Ми зрозуміли, що домовленості порушені, і відреагували в адекватний спосіб — знову поставили намети».

Паркан під храмом
(RadioSvoboda.Ua)
Всередині храм виглядає так
(RadioSvoboda.Ua)
Представники американської фірми у дніпропетровську спілкування з пресою уникають. Раніше вони заявляли про те, що володіють будівлею законно — мовляв, купили її як будинок спортлото, а не як храм.

Потрапити на територію споруди, де тривають роботи, не можна, її огородили металевим парканом. Намагаюся сфотографувати те, що відбувається всередині. Одразу з’являється охоронець: це приватна власність:

«У нас нема ключів. Керівництво приїде, тоді й розмовлятимемо».

Скандал виходить на міжнародний рівень

Конфлікт навколо будівлі костелу у Дніпропетровську набув широкого розголосу. До міста спеціально в цій справі приїхав консул Польщі у Харкові Кжегор Сорочинський:

«Я приїхав до Дніпропетровська, щоб попросити владу — доки немає рішення суду, ніяких речей не чинити в цій будівлі».

Судова тяганина навколо будівлі триває вже 10 років. На боці католиків — обласна прокуратура, яка вважає приватизацію храму незаконною. Парафіяни ж кажуть, що не збираються полишати храм до завершення судових розглядів. Черговий має відбутись у господарському суді 1-го серпня. А поки міська влада запропонувала громаді альтернативу — самотужки починати будувати новий храм, землю обіцяють виділити.
XS
SM
MD
LG