Автопортрет Міхая Мункачі |
(RadioSvoboda.Ua) |
Так каже мистецтвознавець, почесний комендант Мукачівського замку Степан Варга: «Уже перша його картина привернула увагу спеціалістів настільки, що він скоро став навчатися в Паризькій худлжній академії. Його картини уже за його життя користувалися надзвичайно великим попитом. Російський ий художник-критик Стасов називав його несередньої руки художником Європи»
Полотно "Учень, що позіхає" принесло Мункачі шалену славу й низку нагород, в тому числі золоту медаль. |
(RadioSvoboda.Ua) |
За низку унікальних полотен Міхай Ліб отримав почесні нагороди Угорського уряду, а в 1880 році Мукачівська мерія присвоїла йому звання дворянина і дворянське прізвище Мункачі, що й означає «мукачівський». Однак власне на батьківщині Міхай майже не був за свого творчого життя. Навіть нині відкрита виставка полотен експонується вперше в Україні. До неї готувалися серйозно, каже Степан Варга. Відремонтували другий поверх верхнього крила Мукачівського замку, створили спеціальні електропроводи, сигналізацію, відеонагляд, встановили кондиціонери для підтримання постійної температури й постійної сталої вологості.
48 полотен, які нині виставили в Мукачівському замку, спеціалісти оцінюють у 25 мільярдів угорських форинтів, або 675 мільйонів гривень. Однак справжню вартість творчості Міхая Мункачі визначити важко, вважає Президент України Віктор Ющенко: «Безумовно це обдарована і талановита людина. Уже за одну картину, за одне полотно «Повернення на батьківщину» ця людина заслуговує визнання класика».
Полотно "День народження батька" відтворює угорський побут кінця 19 століття. |
(RadioSvoboda.Ua) |
Виставка творів Міхая Мункачі триватиме в Мукачівському замку до 14 жовтня цього року. Відтак більшість картин повернуться до приватної колекції в Нью-Йорк, решта – до Угорщини.