Доступність посилання

ТОП новини

У Мукачівському замку відкрили виставку Міхая Мункачі


Надія Петрів Ужгород, 27 липня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні в Мукачівському замку, що в Закарпатті, Президент України Віктор Ющенко та Прем’єр-міністр Угорщини Ференц Дюрчань відкрили виставку полотен художника Міхая Мункачі. Цей митець, який народився в Мукачеві, але все життя прожив на чужині, став відомим всій Європі ще за життя. Міхая Мункачі називають людиною, яка об’єднує дві держави — Україну та Угорщину.

Автопортрет Міхая Мункачі
(RadioSvoboda.Ua)
Висока гора в широкій долині, на якій височіє майже не зруйнований часом палац. Це Мукачівський замок, який століттями, як і все Закарпаття, був частиною Угорщини. Саме під стінами цього замку майже 150 років тому в бідній родині народився Міхай Ліб. Хлопчик рано залишився сиротою й змалку заробляв собі на життя. До малювання Міхая підштовхнула хвороба, після якої не міг братися за важку роботу. Уже за якийсь десяток років Міхай їде до Угорщини, вчиться в академіях мистецтв і буквально з появою першої своєї картини отримає світове визнання.

Так каже мистецтвознавець, почесний комендант Мукачівського замку Степан Варга: «Уже перша його картина привернула увагу спеціалістів настільки, що він скоро став навчатися в Паризькій худлжній академії. Його картини уже за його життя користувалися надзвичайно великим попитом. Російський ий художник-критик Стасов називав його несередньої руки художником Європи»
Полотно "Учень, що позіхає" принесло Мункачі шалену славу й низку нагород, в тому числі золоту медаль.
(RadioSvoboda.Ua)


За низку унікальних полотен Міхай Ліб отримав почесні нагороди Угорського уряду, а в 1880 році Мукачівська мерія присвоїла йому звання дворянина і дворянське прізвище Мункачі, що й означає «мукачівський». Однак власне на батьківщині Міхай майже не був за свого творчого життя. Навіть нині відкрита виставка полотен експонується вперше в Україні. До неї готувалися серйозно, каже Степан Варга. Відремонтували другий поверх верхнього крила Мукачівського замку, створили спеціальні електропроводи, сигналізацію, відеонагляд, встановили кондиціонери для підтримання постійної температури й постійної сталої вологості.

48 полотен, які нині виставили в Мукачівському замку, спеціалісти оцінюють у 25 мільярдів угорських форинтів, або 675 мільйонів гривень. Однак справжню вартість творчості Міхая Мункачі визначити важко, вважає Президент України Віктор Ющенко: «Безумовно це обдарована і талановита людина. Уже за одну картину, за одне полотно «Повернення на батьківщину» ця людина заслуговує визнання класика».

Полотно "День народження батька" відтворює угорський побут кінця 19 століття.
(RadioSvoboda.Ua)
І перші враження відвідувачів виставки це підтверджують.

Виставка творів Міхая Мункачі триватиме в Мукачівському замку до 14 жовтня цього року. Відтак більшість картин повернуться до приватної колекції в Нью-Йорк, решта – до Угорщини.
XS
SM
MD
LG