Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 00:46

Єврокомісія сподівається, що Москва і Мінськ вирішать газову проблему


Наталія Вікуліна Брюссель, 02 серпня 2007 (RadioSvoboda.Uа) –Єврокомісія вирішила наступного тижня скликати Координаційну групу ЄС з питань газу, щоб розглянути ситуацію з газовими поставками до Європи після того, як Росія оголосила про припинення з 3 серпня майже половини усіх поставок газу до Білорусі.

Мапа газових шляхопроводів
У Єврокомісії стривожені новою газовою суперечкою між Росією та Білоруссю. У Брюсселі вважають, що безпечні і безперервні поставки енергії є надзвичайно важливими для європейської економіки. Через це суперечки на тему енергетики в сусідніх з Євросоюзом країнах викликають серйозні занепокоєння у Єврокомісії.

Речник Єврокомісії Мартін Селмайр каже, що Європа серйозно сприймає розвиток цих подій. «Ми збираємо інформацію про те, що сталося і які були для цього причини. Але ми закликаємо обидві сторони вирішити питання мирно і без зволікань»,- сказав Селмайр.

Кореспонденти збирають дані щодо безпеки енергетики

Брюссель також закликав Москву і Мінськ поважати договірні зобов’язання, реагувати у відповідний спосіб на розбіжності і ні в якому разі не перешкоджати, прямо чи опосередковано, постачанню газу до країн Євросоюзу. Стежити за російсько-білоруською газовою суперечкою та її наслідками для Євросоюзу Єврокомісія попросила Мережу кореспондентів з безпеки енергетики. Створена у травні цього року, мережа збирає інформацію і попереджає Євросоюз про можливу загрозу безпеки поставок енергоносіїв, а також оцінює, як зовнішні фактори впливають на постачання нафти і газу до Європи.

Інформацією щодо газової проблеми Москви і Мінська Єврокомісія також постійно обмінюється з країнами Євросоюзу і секретаріаторм Ради ЄС. Окрім того, Брюссель підтримує зв’язок з "Газпромом" і білоруською владою.

У Євросоюзі чутливо ставляться до повідомлень про припинення постачань російських енергоносіїв – так було на самому початку 2006 року, коли Москва відмовилася транспортувати газ в Україну, та наприкінці минулого року, коли між Росією і Білоруссю розгорілася газова суперечка. Адже у країнах Євросоюзу хочуть бути упевненими в енергетичній безпеці Європи.

«Росія вже показала, що може бути ненадійним постачальником енергоносіїв…»

Старший науковий співробітник Центру досліджень європейської політики Майкл Емерсон заявив Радіо Свобода, що суперечка між Москвою та Мінськом, незалежно від того, чи впливає вона на газові поставки до Європи, підтверджує, що не слід робити борги перед Росією. Дослідник припускає, що Москва прагне врешті-решт отримати більший контроль над білоруською газовою мережею в обмін на врегулювання боргу.

Емерсон зауважив: Росія вже показала, що може бути ненадійним постачальником енергоносіїв ще на початку 2006 року, коли Москва припинила поставки газу до України. «Можливо, що Білорусь просто заборгувала гроші. І крапка. Було б добре у подібних випадках, щоб Росія подавала на Білорусь чи інших партнерів до Міжнародного трибуналу комерційних суперечок у Стокгольмі, аби з’ясувати законність їхніх процедур», — зазначив Майкл Емерсон.
XS
SM
MD
LG