Доступність посилання

ТОП новини

Цариця Катерина таки буде в Одесі


Петро Каландирець Одеса, 29 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Схоже, що пам’ятник засновникам Одеси все ж установлять. Численні протести політичних партій і громадських організацій проігноровані. Більше того, Приморський районний суд Одеси заборонив проводити будь-які акції протесту, зокрема, в день, коли відбудеться відкриття пам’ятника, центральна фігура якого символізує російську імператрицю Катерину.

Пам’ятник засновникам Одеси складається зі статуй Йосипа Дерибаса, Франца Деволана, Григорія Потьомкіна та Платона Зубова. У центрі композиції височіє велика кам’яна фігура російської імператриці Катерини Другої. Вона прибуде до причорноморського міста з Києва цими днями.

Катерину круглодобово охоронятимуть камери


Виконавцем робіт, які розпочалися у липні цього року, став депутат Одеської міської Ради (обраний за списками блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція») Руслан Тарпан. Він неодноразово обіцяв, що зробить все можливе для недопущення вандалізму стосовно відновленого пам’ятника. З цією метою на Катерининській площі міста встановлять камери цілодобового спостереження.

Підстави для занепокоєння є. Про намір не допустити існування в Одесі пам’ятника зі скульптурою Катерини Другої вже заявили чимало українських козацьких товариств, активісти місцевої «Просвіти», Конгресу українських націоналістів, УРП «Собор», партії "Реформи і порядок". Вони оголосили про намір, «вдатися до рішучих дій».

Катерина жодної ролі в історії Одеси не відіграла


На думку голови одеської обласної організації Конгресу українських націоналістів Володимира Геника, відновлення пам’ятника засновникам Одеси є проявом прихильності влади до імперського символу.

Одеський історик Анатолій Місечко так само не бачить жодних підстав для відновлення пам’ятника, тим більше, що Катерина Друга жодної ролі в історії Одеси не відіграла. «Це міф. Вона була проти того, щоб Одеса була головним портом, схиляючись на користь Вознесенська, Очакова»,— твердить Анатолій Місечко.

Тим часом у Одеській міській раді переконані у іншому. Міський голова Едуард Гурвіц стверджує, що більшість одеситів виступає за відновлення пам’ятника. «Це відновлення історичної справедливості» — каже мер.

Думку мера підтримує і більшість депутатів міської ради, бо саме вони дали дозвіл на реконструкцію Катерининської площі, яка передбачає відновлення пам’ятника засновникам Одеси.
XS
SM
MD
LG