Доступність посилання

ТОП новини

Мистецьке гетто в Києві


Леся Бакалець Київ, 18 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Культурний страйк київських митців. Без прапорів та гасел, а з театралізованим дійством, інтелігентними промовами та гарною музикою. З конкретними вимогами до київської влади — не виселяти з майстерень, музейних залів, видавничих приміщень.


“Я запрошую всіх, хто причетний до культури, всіх діячів культури, представників книжкових магазинів, художників, письменників, акторів, у цей, умовно кажучи, чорний квадрат. Це є гетто, в яке нас заганяє столична влада”.

З такими словами звернувся до присутніх Євген Карась, засновник галереї “Ательє Карась”, і зробив крок за червоно-чорну лінію. У маленькому квадраті за декілька хвилин утворився цілий натовп з київських культурних діячів. З одного боку барабани, з іншого — трембіти, поряд декламують вірші та розігрують театральні етюди. І все це під веселу українську музику. Такою какофонією та звуковим хаосом страйкують митці, представники книгарень та музеїв, демонструючи тим самим київській владі, що мистецтво потребує життєвого простору.

На межі виселення опинилася більшість майстрів з Андріївського узвозу. Районна влада відмовляється продовжити їм термін оренди приміщень, де містяться майстерні, і митці опиняються на вулиці. Причому підстави начебто легальні – за Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”, передача орендного майна здійснюється на конкурсних засадах. Просто ці конкурси хтось виграв раніше від митців. Художник Петро Гончар дізнався, що майстерня йому не належить, випадково. Коли подавав документи на продовження оренди, йому сказали, що вже півроку як у приміщення інший власник.

“Ще з липня це вже не наша майстерня. Ну, ми забарикадувалися і сидимо. Я до кінця буду стояти. Або я, або майстерня”.

Будинок на Андріївському узвозі, де розташована майстерня Петра Гончара, він з колегами колись врятував від зносу. Президент асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін ініціював створення громадського комітету “Культура проти вандалізму”. Каже, сьогодні духовну столицю треба захищати, бо вона поступово забудовується бутіками з одягом та готелями:

“Чи справді ви хочете, щоб вас пускали на Андріївський узвіз за перепустками, як у якусь офісну зону? Чи справді ви хочете просто споглядати з літака, пролітаючи над Києвом, що там десь є Андріївський узвіз, на якому колись були митці?”

На годину зранку червоним хрестом були зачинені двері книгарні “Знання”, декількох музеїв у Києво-Печерській Лаврі, бібліотек. Нині створюється Червона книга української культури. Туди внесуть ті мистецькі організації, існування яких зараз під загрозою.
XS
SM
MD
LG