Доступність посилання

ТОП новини

Львів’яни споживають контрабандне м’ясо


Галина Терещук Львів, 1 листопада 2007 (Radiosvoboda.ua) – 50 відсотків м’яса на ринку Львівщини контрабандне: його поставляють в область незаконними шляхами з-за кордону, а транспортують у невідповідних умовах. Таке м’ясо просто шкідливе для здоров’я, кажуть фахівці. Львівські підприємці, які займаються переробкою і виробництвом м’яса, заявляють, що через контрабанду занепадає розвиток тваринництва в регіоні.

«Селянам, які вирощували тварин, мали прибуток, стало невигідно тримати худобу»
(RadioSvoboda.Ua)
Щодня через українсько-польський кордон проходять фури з контрабандним м’ясом. Замість 18 тонн у машині без належного температурного режиму провозять по 25. На кожному кілограмі заробляють від гривні до півтори. На фурі – майже 8 тисяч доларів.

Діють відпрацьовані так звані «сірі схеми», коли контрабанду супроводжують працівники міліції під патронатом високих посадовців у столиці та Львові. Про це неодноразово заявляли львівські підприємці, які займаються переробкою м’яса.

Олег Адєєв, голова правління ВАТ «Пустомитим’ясо», розповів. що у жовтні підприємство переробило 170 тонн яловичини. Три чверті купують східні регіони України, зокрема, Донеччина, Луганщина, Дніпропетровщина. І лише чверть якісного м’яса залишається на Львівщині.

«Ми працюємо для України, дуже мало людей на Львівщині споживає м’ясо, а ще тут дуже багато контрабандного дешевшого м’яса. Діють сірі схеми, які заїжджають із західного кордону і переважно перебивають нам ціну і створюють те, що ми майже усе м’ясо відправляємо на Донеччину, де бракує яловичини. Але орієнтовно контрабандисти забезпечують усю Західну Україну на 50 відсотків контрабандним м’ясом», – каже підприємець.

Контрабандне м’ясо дешевше від українського на 2–3 гривні. Скажімо, Олег Адєєв закуповує яловичину у селян чи приватних підприємців по 8 гривень 50 копійок за кілограм живої ваги.

Контрабанда шкідлива – і для здоров’я, і для праці

Нині контрабандним шляхом масово везуть в Україну яловичину і курячий фарш. Лабораторна експертиза доводить, що такий фарш просто шкідливий для здоров’я людини.

Водночас на Львівщині, зокрема у Пустомитівському районі, через потік контрабандної м’ясної продукції у 1990-х роках закрились десятки сільськогосподарських підприємств, птахофабрика. Люди залишились без роботи і, звісно, поповнили лави заробітчан.

Заступник голови Пустомитівської райадміністрації з питань агропромислового комплексу Богдан Назар каже, що через потік контрабанди «обвалились ціни».

«Селянам, які вирощували тварин, мали зиск, стало невигідно тримати худобу. Останні 5 років у нас активно перестають вирощувати велику рогату худобу, свиней, згортаються підприємства. Нині ми знову на такому етапі, що з нуля потрібно починати розвиток тваринництва у районі», – вважає районний урядовець.

Відрізнити контрабандне м’ясо від українського на базарі людині практично неможливо. Більше того, кажуть фахівці, щоб продукція мала належний товарний вигляд на третій – п’ятий день, м’ясо спеціально обробляють хімічним розчином.

За словами Олега Адєєва, якби на ринках відповідально контролювати м’ясну продукцію, то більшу частину просто б заборонили продавати – понад 50 відсотків її неякісні.

Виробники запевняють, що вони без контрабандного м’яса можуть забезпечити громадян України якісними м’ясними виробами. Необхідно захищати свого підприємця і стимулювати селян тримати господарство, кажуть вони.

А щодо ліквідації контрабанди підприємці переконані, що це не реально, допоки за нею стоять високі посадовці.
XS
SM
MD
LG