Доступність посилання

ТОП новини

Бензином по кишенях


Тетяна Ярмощук Київ, 5 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Дедалі вища ціна на бензин – це завжди травматично. Особливо, коли намагаєшся заправити автівку. Цими днями мало хто з автовласників стримує при цьому емоції. За тиждень в Україні бензин та дизпаливо здорожчали більше ніж на 3 відсотки. І експерти кажуть, що це не кінець.

Найбільше ціни на українських заправках зросли на низькооктановий бензин та дизпаливо – більше ніж на 4 відсотки. Літр бензину А-76 сьогодні коштує майже чотири з половиною гривні, а літр солярки – понад чотири з половиною. Дещо менше скочила ціна на бензин А-95 – на 1,5 відсотка. Тепер він коштує майже 5 гривень.

Подорожчання нафтопродуктів в Україні передусім пов’язане зі світовими тенденціями, переконаний директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін.

«За останні кілька тижнів нафта на світових біржах оновила усі рекорди. Головними чинниками такого підвищення є нестабільна ситуація на турецько-іракському кордоні. Також кілька ураганів, які були у Мексиканській затоці, частково припинили видобуток нафти та спричинили закриття деяких нафтопереробних заводів. На сьогодні процес підвищення цін на нафтопродукти не зупинений. Він продовжується. Можна очікувати, що упрдовж поточного тижня підвищення буде далі відбуватися», – прогнозує Володимир Саприкін.

Сьогодні український нафтовий ринок є дзеркальним відображенням світового, каже енергетичний експерт Іван Полтавець.

«Український ринок уже давно відповідає на світові тенденції на нафтовому ринку. І, звичайно, будь-яка загроза кризових явищ на світовому ринку відразу буде відображатися на українському ринку. Тобто тут потрібно слідкувати за світовими цінами на нафту і очікувати того, що це відразу, дзеркально буде відображатися на українських цінах», – попереджає Іван Полтавець.

Крім світових проблем, не бракує і внутрішніх

Утім, нинішня ситуація на українському ринку нафтопродуктів пов’язана не тільки зі світовими тенденціями – проблеми є і в самій Україні, вважає колишній президент «Укртранснафти» Олександр Тодійчук.

«Проблеми пов’язані і з Кременчуцьким заводом, не працюють Херсонський та Одеський заводи. Напівпрацюють заводи у Дрогобичі і Надвірній. Переважно ставка робиться на завезення нафтопродуктів. Це теж інертна схема. З іншого боку були певні погодження: Кабмін намагався зв’язати ці ціни з трейдерами в Україні. Але зважаючи на те, що сьогодні відбувається зміна уряду, ці угоди не так ретельно виконуються, не так супроводжуються урядом, як це було раніше», – зауважує фахівець.

Ситуація на світових нафтових ринках починає стабілізуватися, тож очікувати різких стрибків цін не варто, каже Олександр Тодійчук: протягом 10 днів бензин та солярка можуть подорожчати на відсоток-півтора.

За рік Україна споживає близько 16 мільйонів тонн нафтопродуктів: по 5 мільйонів тонн бензину та дизпалива та 6 мільйонів тонн мазуту. Понад 30 відсотків від потреби імпортуються. Третина з цього ввозиться з Росії, а решта з Білорусі, Литви та Болгарії.
XS
SM
MD
LG