Доступність посилання

ТОП новини

Виставка маловідомих гравюр Тараса Шевченка


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 4 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького, що у Дніпропетровську, почав працювати ще й як виставкова зала. Улітку нинішнього року в кімнаті, де колись були покої дружини відомого історика та краєзнавця Серафими, обладнали виставкову галерею. Нині в ній відкрили виставку маловідомих гравюр та акварелей Великого Кобзаря з фондів Національного музею Тараса Шевченка у Києві.

Меморіальний музей Дмитра Яворницького у Дніпропетровську – це невеличкий будиночок з мансардою і височенною сосною на подвір’ї, висадженою ще самим академіком. Тут відомий історик, письменник, фольклорист, збирач старовини мешкав останні 30 років свого життя. Багато речей у будинку збереглися дивом, зокрема, унікальні настінні розписи на теми козацтва, зроблені за життя Яворницького художником Миколою Струнниковим. Під час Другої світової вони вціліли тільки тому, що були вкриті шаром штукатурки.

У музеї перегукуються різні епохи

Портрет Дмитра Яворницького – пензля троюрідного племінника Тараса Шевченка і гравюри самого Шевченка – в колишній спальні дружини Яворницького…

Співробітники музею кажуть: виставка шевченкових робіт під цим дахом не випадкова, сам академік був неабияким знавцем творчості Великого Кобзаря, присвятив йому не тільки наукові дослідження, а й поетичні твори. Розповідає музейний співробітник Віктор Єкшов: «Він писав статті, розповідав про творчість Великого Кобзаря в лекціях, доповідях. Присвятив Тарасу Григоровичу три вірші у збірці «Вечірні зорі», що вийшов у Катеринославі 1910-го року. Але найважливішим внеском була робота Яворницького — «Матеріали біографії Тараса Шевченка, що вийшла в Катеринославі 1909-го року».

Майже півтисячі робіт, пейзажі, портрети, сцени з народного життя, книжкові ілюстрації – така творча спадщина Шевченка-художника. Експонувати до Дніпропетровська привезли лише 20 ретельно відібраних робіт. Фахівці кажуть: вони демонструють основні віхи становлення Шевченка як митця і як особистості: від акварельних портретів, написаних у романтичній манері, до глибоко драматичних творів, таких як гравюра «Версавія», на яку Тараса Шевченка надихнула робота його вчителя Карла Брюллова і за котру він був удостоєний звання академіка гравюри. Говорить науковий співробітник музею Віктор Єкшов: «Зараз мешканці нашого міста та гості мають можливість побачити в будинку-музеї Яворницького найбільш представницькі малюнки Тараса Шевченка».

Виставка маловідомого живопису Шевченка у Дніпропетровську триватиме два місяці. Після цього колекція повернеться до столиці. Але виставкова зала у меморіальному музеї Яворницького не спорожніє: у планах музейників виставка ікон та церковного начиння, зібраного Яворницьким, із фондів місцевого історичного музею та експозиція українських народних інструментів, що їх привезуть з Івано-Франківська.
XS
SM
MD
LG