Доступність посилання

ТОП новини

Непопулярні кроки чи популістські заяви: який шлях обере нова влада?


Тетяна Ярмощук Київ, 4 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Зазвичай політики втрачають білизну й пухнастість, щойно ставши урядовцями. Яких жорстких і болісних реформ слід очікувати від нового уряду та до яких непопулярних кроків може вдатися Кабінет Міністрів Тимошенко?

Глибокі реформи неможливі без непопулярних кроків; влада – не цукерка, щоби подобатися всім без винятку; уряд, який працює із сьогодні на сьогодні – це не уряд, а піар-кампанія. Такі або приблизно такі сигнали на початку Нового року посилає громадськості нова владна команда.

Новому Кабміну доведеться вдаватися до кроків, які не сподобаються вчорашнім виборцям, брати на себе відповідальність за ці кроки, пояснювати, чому він до них вдався і – головне – примусити ці кроки спрацювати на краще життя в найближчій перспективі.

Перші непопулярні кроки

Перші непопулярні кроки датовані вже 1січня. З нового року підвищилися ставки акцизного збору на алкоголь, отже горілка має подорожчати. А вартість залізничних квитків збільшилася на 10%. Щоправда, це рішення підписувалося ще минулим міністром транспорту.

У державному бюджету на 2008 рік не передбачене підвищення цін на газ для населення. Втім, після заяви, що компанія «Нафтогаз України» знаходиться практично на межі банкрутства, Прем’єрка Тимошенко пообіцяла керівнику цієї компанії Олегу Дубині переглянути тарифи на «блакитне паливо» для споживачів. Юлія Тимошенко також розраховує знизити ціни на бензин за рахунок скасування ввізного мита на імпортні нафтопродукти.

Обіцяють діятиме виключно ринковими методами

Представники ж коаліції обіцяють, що нинішній уряд діятиме виключно ринковими методами.

Голова Держрезерву, бютівець Михайло Поживанов заявив: «Ми розглянули питання, що може бути з олією, зерном, борошном, цукром, м’ясом. По кожній позиції ми визначались, як утримувати соціальну ціну на хліб, але в той же час щоб ті, хто виробляє цю продукцію також не страждали. Щоб цей тягар не перекладався на товаровиробників сільськогосподарської продукції. Все буде дуже збалансовано для того, щоб і питання вирішувати, але щоб і не робити якихось дуже жорстких непопулярних кроків».

Представники ж Партії регіонів критикують уряд Тимошенко за надто соціальний бюджет.

Михайло Чечетов: «Все йде на вирішення миттєвих сьогоднішніх проблем, щоб сподобатися виборцям. А відставання між нами та західними країнами збільшується. Ми і через 100 років не вийдемо на соціальний рівень західноєвропейських країн. Потрібен бюджет розвитку, бюджет завтрашнього дня, а не бюджет проїдання».

Досвід Маргарет Тетчер може знадобитися

Часто урядовці постають перед дилемою: вдатися до радикальних болючих кроків і викликати різке невдоволення в суспільстві або зірвати сьогоденні симпатії, але втратити перспективу. Часом саме жорсткі кроки стають запорукою успіху і політика, і нації. Яскравий приклад цьому Маргарет Тетчер, яка 11 років очолювала британський уряд. Вона здійснила рішучу і небезболісну реформу вугільної промисловості і вивела країну із доволі небезпечної соціально-економічної кризи. Хоча, звісно, будь-які порівняння кульгають...
XS
SM
MD
LG