Доступність посилання

ТОП новини
21 Жовтень 2018, Київ 21:29

Чому Болгарія погодилася на участь у російському проекті газогону «Південний потік»?


Василь Зілгалов Прага, 18 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Фактично за одну ніч під час перебування російської делегації Владіміра Путіна в Софії сталося досить несподіване: соціалістичний болгарський уряд раптом погодився у п’ятницю зранку на 50-вісоткову участь у будівництві газогону «Південний потік» через територію Болгарії з можливим продовженням його нитки до Сербії та інших країн Західної Європи. Це може стати ще одним ударом для Брюсселя, який намагається зменшити залежність від російського газу шляхом диверсифікації енергетичних поставок до ЄС.

Болгарія оголосила про своє рішення приєднатися до російського газового проекту «Південний потік» у п’ятницю вранці на засіданні «соціалістичного» уряду країни. Хоча спостерігачі очікували лише підписання російсько-болгарських угод щодо будівництва атомної електростанції «Белене» на Дунаї (вартість його 4 мільярди євро) та російсько-болгарсько-грецького документа щодо спорудження нафтогону «Бургас-Александруполіс».

Що ж стало вирішальним саме у цій «пропорційній» домовленості сторін?

Зміна ставлення болгарської влади до газового проекту «Південний потік» відбулася за одну ніч перебування Путіна в Софії. Болгарський прем’єр-міністр Сєрґєй Станішев сказав про це як про «досягнення Путіна на нічних переговорах у болгарській столиці». Щоправда, перед цим Росія наполягала на 51-му відсотку своєї участі в газопроводі на болгарській території, а ще раніше Болгарія вимагала контрольного пакету у цьому проекті. Погодилися 50 на 50. Експерти ще не розуміють, що ж стало вирішальним саме у цій пропорційній домовленості сторін.

Владімір Путін намагався заспокоїти Брюссель щодо справжніх газових планів Росії у Європі.

«Я вважаю за необхідне особливо наголосити, що будівництво нових інфраструктурних проектів не означає скорочення чи згортання нашої співпраці з іншими транзитними державами. Робота над створенням нових маршрутів гарантує безпеку, підвищує стабільність, створює нові транспортні потужності для нових зрослих поставок енергоресурсів європейським споживачам», – заявив Президент Росії.

ЄС не зміг диверсифікувати газове постачання до Європи

У Брюсселі занепокоєні, що вже сьогодні Європа на 40 відсотків залежить від поставок російського блакитного палива. Поки що не вдалося реально диверсифікувати ці поставки до Європи. Проект «Набукко» за участі ЄС і США, який планував транспортувати газ із Каспію через Туреччину і Чорне море до Європи, поки що відкладений з політичних причин та економічної непевності. І поразка європейських компаній у казахському проекті щодо нафтового поля «Кашаган» ще раз свідчить про цю непевність.

Путін не випадково обрав для візиту в Болгарію саме час відзначання 130-річчя початку російсько-турецької війни, в якій перемога Росії дала болгарам визволення від 500-літнього турецького ярма.

Болгарська опозиція обурена збільшенням енергетичної залежності від Росії

Праві сили Болгарії протестують проти цього візиту Путіна та збільшення енергетичної залежності від Росії, а чимало політиків у Софії вважають, що «Ґазпром» може перетворити «Болгарію в «троянського коня олігархії Путіна в ЄС».

Президент країни Ґеорґій Парванов намагався у п’ятницю заспокоювати всіх щодо участі його країни у російському газовому проекті Південний потік.

Ґеорґій Парванов: «Такий проект означає набагато більше гарантій енергетичної безпеки від усіх і для всіх сусідів, а також для європейських і міжнародних партнерів».

«Південний потік» — це лише спільний проект російського «Ґазпрому» та італійської компанії «Ені». Вартість проекту сягає 10 мільярдів доларів і викликає не лише економічні сумніви у реалізації, але й низку протестів у регіоні – як політичних, так і екологічних. Та й представник Єврокомісії Ферран Трараделлас Еспуні заявив сьогодні, що Євросоюз не заперечує проти «Південного потоку», але вважає пріоритетним для Брюсселя проект «Набукко».

Матеріали до теми:

• Росія Владіміра Путіна продовжує газовий наступ на Європу через Болгарію та Сербію (Аналітичний огляд) • Єврокомісія стурбована тим, що Росія перебирає контроль над сербським нафтовим монополістом
XS
SM
MD
LG