Доступність посилання

ТОП новини

Джордж Буш: Ми бачили, як громадяни Грузії та України обстоювали своє право на справедливі та чесні вибори


Людмила Ваннек Прага-Н’ю-Йорк, 29 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Президент Сполучених Штатів Джордж Буш, виступаючи на об’єднаному засіданні обох палат Конгресу зі щорічною звітною доповіддю «Про становище держави», значну частину промови присвятив зовнішній політиці США. Він, зокрема, згадував події Помаранчевої революції в Україні як приклад прагнення народу до свободи й демократії. Саме цей аспект я вирішила обговорити з нашим колегою, кореспондентом Радіо Свобода у США Юрієм Дулерайном.

Отже, Юрію, що саме казав Президент Буш?

Юрій Дулерайн: Він говорив не тільки про Україну, йшлося загалом про пріоритети зовнішньої політики США. І, говорячи про ці пріоритети, він сказав таке: «Наша зовнішня політика ґрунтується на чітких засадах: ми вважаємо, що, коли народи мають можливість вибору, то вони вибирають свободу й мир. За останні 7 років ми були свідками надихаючих моментів в історії свободи. Ми бачили, як громадяни Грузії та України обстоювали своє право на справедливі та чесні вибори. Ми бачили, як громадяни Лівану виходили на вулицю, вимагаючи незалежності. Ми бачили, як афганці, звільнившись від тиранії талібів, обирали нового президента і новий парламент. Ми бачили, як іракці святкували свою свободу. Ці образи свободи надихали нас».

Це, звичайно, приємно звучить для українського вуха, але фраза Буша про Україну – це не лише «красне слівце», вона віддзеркалює і нову настанову, нове ставлення Сполучених Штатів до України.

Юрію, чим пояснити це нове ставлення? Здається, й раніше ставлення до України було позитивне... Україна відмовилася від володіння ядерною зброєю. Україна упродовж років отримала десь мільярд доларів американської економічної допомоги...

Юрій Дулерайн: Так, звичайно! Досить згадати, що коли Президент Віктор Ющенко відвідав Сполучені Штати три роки тому, його зустрічали як героя Помаранчевої революції! Його запросили виступити у Конгресі. Це вважається високою честю, найвищим виявом дружніх почуттів. Небагато закордонних лідерів удостоювалися такої честі... Але то були, радше, емоції, а тепер, очевидно, зважають на нову тверду прозахідну настанову українського уряду, намір приєднатися у майбутньому (можливо, навіть і не у віддаленому майбутньому) до північноатлантичного оборонного альянсу НАТО.

Нещодавно після того, як у швейцарському Давосі Президент Ющенко зустрічався з Держсекретарем США Кондолізою Райс, стало відомо, що Джордж Буш планує відвідати Україну ще на посаді Президента. Чи відомо подробиці, коли саме це має статися?

Юрій Дулерайн: Подробиць не повідомляють, але можна не сумніватися, що Київ його очікує як справжнього приятеля України, на противагу критиці, що їй піддавали Джорджа Буша-батька, коли він, тодішній Президент США, відвідав Україну у серпні 1991 року. Виступаючи в українському парламенті, він агітував за збереження Радянського Союзу, проти відокремлення України, навіть лякав українців, за його словами, не йти на «самовбивчий націоналізм». Але невдовзі відбулася спроба державного перевороту у Москві, після чого Україна проголосила незалежність. Американські українці саркастично назвали ту промову Буша-батька «котлетою по-київськи». А ось Президент Клінтон тричі був гостем України, і приймали його дуже добре. І нема сумнівів, що так само добре прийматимуть Джорджа Буша – нинішнього Президента.
XS
SM
MD
LG