Ви використовуєте застарілу версію браузера. Для більш комфортного та коректного перегляду сторінки оновіть свій браузер за посиланням.

Програма Олени Ремовської «Деталі» – це відповіді на ваші запитання на тему, почуту в новинах. Як усе почалося? Чому триває? Хто дійові особи? Щочетверга о 20:33. Слухайте, щоби знати більше за інших.
ДЕТАЛІ
Що відбувається з погодою?
Світлана Краковська, метеоролог, учасниця Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату при ООН
СЛУХАТИ ЕФІР
Звідки взявся аномальний холод?
Це надовго?
Це якась кліматична зброя? (запитання слухача)
Що спричиняє цієї весни перепади температури?
Це наслідки глобального потепління?
Який наразі кліматичний прогноз для України?

Із 22-х у 8-10 градусів – такі перепади температури цього тижня переживали у Києві. У деяких районах навіть випав сніг. А це – на секундочку – травень. Сніг прибирали і менш ніж місяць тому у Харкові, Дніпрі і Запоріжжі. Разом зі старшим науковим співробітником Українського гідрометеорологічного інституту НАНУ та ДСНС, учасницею Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату при ООН Світланою Краковською Радіо Свобода пояснює, що відбувається.

Звідки взявся аномальний холод?

Світлана Краковська каже, що температура, яку ми спостерігаємо у травні, а також сніг, не є аномальним явищем. «Наприклад, сніг у травні – для північних областей це не аномально. Крім того, якщо ми візьмемо наші багаторічні вимірювання, я вам напевне кажу: для травня у Києві може бути нуль і навіть -6. Для Сумщини чи Чернігівщини, наприклад, приморозки на початку червня – таке також було», – пояснює вчений. За її словами, аномалією є те, що сніг випав після високої температури у березні.

Це надовго?

Із 13 травня вже має повернутися тепло, а опади якщо й будуть, то радше у вигляді дощу, сказав Радіо Свобода раніше цього тижня директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда.

Це якась кліматична зброя? (запитання слухача)

В цілому казати про кліматичну зброю не дуже коректно. «Те, що ми спостерігаємо щодня, – це погода, – пояснює Світлана Краковська. – Клімат – це багаторічний режим погоди на певній території». Тому краще вже казати «погодна зброя». Гіпотетично впливати на погоду можливо: за допомогою спеціального оснащення метеорологи можуть, наприклад, розсіювати хмари, або ж спричиняти тривалі опади над певною територією. Але Світлана Краковська сумнівається, що у випадку з перепадами температури в Україні протягом останнього місяця може йтися про якийсь умисний вплив.

Що спричиняє цієї весни перепади температури?

Світлана Краковська вважає, що йдеться про взаємодію двох факторів. «З одного боку, у нас є природні цикли, і зараз ми зайшли в той цикл, який відрізняється певним похолоданням, – розповідає метеоролог. – Але є й інша причина – антропогенна, тобто вплив людини: те саме збільшення парникових газів в атмосфері призводить до потепління. Тому триває отакий бій». За словами вченого, середня температура у березні цього року була на 5,5 градусів вища за норму.

Це наслідки глобального потепління?

Світлана Краковська радить не зловживати цим терміном. «Глобальне – це від слова глобус, але це не значить, що теплішає всюди і одночасно, – додавє метеоролог. – Навіть в самій лише Україні багато кліматичних зон, і зміни клімату проявляються по-різному у тому чи іншому регіоні».

Який наразі кліматичний прогноз для України?

«Я подивилася, що було в Києві з опадами минулого року, – розповідає Світлана Краковська. – Річна сума опадів була в межах норми – 650 міліметрів. Але опадів було менше в усі літні місяці й у вересні, і набагато більше – у травні і жовтні. Оце – прототип того, що прогнозується на майбутнє». За словами вченого, кліматичні зміни мають враховуватися зокрема й на рівні держави, адже вони мають прямий вплив, наприклад, на агро-промисловий сектор. Світлана Краковська розповідає, що у країнах Євросоюзу на кшталт Франції чи Німеччини цими питаннями займаються дедалі активніше – зокрема, збільшують наукову активність у цьому напрямку. В Україні ж на державному рівні цим питанням не дуже цікавляться, констатує науковець.