Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 02:58

У Казахстані перевірять всі школи, пов’язані з рухом Ґюлена – Назарбаєв 


Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв пообіцяв перевірити усі школи в країні щодо їхніх зв’язків з мусульманським проповідником Фетхуллахом Ґюленом, якого Анкара звинувачує в невдалій спробі перевороту в Туреччині. Як сказав Назарбаєв 5 серпня у Анкарі на прес-конференції з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, виявлених в Казахстані осіб «з терористичними зв’язками» буде відправлено в Туреччину для правосуддя.

«Якщо хто-небудь з них пов'язаний із тероризмом, ми будемо реагувати на вимоги Туреччини», – сказав Назарбаєв у відповідь на заклик Ердогана провести перевірки у 33 школах Казахстану, що контактують з Ґюленом.

«Якщо є викладачі з такими зв'язками, ми відправимо їх назад і попросимо турецький уряд послати інших вчителів», – сказав казахський президент.

Він заявив, що більшість учителів у Казахстані – є казахами, хоча навчання проводять також турецькою, англійською, українською та російською мовами.

«Усі школи в Казахстані контролюються державою. 90% викладачів в них – наші громадяни, а фінансуються вони з регіональних бюджетів. Тому ми не станемо підтримувати нікого, хто працює проти Туреччини. Це не в наших інтересах», – додав Назарбаєв.

«Рух Ґюлена є не тільки загрозою для Туреччини, він загрожує всім країнам, де присутній», – сказав в свою чергу Ердоган.

Туреччина домагається екстрадиції Ґюлена зі Сполучених Штатів. 4 серпня суд у Стамбулі видав ордер на арешт релігійного проповідника за обвинуваченням в організації спроби державного перевороту у Туреччині. Ґюлен, який з 1999 року живе у вигнанні у США, заперечує свою причетність до спроби перевороту і засуджує його. Анкара звернулася до США з проханням про екстрадицію Ґюлена. Вашингтон заявив, що може видати Анкарі Фетхуллаха Ґюлена лише у разі надання переконливих доказів щодо звинувачень на його адресу.

Казахстан і Киргизстан є єдиними країнами в переважно тюркомовній Центральній Азії, де є чимало шкіл з турецькою мовою викладання і де, як вважається є поширеними ідеї громадсько-релігійного руху під проводом Ґюлена.

Менш ніж через два тижні після перевороту, Туреччина попередила Киргизстан про ризик перевороту і в цій країні, стверджуючи, що прихильники ідей Ґюлена проникли у держустанови Киргизстану. У відповідь Міністерство закордонних справ Киргизстану заявило, що візьме до уваги зауваження щодо освіти, нагадавши у заяві Анкарі, що Киргизстан є «незалежною, суверенною державою».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG