Доступність посилання

ТОП новини
16 Липень 2019, Київ 19:30

Новини | Вибори 2019

Кум Медведчука, який йде в Раду від «Слуги народу», більше ніж 200 днів протягом року не був в Україні – «Схеми»

Сукупна тривалість перебування Андрія Холодова за кордоном понад 200 днів – це більше, ніж дозволено вимогами законодавства щодо безперервного проживання кандидата

Андрій Холодов, який балотується у Верховну Раду за списком партії «Слуга народу» під номером 22, мешкає поміж двома країнами, Україною та Австрією, при чому сукупна тривалість його перебування за кордоном більша, ніж дозволено вимогами законодавства щодо безперервного проживання кандидата в депутати в Україні протягом останніх п’яти років. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»).

Журналісти проаналізували дані за декілька років, отримані від джерел у Державній прикордонній службі. Найбільш показовим є 2015 рік: Андрій Холодов щонайменше 204 дні протягом цього року знаходився за межами України. Журналісти проаналізували дані його перельотів з початку січня по кінець грудня, переважна більшість яких – до Відня. В елітному районі австрійської столиці, як розповідали «Схеми», родина Холодова має віллу за 6 мільйонів євро.

​Водночас, відповідно до закону «Про вибори народних депутатів України», ним може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років.

У свою чергу, закон «Про громадянство України» визначає безперервне проживання як таке, якщо разовий виїзд особи за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік – 180 днів, та встановлює, що «не є порушенням вимоги про безперервне проживання виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України».

Аналітик громадянської мережі «Опора» Олександр Клюжев пояснює: «У разі виявлення ЦВК порушень кандидатом конституційного вимоги щодо проживання в Україні протягом останніх п'яти років, комісія приймає рішення про скасування реєстрації такої особи. Таке повноваження ЦВК передбачене частиною п’ятою статті 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Сам Холодов на прохання журналістів про коментар не відповів.

Джерела журналістів серед учасників ринку називають Андрія Холодова «тіньовим бізнесменом», який заробляє на роздрібній торгівлі цигарками у столичних кіосках. Зокрема, активісти руху «Чесно» прослідкували і формальний зв’язок Андрія Холодова з підприємствами, види діяльності яких пов’язані з утриманням МАФів. Це зв’язок через дружину та брата Андрія Холодова.

Офіційно Андрій Холодов є бенефіціаром заводу «Ефкон-вікна» в столиці. Цей завод виробляє алюмінієвий профіль та інші будівельні конструкції з цього металу.

Його дружина Катерина Шаховська, на яку записана вілла у Відні, є дизайнеркою одягу та кумою Оксани Марченко – дружини співзасновника партії «Опозиційна платформа – За життя», кума російського президента Володимира Путіна Віктора Медведчука.

Як писала Українська правда, ЦВК направила партії Зеленського лист з інформацією про можливе подвійне громадянство чи непроживання в Україні протягом 5 років щодо чотирьох кандидатів, серед яких – Андрій Холодов.

Раніше Центральна виборча комісія скасувала реєстрацію ексзаступника генерального Рената Кузьміна як кандидата в народні депутати за списком партії «Опозиційна платформа – За життя». Таке рішення ЦВК ухвалила одностайно 5 липня.

За словами заступника голови ЦВК Євгена Радченка, таке рішення комісія ухвалила, отримавши від СБУ інформацію про те, що Кузьмін не проживав в Україні протягом п’яти років до виборів.

ЦВК також скасувала реєстрацію Клюєва і Шарія.

НАЗК: 137 тисяч грн незаконного внеску на підтримку Наливайченка конфіскують до бюджету

Під час виборів президента 2019 року Наливайченко отримав у свій виборчий фонд понад 6,5 мільйона гривень добровільних внесків фізичних осіб

137 500 гривень незаконного внеску на підтримку кандидата в президенти України Валентина Наливайченка конфіскують до державного бюджету, повідомило Національне агентство з питань запобігання корупції.

У відомстві зазначили, що Вінницький міський суд визнав неназвану фізичну особу винною в порушенні порядку надання добровільного внеску до виборчого фонду кандидата в президенти.

«Суд постановив застосувати до внескодавця стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1190 гривень на користь держави, з конфіскацією суми внеску в розмірі 137 500 гривень», – заявили в НАЗК.

Наливайченко не коментував повідомлення від Національного агентства з питань запобігання корупції.

Під час виборів президента 2019 року Наливайченко отримав у свій виборчий фонд понад 6,5 мільйона гривень добровільних внесків фізичних осіб. У першому турі виборів кандидат отримав 0,22% голосів.

КВУ просить кандидатів оприлюднити декларації про доходи перед дочасними виборами

Чинне законодавство не передбачає подачу декларацій на позачергових виборах народних депутатів

Комітет виборців України закликає кандидатів у народні депутати оприлюднити декларації про доходи та майновий стан за 2018 рік перед дочасними виборами у Верховну Раду 21 липня.

«Станом на зараз виборці мають доступ лише до декларацій тих кандидатів, які є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, чинними народними депутатами, міністрами тощо. Однак громадяни не мають доступу до декларацій всіх інших кандидатів у народні депутати», – йдеться в повідомленні на сторінці КВУ.

У комітеті вважають, що така ситуація спричинена недосконалістю виборчого законодавства, яке не передбачає подачу декларацій на позачергових виборах народних депутатів.

«Внаслідок такої ситуації кандидати у народні депутати опинилися в нерівних умовах. Адже частина із них оприлюднили декларації відповідно до свого місця роботи, тоді як інші – декларацій не показали. При цьому серед понад 5 тисяч кандидатів є значна кількість осіб, які не працювали впродовж останніх років в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування, а тому декларацій не подавали взагалі. В результаті громадяни позбавлені можливості проаналізувати фінансовий стан всіх без винятку кандидатів», – вказали у КВУ.

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня.

Верховний суд заявив про відсутність дискримінації з боку ЦВК у розміщенні партій в бюлетені

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня

Верховний суд України пояснив, що скасував рішення першої інстанції щодо проведення ЦВК повторного жеребкування, оскільки не побачив у діях комісії дискримінаційного ставлення до суб’єктів виборчого права. Таким чином прес-служба суду 8 липня прокоментувала скасування рішення Шостого апеляційного суду щодо зобов’язання провести повторне жеребкування партій перед дочасними виборами у Верховну Раду, відповідно до позову Аграрної партії України.

«Реєстрація кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «Рух нових сил Михайла Саакашвілі» у загальнодержавному виборчому окрузі, відбувалась на виконання судових рішень та поза межами етапу реєстрації кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Прийнявши оскаржувану постанову, ЦВК забезпечила реалізацію принципів рівності політичних партій – суб’єктів виборчого процесу та принцип вільних виборів», – йдеться в повідомленні.

У суді зазначили, що оскаржуване Аграрною партією рішення ЦВК «жодним чином не вплинуло на рівні правові можливості для реалізації її виборчих прав, а також виборчих прав інших».

«За оцінкою колегії суддів, комісія не допустила дискримінаційного ставлення у спірних правовідносинах до жодного із суб’єктів цих відносин, як на тому наполягає позивач», – додали у суді.

Напередодні у ЦВК повідомили, що Верховний суд України задовольнив апеляцію комісії та скасував рішення Шостого апеляційного суду щодо зобов’язання провести повторне жеребкування партій перед дочасними виборами у Верховну Раду.

Раніше у ЦВК припускали, що поліграфічний комбінат «Україна» може не встигнути надрукувати оновлені бюлетені, якщо доведеться проводити повторне жеребкування.

ЦВК заявляла, що не погоджується із рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду, який 4 липня ухвалив рішення про пережеребкування на вимогу Аграрної партії. Голова комісії Тетяна Сліпачук ввечері 4 липня повідомила, що надруковані вже понад п’ять мільйонів бюлетенів.

26 червня Центральна виборча комісія провела жеребкування щодо визначення номерів політичних партій для розміщення їхніх назв у виборчому бюлетені.

30 червня ЦВК внесла до виборчого бюлетеня партію «Рух нових сил» колишнього президента Грузії й ексголови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі. Партію включили до бюлетеня під номер 22 без проведення жеребкування. Міхеїл Саакашвілі згодом заявив, що виступає проти повторного жеребкування.

3 липня Аграрна партія України заявила, що подала позов до суду через те, що ЦВК не проводила жеребкування для внесення в бюлетень партії Саакашвілі.

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня.

Кузьмін позивається проти Парубія через запит щодо проживання в Україні упродовж останніх 5 років

Ренат Кузьмін за часів Віктора Януковича був першим заступником генерального прокурора, фото 2010 року

Ексзаступник генерального прокурора Ренат Кузьмін подав позов до суду проти спікера Верховної Ради Андрія Парубія через запит останнього до силовиків щодо проживання Кузьміна в Україні упродовж останніх п’яти років, повідомила прес-служба Окружного адміністративного суду міста Києва

«Надійшов позов Рената Кузьміна до кандидата у народні депутати Андрія Парубія. Серед вимог позову – визнання протиправним звернення Андрія Парубія до Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України з вимогою надати відомості щодо проживання Рената Кузьміна протягом останніх п’яти років на території України та перетину ним кордону», – йдеться в повідомленні.

За даними суду, наразі вирішується питання про відкриття провадження у справі.

5 липня Центральна виборча комісія скасувала реєстрацію Кузьміна як кандидата в народні депутати за списком партії «Опозиційна платформа – За життя». У відомстві пояснили, що отримали від СБУ інформацію про те, що Кузьмін не проживав в Україні протягом п’яти років до виборів. Це, згідно з законодавством, є умовою для участі у парламентських виборах.

3 липня голова Верховної Ради Андрій Парубій закликав Службу безпеки України, Генеральну прокуратуру та Державну прикордонну службу надати свідчення щодо того, чи проживав в Україні протягом останніх п’яти років Ренат Кузьмін, ексголова Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрій Клюєв і блогер Анатолій Шарій, зареєстровані кандидатами на виборах президента. Назабаром після цього запиту усі троє були зняті з виборів.

Позачергові парламентські вибори мають відбутися 21 липня.

Кандидат у депутати Савченко планує проводити агітацію на підконтрольній бойовикам території

Савченко йде в народні депутати по 51 виборчому округу

Кандидат у народні депутати Надія Савченко по 51 виборчому округу планує проводити агітацію на підконтрольній бойовикам території Донецької області. У коментарі виданню «Новости Донбасса» вона розповіла, що очікує на всі необхідні перепустки.

«Округ не закінчується Зайцевим, Бахмутом, Пісками, Жованкою і «Майорськом» тут. Округ продовжується в Горлівці, округ продовжується на окупованій території. Я не дуже розумію, чому кандидати не прагнуть все ж таки отримати всі необхідні перепустки, як це зробила я, і їхати на ту територію та починати говорити з людьми… Так, я збираюся туди їхати. Я сподіваюся, що мені врешті-решт видадуть перепустку», – сказала Савченко.

Дострокові парламентські вибори заплановані на 21 липня.

У 2014 році Савченко стала народним депутатом, очоливши список партії «Батьківщина». На той час вона перебувала під арештом у Росії за звинуваченням у вбивстві двох журналістів у зоні збройного конфлікту на Донбасі.

Наразі українська влада звинувачує Савченко в підготовці терактів. Вона це заперечує.

Поліція відкрила близько 100 кримінальних проваджень, пов’язаних з дочасними виборами

За даними правоохоронців, найбільше скарг до поліції надходить через факти незаконної  агітації

З початку передвиборчої кампанії з дострокових виборів до парламенту поліція внесла дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо 95 фактів порушень виборчого законодавства, повідомив сайт МВС.

«Всього з початку передвиборчої кампанії до поліції надійшло 2384 повідомлення про порушення. Крім того, правоохоронці склали 491 адміністративний протокол за фактами порушення у виборчій сфері. Упродовж минулої доби до органів поліції надійшло 102 повідомлення про події, пов’язані з виборчим процесом», – йдеться в повідомленні.

За даними правоохоронців, здебільшого до поліції звертаються через факти незаконної агітації, підкуп виборців, перешкоджання здійсненню виборчого права, хуліганство і пошкодження майна.

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня.

У ЦВК заявили про скасування Верховним судом повторного жеребкування партій

Раніше у ЦВК припускали, що комбінат «Україна» може не встигнути надрукувати оновлені бюлетені

У Центральній виборчій комісії заявили, що Верховний суд України задовольнив апеляцію комісії та скасував рішення Шостого апеляційного суду щодо зобов’язання провести повторне жеребкування партій перед дочасними виборами у Верховну Раду.

«Все ж таки є справедливість. Ми виграли Верховний. Виборам 21 липня бути», – написала на сторінці у Facebook секретар ЦВК Наталія Бернацька.

Водночас на сайті Верховного суду поки немає рішення щодо повторного жеребкування.

Раніше у ЦВК припускали, що поліграфічний комбінат «Україна» може не встигнути надрукувати оновлені бюлетені, якщо доведеться проводити повторне жеребкування серед партій про їхні номери в бюлетені на дострокових парламентських виборах.

ЦВК заявляла, що не погоджується із рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду, який 4 липня ухвалив рішення про пережеребкування на вимогу Аграрної партії. Голова комісії Тетяна Сліпачук ввечері 4 липня повідомила, що надруковані вже понад п’ять мільйонів бюлетенів.

26 червня Центральна виборча комісія провела жеребкування щодо визначення номерів політичних партій для розміщення їхніх назв у виборчому бюлетені.

30 червня ЦВК внесла до виборчого бюлетеня партію «Рух нових сил» колишнього президента Грузії й ексголови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі. Партію включили до бюлетеня під номер 22 без проведення жеребкування.

У ЦВК заявили, що зміна номерів партій у бюлетені може призвести до дезорієнтації виборців, оскільки під час здійснення агітації політичні партії використовують номери, визначені під час жеребкування, як елемент ідентифікації у виборчому бюлетені.

Міхеїл Саакашвілі згодом заявив, що виступає проти повторного жеребкування, і що його політична сила не має наміру ініціювати проведення якихось бюрократичних процедур.

3 липня Аграрна партія України заявила, що подала позов до суду через те, що ЦВК не проводила жеребкування для внесення в бюлетень партії Саакашвілі.

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня.

Понад 1000 кримчан змінили місце голосування на дочасних виборах у Раду

Раніше у ЦВК просили не зволікати тих, хто планує змінити місце голосування

На сьогодні понад тисяча кримчан змінили місце голосування на дострокових виборах до Верховної Ради України 21 липня. Такі дані оприлюднені на сайті Державного реєстру виборців України.

Так, тимчасово змінили місце голосування 907 жителів Автономної Республіки Крим і 256 жителів Севастополя.

Найбільше кримчан і севастопольців мають намір проголосувати в Києві (339 і 66 відповідно).

Загалом кількість виборців, які скористались тимчасовою зміною місця голосування, перевищила 70,5 тисяч.

Змінити місце голосування для участі у позачергових виборах до Верховної Ради можна до 15 липня.

Партія «Слуга народу» зняла з виборів трьох кандидатів, про яких повідомляли «Схеми»

«Слуга Народу» під час з’їзду виключила з виборчого списку трьох кандидатів, про яких раніше повідомляли «Схеми» – №71 Романа Боярчука, №99 Михайла Соколова та №170 Анастасію Рагімову

Партія «Слуга Народу» під час з’їзду у неділю виключила зі свого виборчого списку сімох кандидатів у депутати, про трьох із яких раніше повідомляли журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») – №71 Романа Боярчука, №99 Михайла Соколова та №170 Анастасію Рагімову. Водночас, інші кандидати «Слуги Народу», про яких розповідали журналісти як про осіб із суперечливою репутацією – такі як №22 Андрій Холодов – зберегли свої місця у виборчому списку.

​На з’їзді президентської партії «Слуга Народу» 7 липня на підставі надісланої інформації було ухвалено рішення про зняття з виборчих перегонів 5-х кандидатів від політсили. Крім вищезгаданих Боярчука, Рагімової та Соколова, серед них також Вітікач Віталій Вікторович (№177) та Кавун Ольга Олександрівна (№78).

​Ще двоє кандидатів – Юрій Баланюк і Олена Коробкова – як повідомили у партії, звернулись до голови політсили із заявою «про виключення зі списку за власним бажанням». Хоча ще одна виключена зі списку кандидатка від «Слуги Народу» – Анастасія Рагімова – напередодні у фейсбуці повідомила, що також «написала заяву про вихід зі списку партії». Раніше журналісти «Схем» виявили, що низка кандидатів від президентської партії мають суперечливу репутацію – зокрема, і троє виключених кандидатів

№71 Роман Боярчук, за даними «Схем», був пов’язаний з історією про реєстрацію нібито фальшивої е-декларації від імені тодішнього члена НАЗК і нинішнього заступника голови Офісу президента Руслана Рябошапки. Згодом група експертів дійшла висновку, що електронний ключ був виданий фальшивому Рябошапці держпідприємством «Українські спеціальні системи». Одразу декілька джерел «Схем» назвали Романа Боярчука одним з відповідальних за технічну сторону підробки «електронного ключа Рябошапки».

№99 «Слуги народу» Михайло Соколов є заступником голови Всеукраїнської аграрної ради, яка «налагоджує співпрацю з партіями та кандидатами в президенти». Приміром, у лютому 2019-го Соколов був присутній на підписанні меморандуму про співпрацю між Аграрною радою та Юрієм Бойком – на той момент кандидатом в президенти від партії «Опозиційна платформа – За життя».

Сам Соколов у коментарі «Схемам» це пояснив так: «Такі ж меморандуми були підписані і з Юлією Тимошенко, і з Андрієм Садовим. Даний меморандум був запропонований для підписання усім парламентським партіям і включав в себе список законів, прийняття яких необхідно для розвитку аграрного сектору. Він включав у себе зобов'язання Юрія Бойка підтримати закон «Про вибори за відкритими списками». А також і про те, що єдина причина, з якої він не був підписаний з БПП і НФ, – їх власне небажання це робити».

Кандидат Соколов також має російський паспорт. Станом на 4 липня на сайтах Федеральної податкової служби та Управління з питань міграції Російської Федерації, можна побачити, що цей документ досі дійсний, хоча сам Соколов наголошує, що подав декларацію про відмову від російського громадянства після 2017 року – коли отримав українське. І стверджує, що російського паспорта у нього немає.

№170 Анастасія Рагімова у 2014 році, вже під час війни на Донбасі, виступала на партійному з‘їзді «Опозиційного блоку», а її чоловік Насіб Рагімов у 1997 році був затриманий за хуліганство, у 1999 – за непокору співробітникам міліції, а у 2017-му розшукувався поліцією як особа, яка переховувалась від органів досудового розслідування.

Сама Рагімова у коментарі «Схемам» запевнила, що на з'їзді «Опозиційного блоку» в 2014 році була як викладач. І додала, що у її чоловіка «немає жодних проблем із законом.

Крім того, журналісти повідомляли про сумнівну репутацію ще кількох кандидатів, які залишилися у виборчому списку партії після з’їзду. Серед них, 22 номер у списку «Слуги народу» Андрій Холодов має родинні зв‘язки з кумом президента Росії Володимира Путіна Віктором Медведчуком, а дружині цього кандидата належить австрійська вілла вартістю у 6 мільйонів євро.

Сам Холодов на дзвінки «Схем» не відповів. Його родичка, до якої додзвонились журналісти, обіцяла передати кандидату контакти для отримання коментаря.

24 номер у списку «Слуга народу» Сергій Кальченко допоміг російському акторові Федору Добронравову, відомому антиукраїнськими заявами, у суді скасувати заборону на в’їзд в Україну.

Номер 56 Олена Мошенець під час та після Революції Гідності працювала заступницею головного редактора видання з неформального медіахолдингу колишнього першого віцепрем'єра та голови Нацбанку Сергія Арбузова. Сама вона, щоправда, наполягає, що до її компетенції на цій посаді «входили спеціальні додатки до газети, що стосувались лише бізнес-тематики (агро, технології, медицина, управління тощо)».

Віднайдену інформацію «Схеми» надсилали керівництву партії «Слуга народу» ще 14 червня і запитували, яким чином до партійного списку потрапили люди з таким бекграундом. Однак відповіді тоді не отримали.

Крім того, лідер партії «Слуга народу» Дмитро Разумков 3 липня не захотів коментувати інформацію «Схем» про сумнівних кандидатів до Верховної Ради президентської політсили – заявивши, що всі рішення будуть ухвалюватися на з’їзді партії.

9 червня партія «Слуга народу» представила сто перших людей із виборчого списку – і згодом оголосила «постпраймеріз», запропонувавши повідомляти про «негідних» кандидатів.

13 червня політсила оприлюднила оновлений список партії з 200 осіб – з якого були виключені деякі кандидати. Серед них – і 23-річний кандидат Роман Карабаджак, про якого раніше написали журналісти «Схем».

21 червня стало відомо, що президентська партія «Слуга народу» подала в ЦВК документи для реєстрації 199 кандидатів у народні депутати в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах до Верховної Ради України 21 липня.

ЦВК скасувала реєстрацію Кузьміна на парламентських виборах

Ренат Кузьмін за часів роботи першим заступником генерального прокурора, 2011 рік

Центральна виборча комісія скасувала реєстрацію ексзаступника генерального Рената Кузьміна як кандидата в народні депутати за списком партії «Опозиційна платформа – За життя». Таке рішення ЦВК ухвалила одностайно 5 липня.

За словами заступника голови ЦВК Євгена Радченка, таке рішення комісія ухвалила, отримавши від СБУ інформацію про те, що Кузьмін не проживав в Україні протягом п’яти років до виборів. Це, згідно з законодавством, є умовою для участі у парламентських виборах.

Читайте також: ЦВК припускає, що не встигне надрукувати бюлетені через проведення повторного жеребкування​

Наразі на сайті ЦВК Ренат Кузьмін досі вказаний як кандидат від партії «Опозиційна платформа – За життя» під номером 35.

3 липня голова Верховної Ради Андрій Парубій закликав Службу безпеки України, Генеральну прокуратуру та Державну прикордонну службу надати свідчення щодо того, чи проживав в Україні протягом останніх п’яти років Ренат Кузьмін, ексголови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Клюєва і блогера Анатолія Шарія, зареєстрованих кандидатами на виборах президента.

Спікер також закликав Центральну виборчу комісію переглянути своє рішення про реєстрацію цих осіб. Згодом ЦВК скасувала реєстрацію Клюєва і Шарія. Цьому передували протести проти їх реєстрації кандидатами в народні депутати в центр Києва.

Позачергові парламентські вибори мають відбутися 21 липня.

Соболєв розповів про зустрічі Тимошенко із Зеленським та її ставлення до прем’єрства

Сергій Соболєв: головна тема переговорів Тимошенко і Зеленського – якою буде коаліційної програма

Лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко зустрічається із президентом України Володимиром Зеленським. Інформацію про це в ефірі Радіо Свобода підтвердив заступник голови фракції «Батьківщина», номер чотири у виборчому списку партії Сергій Соболєв.

«Без сумніву, зустрічі відбуваються… І це є відкрита інформація. І ми цього не приховуємо», – сказав Соболєв.

Як зазначив Соболєв, головна тема їхніх переговорів – якою буде коаліційної програма. За його словами, від цього буде залежати чи претендуватиме лідерка партії на посаду прем’єр-міністра України.

«Ключове питання – це не питання, хто прем’єр. Ключове питання – це яка програма буде в коаліції. І якщо ця програма буде відповідати поглядам нашої політичної сили, без сумніву, Юлія Тимошенко буде нами висуватися як кандидат в прем’єри. Я думаю, що вона зможе впоратися з тими завданнями, які стоять перед країною», – каже заступник голови фракції «Батьківщина».

20 червня Конституційний суд України визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) указ президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» на 21 липня 2019 року.

Повністю інтерв’ю з Сергієм Соболєвим дивіться у програмі Радіо Свобода «Суботнє інтерв’ю» у суботу, 6 липня.

Кандидатка від «Слуги народу» співкерувала газетою Арбузова під час і після Революції Гідності

Кандидатка в депутати від «Слуги народу» Олена Мошенець продовжувала співкерувати газетою Арбузова під час і після Революції Гідності

Кандидатка в народні депутати Олена Мошенець, яка значиться у виборчому списку пропрезидентської партії «Слуга народу» під номером 56, продовжувала працювати заступницею головного редактора в газеті ексголови Нацбанку часів президентства Віктора Януковича Сергія Арбузова під час та після Революції гідності і втечі самого Арбузова в Росію. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»).

​У 2013-2014 роках Олена Мошенець працювала заступницею головного редактора і керівницею спецпроектів газети «Капітал», яка (за даними низки видань, серед яких Детектор медіа, Економічна правда та The Insider) входить до неформального медіахолдингу колишнього першого віцепрем'єра та голови Нацбанку Сергія Арбузова. Вона продовжила співкерувати виданням і після втечі самого власника в Росію.

У коментарі «Схемам» Олена Мошенець підтвердила, що працювала у «Капіталі» Арбузова у зазначений період. Але додала, що її робота у виданні не стосувалася політичних тем.

«До сфери моїх компетенцій входили спеціальні додатки до газети, що стосувались лише бізнес-тематики (агро, технології, медицина, управління тощо)», – пояснила вона в письмовому коментарі журналістам.

У біографії кандидатки на офіційному сайті партії «Слуга народу» не згадано про її роботу в «Капіталі» – натомість вказані місця роботи в інших медіа.

У біографії Мошенець на сайті «Слуги народу» не згадано про її роботу в «Капіталі»
У біографії Мошенець на сайті «Слуги народу» не згадано про її роботу в «Капіталі»

У 2014-му році газета «Капітал» випустила цілий спецпроект «до 100 днів постмайнанної влади» – із серією інтерв’ю з високопосадовцями-соратниками Януковича, які після Революції гідності втекли в Росію. Серед них – інтерв’ю з міністром зборів та доходів часів Януковича Олександром Клименком та із самим Сергієм Арбузовим. Також в активі газети є компліментарні матеріали щодо інших членів уряду Миколи Азарова, наприклад, ексміністерки соціальної політики Наталії Королевської.

Сергій Арбузов – один із високопосадовців-соратників Януковича, з якими газета «Капітал» робила інтерв'ю
Сергій Арбузов – один із високопосадовців-соратників Януковича, з якими газета «Капітал» робила інтерв'ю

​За словами Олени Мошенець, вона також не робила цих інтерв’ю.

Сергія Арбузова називають представником так званої «сім’ї Януковича». За часів його президентства Арбузов обіймав посади голови Національного банку України та першого віцепрем’єр-міністра. А також виконував обов’язки прем’єр-міністра України з кінця січня по кінець лютого 2014 року.

ГПУ оголосила Арбузова в розшук у травні 2014-го року за фінансові злочини – він перебуває в розшуку дотепер.

У січні 2019 року Генпрокуратура заявила, що завершила досудове розслідування справи Сергія Арбузова. Йому інкримінують зловживання службовим становищем у складі злочинної організації, що призвело до розтрати активів Нацбанку на суму 220 мільйонів гривень. Сам Арбузов назвав ці звинувачення ГПУ «абсурдними і юридично нікчемними».

9 червня партія «Слуга народу» представила сто перших людей із виборчого списку – і згодом оголосила «постпраймеріз», запропонувавши повідомляти про «негідних» кандидатів.

13 червня політсила оприлюднила оновлений список партії з 200 осіб – з якого були виключені деякі кандидати. Серед них – і 23-річний кандидат Роман Карабаджак, про якого раніше написали журналісти «Схем».

21 червня стало відомо, що президентська партія «Слуга народу» подала в ЦВК документи для реєстрації 199 кандидатів у народні депутати в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах до Верховної Ради України 21 липня.

ЦВК припускає, що не встигне надрукувати бюлетені через проведення повторного жеребкування

ЦВК не погоджується із рішенням суду, який зобов'язав комісію провести нове жеребкування

Центральна виборча комісія припускає, що «Поліграфічний комбінат «Україна» може не встигнути надрукувати оновлені бюлетені, якщо доведеться проводити повторне жеребкування серед партій про їхні номери в бюлетені на дострокових парламентських виборах.

ЦВК заявляє, що не погоджується із рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду, який 4 липня ухвалив рішення про пережеребкування на вимогу Аграрної партії.

«Забезпечення прав одного суб'єкта виборчого процесу не може мати наслідком порушення прав та законних інтересів інших суб’єктів виборчого процесу та законного перебігу виборчого процесу в цілому як реалізації права виборців на вільне волевиявлення», – заявили в ЦВК.

Голова комісії Тетяна Сліпачук ввечері 4 липня повідомила, що надруковані вже понад п’ять мільйонів бюлетенів.

26 червня Центральна виборча комісія провела жеребкування щодо визначення номерів політичних партій для розміщення їхніх назв у виборчому бюлетені.

30 червня ЦВК внесла до виборчого бюлетеня партію «Рух нових сил» колишнього президента Грузії й ексголови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі. Партію включили до бюлетеня під номер 22 без проведення жеребкування.

У ЦВК заявили, що зміна номерів партій у бюлетені може призвести до дезорієнтації виборців, оскільки під час здійснення агітації політичні партії використовують номери, визначені під час жеребкування, як елемент ідентифікації у виборчому бюлетені.

Міхеїл Саакашвілі згодом заявив, що виступає проти повторного жеребкування, і що його політична сила не має наміру ініціювати проведення якихось бюрократичних процедур.

3 липня Аграрна партія України заявила, що подала позов до суду через те, що ЦВК не проводила жеребкування для внесення в бюлетень партії Саакашвілі.

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня.

Разумков не захотів коментувати інформацію «Схем» про сумнівних кандидатів до ВР

Разумков запевнив, що оприлюднена журналістами інформація щодо суперечливого минулого декого з кандидатів від «Слуги народу» бралася до уваги

Лідер партії «Слуга народу» Дмитро Разумков не захотів коментувати інформацію «Схем» про сумнівних кандидатів до Верховної Ради президентської політсили. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»).

​На запитання, чи виключать когось із цієї партії в результаті постараймеріз, Разумков не зміг відповісти: «Я думаю, що мені зараз буде некоректно це озвучувати. Щодо окремих людей я буду голосувати як член з’їзду, щоб їх виключили», – зазначив він у коментарі «Схемам» 3 липня.

При цьому лідер партії запевнив, що оприлюднена журналістами інформація щодо суперечливого минулого декого з кандидатів від «Слуги народу» бралася до уваги. Утім він не зміг пояснити, як саме.

«Це внутрішня перевірка, я вам цього коментувати не буду», – відповів він.

Разумков запевнив, що оприлюднена журналістами про сумнівний бекграунд деяких кандидатів бралася до уваги партією
Разумков запевнив, що оприлюднена журналістами про сумнівний бекграунд деяких кандидатів бралася до уваги партією

Раніше журналісти «Схем» виявили, що низка кандидатів від пропрезидентської партії мають суперечливу репутацію.

Так, наприклад, 22 номер у списку «Слуги народу» Андрій Холодов має родинні зв‘язки з кумом президента Росії Володимира Путіна, а дружині цього кандидата належить австрійська вілла вартістю у 6 мільйонів євро.

Сам Холодов на дзвінки «Схем» не відповів. Його родичка, до якої додзвонились журналісти, обіцяла передати кандидату контакти для отримання коментаря.

24 номер у списку «Слуга народу» Сергій Кальченко допоміг російському акторові Федору Добронравову, відомому антиукраїнськими заявами, у суді скасувати заборону на в’їзд в Україну.

Номер 56 Олена Мошенець під час та після Революції Гідності працювала заступницею головного редактора видання з неформального медіахолдингу колишнього першого віцепрем'єра та голови Нацбанку Сергія Арбузова. Сама вона, щоправда, наполягає, що до її компетенції на цій посаді «входили спеціальні додатки до газети, що стосувались лише бізнес-тематики (агро, технології, медицина, управління тощо)».

99 номер «Слуги народу» Михайло Соколов є заступником голови Всеукраїнської аграрної ради, яка «налагоджує співпрацю з партіями та кандидатами в президенти». Приміром, у лютому 2019-го Соколов був присутній на підписанні меморандуму про співпрацю між Аграрною радою та Юрієм Бойком – на той момент кандидатом в президенти від партії «Опозиційна платформа – За життя».

Сам Соколов у коментарі «Схемам» це пояснив так: «Такі ж меморандуми були підписані і з Юлією Тимошенко, і з Андрієм Садовим. Даний меморандум був запропонований для підписання усім парламентським партіям і включав в себе список законів, прийняття яких необхідно для розвитку аграрного сектору. Він включав у себе зобов'язання Юрія Бойко підтримати закон «Про вибори за відкритими списками». А також і про те, що єдина причина, з якої він не був підписаний з БПП і НФ, – їх власне небажання це робити».

Кандидат Соколов також має російський паспорт. Станом на 4 липня на сайтах Федеральної податкової служби та Управління з питань міграції Російської Федерації, можна побачити, що цей документ досі дійсний, хоча сам Соколов наголошує, що подав декларацію про відмову від російського громадянства після 2017 року – коли отримав українське. І стверджує, що російського паспорта в нього немає.

170 номер Анастасія Рагімова у 2014 році, вже під час війни на Донбасі, виступала на партійному з‘їзді «Опозиційного блоку», а її чоловік Насіб Рагімов, схоже, має проблеми із законом: у 1997 році він був затриманий за хуліганство, у 1999 – за непокору співробітникам міліції, а у 2017-му розшукувався поліцією як особа, яка переховувалась від органів досудового розслідування.

Сама Рагімова у коментарі «Схемам» запевнила, що на з'їзді «Опозиційного блоку» в 2014 році була в якості викладача. І додала, що в її чоловіка «немає жодних проблем із законом».

Віднайдену інформацію журналісти «Схем» надсилали керівництву партії «Слуга народу» ще 14 червня і запитували, яким чином до партійного списку потрапили люди з сумнівним бекграундом. Однак відповіді не отримали.

Вакарчук про попередній і теперішній досвід походу у Раду: «це дві великі різниці»

Вакарчук: зовсім інша історія – мати власну потужну команду, мати фракцію в парламенті

Лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук в інтерв’ю Радіо Свобода назвав «двома великими різницями» свій попередній і теперішній досвід походу у Верховну Раду.

«Одна справа – іти у Верховну Раду, будучи частиною команди, яка декларує одне, а робить насправді інше, будучи фактично «білою вороною», бачачи, як твої ж колеги по твоїй фракції займаються корупцією, говорять неправду або фактично займаються лобіюванням власних інтересів. І зовсім інша історія – мати власну потужну команду, мати фракцію в парламенті і партію, яка повністю відповідає твоїм принципам та бажанням щось змінити. Це абсолютно дві великі різниці», – сказав Вакарчук в інтерв’ю Радіо Свобода.

На позачергових парламентських виборах 2007 року лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук був обраний до Верховної Ради за списками блоку «Наша Україна – Народна самооборона». У вересні 2008 року він подав заяву про складання депутатських повноважень, через три місяці парламент позбавив його мандата. За час роботи в Раді Вакарчук не подав жодного законопроєкта.

Новостворена партія «Голос» Святослава Вакарчука братиме участь у дострокових виборах до Верховної Ради, які відбудуться 21 липня 2019 року.

«Схеми» знайшли в кума Медведчука, який йде в Раду від «Слуги народу», віллу у Відні за 6 мільйонів євро

Родина Андрія Холодова, який балотується у Верховну Раду від «Слуги народу», має маєток в елітному районі Відня

Родина Андрія Холодова, який балотується у Верховну Раду по списку партії «Слуга народу» під номером 22, має у власності маєток в елітному районі Відня (Австрія). Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»). Журналісти наводять офіційні документи з австрійського реєстру нерухомості.

​Маєток придбаний у 2013 році за 6 мільйонів євро (за нинішнім курсом це 175 мільйонів гривень). Це – вартість будинку на 360 квадратних метрів та 20 соток землі. Нерухомість оформлена на дружину Холодова – Катерину Шаховську. Дітей подружжя хрестила Оксана Марченко – дружина Віктора Медведчука.

Маєток був придбаний у 2013 році за 6 мільйонів євро
Маєток був придбаний у 2013 році за 6 мільйонів євро
Це – вартість будинку площею 360 квадратних метрів і 20 соток землі
Це – вартість будинку площею 360 квадратних метрів і 20 соток землі

​Будинок розташований у Відні на вулиці Лайнцер штрасе у районі Гітцінг. Це найбільш елітний спальний район австрійської столиці з дорогими приватними будинками. Наприклад, у п’яти хвилинах ходьби від маєтку Холодових розташовується будинок, де останні 5 років мешкає український олігарх Дмитро Фірташ.

Будинок розташований у районі Гітцінг – це елітний спальний район Відня з дорогими приватними будинками
Будинок розташований у районі Гітцінг – це елітний спальний район Відня з дорогими приватними будинками

​Також у Відні розташований салон весільних та вечірніх суконь, який належить дружині Холодова – він розташований на вулиці Вальфішгассе у центрі міста.

У центрі Відня також розташований салон весільних і вечірніх суконь дружини Холодова
У центрі Відня також розташований салон весільних і вечірніх суконь дружини Холодова

​Сам Андрій Холодов – людина непублічна. Джерела журналістів серед учасників ринку називають його «тіньовим бізнесменом», який заробляє на роздрібній торгівлі цигарками у столичних кіосках. Зокрема, активісти руху «Чесно» прослідкували і формальний зв’язок Андрія Холодова з підприємствами, види діяльності яких пов’язані з утриманням МАФів. Це зв’язок через дружину та брата Андрія Холодова.

Офіційно Андрій Холодов є бенефіціаром заводу «Ефкон-вікна» в столиці. Цей завод виробляє алюмінієвий профіль та інші будівельні конструкції з цього металу.

Катерина Шаховська є дизайнеркою одягу та кумою дружини співзасновника партії «Опозиційна платформа – За життя», кума російського президента Володимира Путіна Віктора Медведчука Оксани Марченко.

Про це свідчить фото з Instagram-акаунту телеведучої, у підписі до якого вона називає дружину Холодова «матір’ю свого хрещеника».

Марченко у своєму Instagram називає дружину Холодова «матір’ю свого хрещеника»
Марченко у своєму Instagram називає дружину Холодова «матір’ю свого хрещеника»

​Також у Марченко є спільні світлини з дітьми Холодова і Шаховської, яких вона називає хрещениками.

В Instagram Марченко також називає дітей Холодова і Шаховської своїми хрещениками
В Instagram Марченко також називає дітей Холодова і Шаховської своїми хрещениками

На світлинах з цими дітьми можна побачити і Віктора Медведчука та Андрія Холодова.

На світликах Марченко з дітьми можна також побачити і Медведчука з Холодовим
На світликах Марченко з дітьми можна також побачити і Медведчука з Холодовим

Про родинні зв’язки Холодова з дружиною Віктора Медведчука очільнику партії «Слуга народу» Дмитрові Разумкову відомо.

«Наскільки я знаю, він кум не Медведчука, а Марченко. Наскільки мені відомо, він з ним, по-моєму, не знайомий. Можливо, я щось плутаю», – зазначив Разумков у коментарі журналістам «Схем».

На сайті партії Зеленського Андрій Холодов вказується як підприємець і благодійник
На сайті партії Зеленського Андрій Холодов вказується як підприємець і благодійник

​У списку партії «Слуга народу» Андрій Холодов вказується, зокрема, як підприємець і благодійник.

Суд зобов’язав ЦВК провести повторне жеребкування партій перед виборами

За словами голови ЦВК Тетяни Сліпачук, на даний час надруковані вже понад п’ять мільйонів бюлетенів

Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення, яким зобов’язав Центральну виборчу комісію провести повторне жеребкування серед партій перед достроковими парламентськими виборами в Україні для визначення їхніх номерів у бюлетені. Про це на засіданні ЦВК 4 липня повідомила її голова Тетяна Сліпачук.

При цьому вона додала, що на даний час надруковані вже понад п’ять мільйонів бюлетенів. За словами Сліпачук, ЦВК оскаржуватиме рішення суду.

26 червня Центральна виборча комісія провела жеребкування щодо визначення номерів політичних партій для розміщення їхніх назв у виборчому бюлетені.

30 червня ЦВК внесла до виборчого бюлетеня партію «Рух нових сил» колишнього президента Грузії й ексголови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі. Партію включили до бюлетеня під номер 22 без проведення жеребкування.

У ЦВК заявили, що зміна номерів партій у бюлетені може призвести до дезорієнтації виборців, оскільки під час здійснення агітації політичні партії використовують номери, визначені під час жеребкування, як елемент ідентифікації у виборчому бюлетені.

Міхеїл Саакашвілі згодом заявив, що виступає проти повторного жеребкування, і що його політична сила не має наміру ініціювати проведення якихось бюрократичних процедур.

3 липня Аграрна партія України заявила, що подала позов до суду через те, що ЦВК не проводила жеребкування для внесення в бюлетень партії Саакашвілі.

Позачергові парламентські вибори в Україні заплановані на 21 липня.

ЦВК скасувала реєстрацію Клюєва і Шарія – Парубій

Голова Верховної Ради Андрій Парубій

Голова Верховної Ради Андрій Парубій повідомив, що Центральна виборча комісія на засіданні у середу скасувала реєстрацію кандидатами в депутати ексголови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Клюєва і блогера Анатолія Шарія.

«Після мого ранкового публічного звернення до правоохоронних органів, вони таки надали документи, які дозволили ЦВК скасувати реєстрацію Клюєва і Шарія. Дякую українцям, що вчора вийшли на протест на Майдан», – написав Парубій у Facebook.

Раніше сьогодні Служба безпеки України надіслала Центральній виборчій комісії документи, в яких вказала, що Шарія не було в Україні з 2012 року, а Клюєва – з 2014-го. Крім того, ГПУ направила ЦВК додаткові документи щодо Андрія Клюєва, а в МВС пообіцяли затримати його, якщо він перетне кордон.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій 3 липня закликав Держприкордонслужбу, Генпрокуратуру і СБУ надати дані про проживання на території України протягом останніх п’яти років ексзаступника генерального прокурора Рената Кузьміна, ексголови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Клюєва і блогера Анатолія Шарія, зареєстрованих кандидатами на виборах президента. Спікер також закликав Центральну виборчу комісію переглянути своє рішення про реєстрацію цих осіб.

Дострокові парламентські вибори заплановані на 21 липня.

Згідно з Конституцією України, народним депутатом може стати громадянин, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років.

Шарія не було в Україні з 2012 року, Клюєва – з 2014-го – відповідь СБУ для ЦВК

Служба безпеки України надіслала Центральній виборчій комісії документи, в яких пояснює, на яких підставах вважає, що щонайменше протягом останніх п’яти років на території України ексголова Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрій Клюєв і блогер Анатолій Шарій не перебували.

«Повідомляємо, що громадянин Шарій А.А. виїхав за межі України 24.01.2012 року через пункт пропуску «Зернове» (Сумська обл.) потягом Ковель-Москва та після цього на територію України не в’їжджав…Вважаємо, що А. Шарій, починаючи з 24.01.2012 року на території України не перебував», – йдеться в повідомленні.

Крім того, Служба безпеки стверджує, що Андрій Клюєв не був в Україні з 2014 року.

«СБ України за дорученням слідчого Головного слідчого управління ГПУ від 28.02.2014 року здійснюється розшук підозрюваного А. Клюєва на території України. Його перебування в нашій державі не встановлено… Адвокатами А. Клюєва місцем його реєстрації вказана РФ, Московська область, селище Шульгіно, вулиця Лісна… Водночас зазначаємо, що у лютому 2017 року А. Клюєв брав участь у російських телепрограмах на телеканалах «ТВЦ» та «Росія 1», що вказує на його безпосереднє перебування на території РФ. Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, вважаємо, що А. Клюєв з 2014 року на території України не перебував, офіційні пункти пропуску державного кордону України не перетинав», – повідомили в СБУ.

Раніше спікер Верховної Ради Андрій Парубій закликав Держприкордонслужбу, Генпрокуратуру і СБУ надати дані про проживання на території України протягом останніх п’яти років ексзаступника генерального прокурора Рената Кузьміна, ексголови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Клюєва і блогера Анатолія Шарія, зареєстрованих кандидатами на виборах президента. Спікер також закликав Центральну виборчу комісію переглянути своє рішення про реєстрацію цих осіб.

Дострокові парламентські вибори заплановані на 21 липня.

Згідно з Конституцією України, народним депутатом може стати громадянин, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років.

Україна не зобов’язана запрошувати спостерігачів ПАРЄ – речниця МЗС

2 липня керівництво українського парламенту відкликало запрошення для спостерігачів ПАРЄ на дострокові парламентські вибори в Україні

У Раді Європи є тільки два органи, рішення яких є обов’язковими до виконання – Комітет міністрів і Європейський суд з прав людини, тоді як ПАРЄ є дорадчим органом. Про це агенції «Інтерфакс-Україна» заявила речниця МЗС України Катерина Зеленко, коментуючи заяву президента ПАРЄ про те, що Україна як член Ради Європи «зобов’язана запрошувати» асамблею спостерігати за виборами.

«Асамблея в своїх правилах процедури зазначила, що спостерігати за виборами є правом Асамблеї. Але це зовсім не означає, що парламент зобов’язаний запрошувати ПАРЄ спостерігати за президентськими виборами», – пояснила Зеленко.

Вона додала, що ПАРЄ варто було б провести консультації з українськими парламентаріями щодо рішення відкликати запрошення на спостереження за виборами в Україні.

2 липня голова Верховної Ради України Андрій Парубій заявив, що відкликав своє запрошення для спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи на дострокові парламентські вибори в Україні, призначені на 21 липня.

Вже 3 липня делегація парламентаріїв ПАРЄ, які прибули в Україну для оцінки ситуації перед виборами, вирішила достроково залишити країну. Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Ліліан Морі-Паск’є висловила жаль з приводу рішення українського парламенту і додала, що Україна, «як член Ради Європи, перебуває під процедурою моніторингу асамблеї і має зобов’язання запрошувати асамблею спостерігати за президентськими і парламентськими виборами».

26 червня Парламентська асамблея Ради Європи погодилася повернути делегацію Росії без жодних санкцій. Після дебатів депутати ПАРЄ відхилили всі поправки, запропоновані представниками України, Грузії, Великої Британії, Латвії та інших держав. На знак протесту залу засідань ПАРЄ залишили делегації з України, Польщі, Грузії, Латвії, Литви, Естонії і Словаччини.

Передвиборча делегація ПАРЄ достроково поїхала з України

2 липня голова Верховної Ради України Андрій Парубій заявив, що відкликав своє запрошення для спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи на дострокові парламентські вибори в Україні, призначені на 21 липня

Делегація парламентаріїв ПАРЄ, які прибули в Україну для оцінки ситуації перед виборами, вирішила достроково залишити країну після того, як український парламент відкликав запрошення на вибори для спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи. Про це йдеться в повідомленні на сайті ПАРЄ.

Представники ПАРЄ перебували в Україні 2 і 3 липня і провели зустрічі з лідерами і представниками низки партій, що беруть участь у виборах, представниками громадянського суспільства і ЗМІ, командою ОБСЄ/БДІПЛ зі спостереження за виборами і дипломатами, які базуються в Києві.

Інші зустрічі скасували, йдеться в повідомленні.

2 липня голова Верховної Ради України Андрій Парубій заявив, що відкликав своє запрошення для спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи на дострокові парламентські вибори в Україні, призначені на 21 липня.

«Серед міжнародних спостерігачів не можуть бути представники країни-агресора – Росії, які будуть не спостерігачами, а агентами гібридної війни Путіна. Вплив Росії на українські вибори будь-яким чином – не припустимий», – написав Парубій у Facebook 2 липня і оприлюднив копію відповідного листа до президента ПАРЄ.

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Ліліан Морі-Паск’є висловила жаль з приводу рішення українського парламенту і додала, що Україна, «як член Ради Європи, перебуває під процедурою моніторингу асамблеї і має зобов’язання запрошувати асамблею спостерігати за президентськими і парламентськими виборами».

26 червня Парламентська асамблея Ради Європи погодилася повернути делегацію Росії без жодних санкцій. Після дебатів депутати ПАРЄ відхилили всі поправки, запропоновані представниками України, Грузії, Великої Британії, Латвії та інших держав. На знак протесту залу засідань ПАРЄ залишили делегації з України, Польщі, Грузії, Латвії, Литви, Естонії і Словаччини.

ГПУ направила ЦВК додаткові документи щодо Клюєва – Горбатюк

Сергій Горбатюк також підтвердив, що Андрія Клюєва, в разі його прибуття в Україну затримають

Керівник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк заявляє, що направив Центральній виборчій комісії додаткові документи щодо неперебування ексголови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Клюєва в Україні протягом останніх п’яти років.

«У зв’язку з рішенням ЦВК (про реєстрацію Клюєва кандидатом на дострокових парламентських виборах – ред.), я сьогодні додатково направив листа, більш розширену інформацію, де розписано детальніше, з копіями документів для того, щоб ЦВК могла врахувати. ЦВК має право переглядати свої рішення і, відповідно, саме для цього були направлені документи», – повідомив Горбатюк в ефірі Радіо Свобода.

За його словами, про своє місце проживання в Росії сам Клюєв у травні повідомляв ГПУ, а в 2017 році – Інтерполу. «У травні сам Клюєв написав до Генпрокуратури, де вказав адресу для листування, тимчасове місце його перебування: Російська Федерація, Одинцовський район, а в Інтерпол він в 2017 році давав інформацію і наводив, що це його офіційне місце проживання», – сказав керівник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури.

Горбатюк також додав, що Росія відмовляє в десятках клопотань, які ГПУ направляє з приводу проведення слідчих дій, в рамках яких могли б вручити повідомлення про підозру, допитати і встановити місце проживання Клюєва, кажучи, не про те, що він відсутній на її території, а про те, що вбачають ознаки політичних переслідування цієї особи, «таким чином непрямо підтверджуючи, що він перебуває на їхній території».

Горбатюк також підтвердив, що Клюєва в разі його прибуття в Україну затримають. «На сьогодні існує ухвала суду про затримання і доставку до суду для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу для Клюєва», – сказав Горбатюк.

2 липня Центральна виборча комісія України на виконання рішення Верховного суду повторно розглянула документи Андрія Клюєва і зареєструвала його кандидатом у народні депутати по 46 мажоритарному округу на Донеччині від Ліберальної партії. Політична сила наполягала, що Клюєв впродовж останніх п’яти років жив у Донецьку, який з весни 2014 року контролюється підтримуваними Росією бойовиками, але є територією України.

Андрій Клюєв з 2012 по 2014 рік був секретарем Ради національної безпеки і оборони, до того – віце-прем’єр-міністр України в уряді Миколи Азарова. У січні очолив Адміністрацію президента, але вже в лютому, після перемоги Революції гідності, звільнив цю посаду. У Службі безпеки України заявляли, що Клюєв перебуває на території Росії.

Генпрокуратура України підозрює Андрія Клюєва у вчиненні правопорушень, передбачених статтею 340 (незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій), статтею 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.

У 2014-му його оголосили в міжнародний розшук, однак вже у 2017 році Інтерпол вилучив Клюєва з переліку розшукуваних.

СБУ 3 липня повідомить ЦВК щодо перебування в Україні Клюєва, Кузьміна і Шарія

Виконувач обов’язків голови СБУ Іван Баканов зібрав службову нараду з цього приводу за запитом голови Верховної Ради Андрія Парубія

Служба безпеки України 3 липня повідомить Центральній виборчій комісії про результати перевірки щодо перебування протягом останніх п’яти років на території України Андрія Клюєва, Анатолія Шарія і Рената Кузьміна, повідомляє пресслужба СБУ.

За повідомленням спецслужби, виконувач обов’язків голови СБУ Іван Баканов зібрав службову нараду з цього приводу за запитом голови Верховної Ради Андрія Парубія.

«СБУ у межах компетенції розпочала перевірку відповідних обставин. Це суспільно чутливе й надзвичайно важливе питання, тому служба вже сьогодні повідомить ЦВК про результати його опрацювання. Ми обов’язково поінформуємо громадськість про зміст цих матеріалів», – йдеться в повідомленні СБУ.

Раніше спікер Верховної Ради Андрій Парубій закликав Держприкордонслужбу, Генпрокуратуру і СБУ надати дані про проживання на території України протягом останніх п’яти років ексзаступника генерального прокурора Рената Кузьміна, ексголови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Клюєва і блогера Анатолія Шарія, зареєстрованих кандидатами на виборах президента.

Спікер також закликав Центральну виборчу комісію переглянути своє рішення про реєстрацію цих осіб.

Дострокові парламентські вибори заплановані на 21 липня.

Згідно з Конституцією України, народним депутатом може стати громадянин, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років.

Голова делегації в ПАРЄ відповів на слова Наливайченка про «дорогі ресторани» в Страсбурзі

Ар'єв (на фото) – Наливайченку: українська делегація в ПАРЄ працювала на сесіях із 8:30 до 21:00

Голова української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар’єв назвав «брехливими» слова кандидата в народні депутати від «Батьківщини» Валентина Наливайченка, який звинуватив українських представників у ПАРЄ в бездіяльності й самопіарі.

«Щойно з обуренням побачив брехливе висловлювання Наливайченка, випускника російської школи КГБ ім. Андропова, стосовно української делегації в ПАРЄ, яка начебто жила в 5-зіркових готелях і ходила по дорогих ресторанах та нічого не робила. Скажу одне: за шість з половиною років роботи в Раді Європи я жодного разу не бачив там ніякого Наливайченка. Жодного разу!» – написав Ар’єв у фейсбуці.

Він наголосив, що українська делегація в ПАРЄ працювала на сесіях з 8:30 до 21:00.

«Більшість викладалися по повній програмі, просуваючи купу резолюцій, які не раз визнали дипломатичною перемогою України. І цілком могли впоратися без його участі», – зазначив Ар’єв.

Кандидат у народні депутати за списком «Батьківщини» Валентин Наливайченко в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що українська делегація в ПАРЄ не мала жодних надбань, а замість цього був «самопіар, дорогі ресторани, безкінечні розмови».

Парламентська асамблея Ради Європи 26 червня погодилася повернути делегацію Росії без жодних санкцій. Після дебатів депутати ПАРЄ відхилили всі поправки, запропоновані представниками України, Грузії, Великої Британії, Латвії та інших держав.

Президент України Володимир Зеленський запитав в української делегації в ПАРЄ, що вона зробила для унеможливлення повернення Росії до асамблеї.

У відповідь голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв заявив: «У 2014 вигнали [Росію з ПАРЄ], у 2015 вигнали вдруге, у 2016 ухвалили кілька резолюцій, де була жорстка умова повернення РФ тільки після серйозних кроків збоку Росії, у 2017 вигнали проросійського президента ПАРЄ, у 2018 зірвали репорт про повернення РФ, який був ухвалений тепер».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG