(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)
Роман Скрипін: Уже завтра Україна дістане результати титанічної, тривалої і часто-густо рутинної роботи з ЄС по підготовці нової політичної угоди, яка, за словами міністра закордонних справ України Володимира Огризка, бодай вербалізує асоційований статус України у ЄС.
Втім, слід відзначити, асоційований статус Польщі свого часу та асоційований статус України нині – це не одне й те ж саме. Зрештою, серед поляків було досить потужне лобі євроскептиків. В Україні ж абсолютна більшість населення виступає за долучення до ЄС.
Схоже, що найбільшими євроскептиками в Україні виявилися чільники політичних сил, котрі поклали на вівтар зовнішньополітичних успіхів власні політичні інтереси та можливі бонуси від майбутніх виборів — і парламентських, і президентських.
Не словом, а ділом, усім серцем Ющенко, Тимошенко і Янукович, тому що принципові, підтверджують відомий принцип: де три українці, там два гетьмани, або серед трьох українців завжди є один зрадник…
Панове, завтра саміт в Евіані. От ви зараз представляєте різні політичні сили, які посварилися в останні тижні. Але саміт є. Чого ви від нього очікуєте?
Кирило Куликов: По-перше, буде прийнято три рішення по трьох розділах.
По-перше, це буде декларативна частина, що Україна отримає асоційоване членство в ЄС.
По-друге, друга частина – політична. Вона буде, я вважаю, пуста. Там не буде якихось практичних кроків до вступу до ЄС.
І третє – це те, що буде дана оцінка ситуації, яка зараз відбувається в Україні. Тобто, те, що ми зробили.
Кирило Куликов: Група «Народної Самооборони» рішуче виступає за утримання коаліції, ми підтримуємо необхідність тримати демократичну коаліцію.
По-друге, важливо, що на зустрічі з депутатами НУНС, в зустрічі , брав участь міністр зовнішніх справ, який є членом «НУ», і він попереджував колег про те, що розвал коаліції негативно відіб’ється на саміті в Евіані.
Роман Скрипін: Ви мене випередили.
Цей черговий внутрішньополітичний конфлікт вплине на ухвалення рішення?
Кирило Куликов: 100%. Він вплине. Але я не знаю, чому не прислухалися до свого колеги, до міністра зовнішніх справ.
Роман Скрипін: В який спосіб вплине?
Кирило Куликов: Вплине негативно, тому що асоційоване членство повинне мати якийсь реальний зміст, якісь кроки вступу України до ЄС…
Роман Скрипін: Цього й не передбачалося.
Кирило Куликов: Реальні кроки передбачалися, як Україна буде…
Роман Скрипін: Коли? Звідки Ви про це знаєте?
Кирило Куликов: Ну, передбачалося до цього. Я знаю про це. Про це казали. І є позиція МЗС.
Кирило Куликов: У нас буде асоційоване членство, яке не буде мати якихось там об’єктивних наслідків для України.
Роман Скрипін: Про це говорять вже точно поспіль три місяці, про те, що саме таке асоційоване…?
Кирило Куликов: Про це говорять, тому що це був прорив для України, асоційоване членство – це був прорив.
Роман Скрипін: Тобто, Ви ставите в залежність, наскільки я розумію?
Кирило Куликов: Ставлю.
Роман Скрипін: Пане Яворівський, Ви ставите в залежність наслідки саміту від того, що відбувається всередині парламенту та й всередині держави взагалі?
Володимир Яворівський: Розвал коаліції – це фактично програш наш на всіх напрямках. На всіх! Внутрішніх, зовнішніх, планетарних, на яких тільки хочете.
Через те я переконаний, що завтра – це буде абсолютно декларативна зустріч. На ній будуть висловлені слова, можливо, навіть щось буде й написано. Але дух обговорення цього питання, стосунків України з ЄС, буде, сказати б, такий декадентський і малоймовірний через те, що на Україну дійсно дивляться так: що ще цій державі потрібно?
Відбувся Майдан, відбувся такий здвиг, відбулося представлення абсолютно нової, іншої України на світовому рівні, і сьогодні все це, той колосальний рейтинг, який був, сьогодні це все зведено абсолютно до нуля, до якихось навіть панічних настроїв. Все програно, що тільки можна було програти.
Роман Скрипін: Що програно, я перепрошую, пане Яворівський?
Володимир Яворівський: Програно все. І авторитет України програно цілковито, тому що після Майдану фактично не зроблено жодного кроку вперед Україною. Програно внутрішню ситуацію в Україні, тому що повірили створенню коаліції, яка так болісно народжувалася.
І фактично сьогодні зусиллями Балоги, що не робив би Балога, я розумію, що це є Президент, на превеликий жаль, коаліцію розвалено. Її валили буквально вже з перших днів і з перших її дуже не хотіли.
Повірте мені, Романе і ті, хто нас слухають, я дуже болісно все це переживаю.У мене немає ніякої, скажімо, і крихти чи злорадства, чи таке інше, але це просто ще одне повторення історії про тих гетьманів і не гетьманів. Ми мали такі колосальні шанси і фактично їх втратили.
Роман Скрипін: Як же втратили? Саміт готували, я знову повторююся, протягом останніх багатьох місяців. Навіть не трьох. Це ж, розумієте, паперова робота, спілкування з єврочиновниками передбачає бюрократизацію взагалі процесу. І ніхто не говорив про те, що Україна…
Кирило Куликов: Але я кажу: є політична частина рішення.
Роман Скрипін: Так, а хто лікар українським політикам, що вони в останній момент вирішили пересварити і розвалити коаліцію. Я перепрошую…
Кирило Куликов: Так ми й про це кажемо. Немає суперечки. Ми кажемо, що…
Роман Скрипін: У мене таке враження, що Ви перебільшуєте або політичну вагу, або політичне значення існування або не існування демократичної коаліції.
Ну, буде утворено нову. Чому? Подібні процеси проходили в Польщі, де коаліції розвалювалися, утворювалися нові, були дострокові вибори. Нічого страшного.
Останній приклад. Прем’єр Канади розпускає парламент через те, що…
Володимир Яворівський: Романе, ми творимо якісь міфи.
От Ви для прикладу наводите Польщу…
Роман Скрипін: Які ми міфи творимо? Ми поки що творимо в Україні найбільше політичних міфів, коли ми обговорюємо суто віртуальні речі.
Володимир Яворівський: Романе, Ви говорите про Польщу. От в Польщі… Ви ж знаєте, яку позицію зайняв щодо Грузії президент, і яку позицію зайняв прем’єр-міністр. Абсолютно різні позиції. Але від цього Польща на світовому рівні нічого не втратила. Це просто стосунки, скажімо так, двох мудрих людей. Не вийшло ніякого ж конфлікту.
Володимир Яворівський: Нам нічого не світить по ПДЧ…
Нам нічого не світить по ПДЧ…
Кирило Куликов: Для того, щоб проводити вибори раз у рік, по-перше, треба бути такою ж цільною державою, як Канада. Україна не може проводити вибори кожного року. Україна не може собі цього дозволити. Тобто, в Канаді це можливо, а в Україні це неможливо…
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)