26 травня 2016, Київ 13:39

  Суспільство

  День знань у Донецьку: брак фінансування та українських шкіл

  Володимир Рибак, спікер Верховної Ради, та Марія Олійник, заступник голови Донецького обласного управління товариства «Просвіта»
  Володимир Рибак, спікер Верховної Ради, та Марія Олійник, заступник голови Донецького обласного управління товариства «Просвіта»

  Мультимедіа

  Аудіо
  Донецьк – Новий навчальний рік у Донецьку зустріли зі старими проблемами – браком коштів та українських класів, зазначають фахівці. Хоча двом школам міста поталанило завдяки їхнім колишнім випускникам. Один із них відремонтував «свій» навчальний заклад, а інший подарував комп’ютерний клас та книжки українських класиків. Звати цих колишніх учнів Рінат Ахметов і Володимир Рибак. Але більшість шкіл Донецька (а їх – понад півтори сотні) змушені виживати без такої допомоги.

  Спікера Верховної Ради Володимира Рибака в школі, звісно, чекали і до його візиту готувалися. Основний подарунок – уже другий комп’ютерний клас – спікер зробив (за його словами) власним коштом. Водночас Володимир Рибак говорив про проблеми освітян загалом в Україні.  

  Нам потрібно при формуванні бюджету вже на 2014 рік питання освіти, охорони здоров’я, культури ставити на перше місце
  «Враховуючи, що президент ставить сьогодні на перший план питання виховання, починаючи з маленької людини, нам потрібно при формуванні бюджету вже на 2014 рік питання освіти, охорони здоров’я, культури  ставити на перше місце. Нам потрібно зупинити процес залишкового принципу фінансування цих напрямків. Нам потрібно все зробити, щоб ми вирощували в Україні людей здорових і освічених. Я думаю, що років через 20 це буде зовсім інше покоління. Люди будуть жити в зовсім іншій європейській країні», – сподівається Володимир Рибак. 

  Один із прикладів недофінансування освіти, а також культури у Донецьку – школа № 5. Вона має унікальні мозаїки авторства трьох українських художників Григорія Синиці, Алли Горської та Галини Зубченко. Ці твори руйнуються. Тому напередодні 1 вересня громадські активісти вирішили помити їх, щоб привернути увагу до унікальної школи з культурною спадщиною.  

  Мозаїки мають площу понад 200 квадратних метрів та занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Вже більш як третина їхньої площі терміново потребує реставрації, а грошей на це і досі ніхто не виділив, констатує одна з активісток та гід по мозаїках Людмила Огнєва.

  «Художник-монументаліст Михайло Кушнір обстежив всі мозаїки на 2008 рік. 35 відсотків площі потребували реставрації. На той час треба було двісті тисяч гривень», – сказала Людмила Огнєва.

  Брак коштів – не єдина проблема

  Недостатнє фінансування – не єдине, що бентежить освітян. І хоча міська влада не вважає це проблемою, однак більшість шкіл міста – російськомовні. А пару років тому були спроби закрити кілька україномовних навчальних закладів у рамках програми оптимізації. Й досі доля однієї школи вирішується у суді, зазначила Марія Олійник, заступник голови обласного товариства «Просвіта».  

  По школах ситуація така ж, як торік. Жодної школи не додалося. А з вісімнадцяти українських, які є у місті Донецьку, одна у підвішеному стані, справа якої – у Вищому адміністративному суді
  «По школах ситуація така ж, як торік. Жодної школи не додалося. А з вісімнадцяти українських, які є у місті Донецьку, одна у підвішеному стані, справа якої – у Вищому адміністративному суді. Вона працює, бо ми виграли суди першої і другої інстанції, але міська рада оскаржила ці два рішення суду», – розповіла Марія Олійник.  

  За даними донецької міськради, в «шахтарській столиці» загалом діють 158 навчальних закладів середньої освіти. Оскільки в російськомовних школах є українські класи, українською будуть навчатися майже 28 відсотків школярів.

  Олена Поволяєва

  На Радіо Свобода з жовтня 2011-го року. Народилася, виросла, живу та працюю в Донецьку. У 2009-му році отримала ступінь магістра журналістики та диплом з відзнакою в Донецькому національному університеті. Цікавлюся документальним та радикальним кіно, сучасним мистецтвом, літературою. Катаюся на роликах, подорожую.

  Olena Povoliaieva | Создайте свою визитку
  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Марія Місто: Донецьк
  08.09.2013 20:39
  У День знань із робочим візитом у Донецьк прибув голова Верховної Ради України Володимир Рибак. У програмі перебування було заплановано відвідування загальноосвітньої школи № 55 у Донецьку та Донбаської національної академії будівництва й архітектури в Макіївці.
  http://slovoprosvity.org/2013/09/05/як-співпрацювати-з-владою-голова-верх/

  від: Володимир Місто: Київ
  02.09.2013 17:14
  А відколи це в "Просвіті" з'явилися обласні управління? Щатільнєє нада, рібята!

  від: Ксеня Місто: Запоріжжя
  02.09.2013 16:10
  Аж страшно читати.
  Повна деградація суспільства.
  І мова йде не лише про мовне питання (перепрошую за каламбур), а про стабільне недофінансування.
  От і виходять зі шкіл "недофінансовані" особистості, з недофінансованим складом розуму.
  А про мову взагалі не знати що казати. Складається враження, що до тим людям1й неможливо ніяк пояснити, чому саме мова має бути одна - рідна в нашій соборній Україні

  від: Анна Місто: Донецк
  02.09.2013 08:45
  Какая глупость, что в Донецке не хватает украиноязычных школ. Их столько, сколько желающих в них учиться. А бред представителей Простивиты, которые мечтают всех украинизировать - это просто бред
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  02.09.2013 10:32
  в разваленном просвещении именно в просвещении есть одна проблема -мова. 23 года пытаются ее учить и никак не выучат.Отчего так?
  У відповідь

  від: Тор Місто: Харьков
  02.09.2013 22:10
  Многие родители считают,что часов украинского языка в русском классе достаточно. Когда узнают,что в украинском классе 0 часов русского, для детей разговоривших на русском,отказываются их туда отдавать. Думаю не трудно понять процент детей говорящих на русском на ю-в страны.
  У відповідь

  від: Дончанка Місто: Донецк
  02.09.2013 17:37
  Діти не можуть самі вирішувати, на якій мові їм вчитися. Якщо мало бажаючих - значить, мало розумних батьків. Тільки недоучки можуть вперто бажати, щоб їх дитина не знала мови своєї країни, а вчилася на мові сусідньої

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО НА ВОЛІ

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Мультимедіа Савченко на волі: про ненависть, мудрість, мир і війну

  «Так, як ми повернули Надію, ми повернемо Крим та Донбас» – президент Петро Порошенко 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  Реконструйована з уламків частина корпусу «Боїнга» була представлена у Нідерландах у жовтні 2015 року

  ЄСПЛ підтвердив отримання позову від родичів жертв катастрофи MH17

  Позов подано проти Росії і президента Путіна щодо компенсації сім’ям жертв «Боїнга», збитого над Донбасом у 2014 році 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ