24 травня 2016, Київ 12:50

  Політика

  Росія готує для України боснійську пастку?

  ©Shutterstock
  ©Shutterstock

  Мультимедіа

  Аудіо

  Самопроголошені «ДНР» і «ЛНР» хочуть внести в угоду про припинення вогню на Донбасі пункт про надання їм незалежності від України. Про це заявляє так званий «прем'єр ДНР» Олександр Захарченко. Утім, раніше очільники збройних угруповань сепаратистів ніби то наполягали на тому, щоб східні регіони залишалися в складі України, але здобули повну автономію і право вибудовувати самостійно свої відносини з Кремлем. Експерти припускають, що така риторика може свідчити про бажання Володимира Путіна та його режиму реалізувати в Україні боснійський сценарій. Подібно до Боснії, Україна мала б складатися з кількох слабко пов’язаних між собою частин. При цьому центральна влада втратила б змогу ухвалювати важливі стратегічні рішення щодо членства в НАТО чи ЄС. Східні регіони зможуть їх блокувати.   

  Балканська країна, яка складається з Федерації Боснії та Герцеговини й Республіки Сербської, живе в мирі впродовж останніх двох десятиліть відтоді, як були укладені Дейтонські угоди в 1995 році після трирічної війни. Але Боснія отримала репутацію країни в стані постійної кризи, в якій жодна з частин не може вийти за свої етнічні кордони. У той час, як її сусіди приєдналися до НАТО, ЄС та інших західних структур чи мають намір це зробити, можливість ухвалювати такі рішення в Боснії просто заблокована через її складний федеративний устрій. 

  Така модель вельми приваблює Москву, коли йдеться про майбутнє України, вважає головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці» (Russia in Global Affairs) Федір Лук’янов.

  «Ідеальним сценарієм для Росії буде боснійський, це вже обговорювалося багато разів. Схід України має здобути широку автономію, бути практично повністю самоврядним, але формально залишатися частиною політичного та правового поля України», – пояснює експерт. 

  Кремлю потрібно закласти під політичну систему України «міну» – експерт 

  Керівник благодійного фонду «Майдан закордонних справ», дипломат Богдан Яременко вважає, що для Кремля статус Сходу України не принциповий. Для Володимира Путіна принципово «закласти міну уповільненої дії» під політичну систему України. 

  Для Росії важливо не просто відколоти якусь частину території України, але і закласти певні міни уповільненої дії під усю політичну систему України

  «Для Росії важливо не просто відколоти якусь частину території України, але і закласти певні міни уповільненої дії під усю політичну систему України. Через те це не обмежуватиметься лише намаганнями Росії здобути певний статус для Донецької та Луганської областей. Через те будуть вимоги децентралізації, федералізації, тобто створення такої політичної системи, яка б послаблювала Україну в цілому й дозволяла чинити на неї в майбутньому тиск», – вважає експерт. 

  Боснійський сценарій для Кремля вигідніший за розпад України?

  Москва ніколи публічно не пропонувала, щоб Україна стала такою вільною федерацією російськомовних східних регіонів та україномовних західних, як Боснія з її сербською частиною та боснійсько-хорватською. Саме боснійська модель запропонує альтернативу двом варіантам, які є для Росії неприйнятними.

  Перший – це план децентралізації президента Петра Порошенка, який передбачає передачу регіонам частини повноважень центральних органів влади. Кремль вважає, що цього не достатньо, щоб вирішити кризу. 

  Інша опція – буквальний розпад України як держави, що Кремль також саме по собі не влаштовує. 

  Але можуть існувати більш серйозні причини для привабливості боснійської моделі, яка може відповідати стратегічним інтересам Кремля. 

  Лук’янов вважає, що дуже важливо, аби східні території, контрольовані сепаратистами, залишалися частиною України. 

  Мета Росії – отримати механізми, за допомогою яких у разі потреби чи надзвичайних обставин можна перешкоджати геополітичному руху України до членства в НАТО

  «Мета Росії – отримати механізми, за допомогою яких у разі потреби чи надзвичайних обставин можна перешкоджати геополітичному руху України до членства в НАТО, який помилково чи ні Росія розглядає як екзистенційну загрозу», – вважає експерт. 

  Якщо Україна наслідуватиме приклад Боснії, контрольований сепаратистами Схід, цілком імовірно, матиме тісніші відносини з Кремлем, ніж з Києвом.  

  «Формально територіальна цілісність країни буде збережена, але статус Східної України буде подібним до Республіки Сербської у Боснії, вона матиме ближчі відносини з Росією, ніж з рештою України», – пише Іван Крастев, керівник Центру ліберальних стратегій у Софії у своїй статті для журналу Prospect. 

  Це означатиме, що в реальності Україна буде розділеною, спроможною ухвалювати стратегічні рішення в царині зовнішньої та економічної політики лише за мовчазної згоди Кремля. 

  Політичний аналітик Іван Лозовий з Києва зауважує, що «червоною лінією» є те, чи погодиться офіційний Київ поступитися суверенітетом над частиною своєї території.  Володимир Путін та його підставні особи в «ДНР» та «ЛНР» прагнуть значно більшого, ніж збільшеної автономії для окремих регіонів, зауважує експерт. 

  Тим час, за словами Богдана Яременка, Кремль постійно жонглює вимогами, підходами, сценаріями, назвами для тих територій, на які він зазіхає, тому не варто надто зосереджуватися лише на одному сценарії розвитку подій.  

  Матеріал підготували Charles Recknagel, Жанна Безп’ятчук.


  Жанна Безп’ятчук

  BezpiatchukZ+rferl.org

  На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: ЗУР Місто: Львув
  10.09.2014 10:22
  реалізм підказує що Юонбасс втрачений для України назавжди. Було б неймовірним ідиотизмом ставати заручником Росії заради збереження фіктивних впливів на Донбас чи його в границях України . Такж ідіотизм вкладати гроші в відбудову його для Росії))
  Якшо наш Шоколадний Петро це збирається робити - нехай вже купує будиночок в Ростові, як попередник.
  У відповідь

  від: Кантари Місто: лампово
  11.09.2014 21:43
  Золотые слова!Вся Россия - за!Пускай сам колотится,зачем вам этот геморрой?И вам счастливо оставаться,увидимся в Европе!

  від: читач Місто: Україна
  09.09.2014 12:15
  Доки Захід не зрозуміє що деспотична, дика, п'яна та голодна Росія не здатна жити за цивілізованими законами Путін буде суб'єктом політики а політика зведеться до перманентної агресії та державного тероризму в світових масштабах. Москва є спонсором міжнародного тероризму а кремлівські агенти впливу вже зараз не тільки активно "оболванивают" населення за кордоном своєї "іиперії зла" але й реально мають змогу формувати керівний склад розслаблених демократій. Вже зараз Захід втратив ініціативу і плететься в якості об'єкта світової політики у хвості подій за сценарієм написаним в кремлі. Загалом маємо ситуацію коли над прірвою сліпий веде сліпих

  від: Аль
  08.09.2014 22:00
  "Подібно до Боснії, Україна мала б складатися з кількох слабко пов’язаних між собою частин. При цьому центральна влада втратила б змогу ухвалювати важливі стратегічні рішення щодо членства в НАТО чи ЄС. Східні регіони зможуть їх блокувати. "
  Дело в том, что части Украины мало связаны друг с другом давным давно, никакого российского злодейсва в этом нет, это - чисто украинское национальное достижение за годы независимости. У нас Восток и Запад больше связаны с ближайшей заграницей, чем друг с другом в экономике и совсем не связаны в так называемой "культурной" сфере, причем различия политики долго в своих интересах подчеркивали и внушали плебеям их великую весомость. У нас страна давно и последовательно готовилась к развалу, причем с помощью и америкосов, и россиян. Единство может быть действительно сохранено только при "боснийском варианте" и последовательном культивировании цивилизованных правил взаимодействия элит и рядовых обывателей. Западу это не особо нравится, поскольку им нужно только наше послушание и возможность нами править через своих дешево покупаемых бандитствующих агентов-революционеров, но эта хамская братия никогда не доведет нас до приличного уровня производства и порядка в государстве.
  У відповідь

  від: ШПК Місто: КИЇВ
  09.09.2014 13:53
  "Дело в том, что части Украины мало связаны друг с другом давным давно... У нас Восток и Запад больше связаны с ближайшей заграницей, чем друг с другом в экономике и совсем не связаны в так называемой "культурной" сфере". Як людина, яка протягом майже15 років постійно змушена мінімум чверть цього часу проводити практично в усіх регіонах України (такий характер роботи) вимушений Вас засмутити. ВИ НЕПРАВІ. Внутрішні звязки це потужна реальність і на ментальному і на економічному рівні. Українці при наявності купи регіональних розбіжностей сприймають себе як сукупність досить відмінну від народів сусідніх країн. У своїй загальній масі вони з кожним роком відчувають цю сукупність і відмінність все сильніше і сильніше. Після розпаду СРСР процес формування окремого народу України іде не зупиняючись, шляхом формування спільної свідомості і наростання відчуття окремішності, відрубності, несхожості з сусідніми, колись братськими народами. Підгрунтям цього процесу є відмінний від сусідів комплекс інтересів і цілей, який підсилюється етнічною відмінністю. Наприклад Росія і Україна. Одні будують імперію, інші - хочуть повязати свою долю з Європою у тій чи іншій формі. Саме тому пересічний дончанин відчутно відрізняється від пересічного москвича. На мою особисту думку - у кращий бік.
  У відповідь

  від: ZUR Місто: Lwow
  09.09.2014 22:35
  про яку реальність ви мені розповдаєте ?
  ті з Донецьку, що вдарили в спину, що зрадили, що привели в Україну звіролюдів- для мене такі самі вороги, як і росіяни.
  Валіза- вокзал- тайга і всі питання.
  Безумовно, поляки ближчі для мене, ніж вони..
  У відповідь

  від: Аль
  09.09.2014 17:30
  " Внутрішні звязки це потужна реальність і на ментальному і на економічному рівні. Українці при наявності купи регіональних розбіжностей сприймають себе як сукупність досить відмінну від народів сусідніх країн"
  Все такого рода заявления могут и должны быть проверены научным способом. К сожалению, имеющиеся у нас социологические фирмы основаны или поддержаны америкосами, зарабатывают за счет олигархов и по этой причине совершенно не интересуются (в открытых исследованиях) существенными аспектами жизни нашего государства. Например, сроду они не спрашивали, считает ли народ справедливым и необходимым национализацию имущества олигархов (а оно ВСЕ получено с нарушением законов, потому что народ со своими ваучерами и паями расставался под влиянием или обмана, или давления нанимателей).
  Мнение народа у нас формируется СМИ, принадлежащими отдельным состоятельным гражданам и государству, принадлежащему тем же состоятельным гражданам, так что всяческое "ощущение отдельности" - просто работа штатных пропагандистов, переезжая в Россию украинцы всяческую "отдельность" перестают ощущать начисто лет за 20 максимум. Точно так же и в случае российской оккупации с сопутствующими ей зверствами, что сейчас в Крыму наблюдаются, когда украинец внезапно начинает получать пенсию в три раза выше, то "отличность" его резко перестает мучить (в других странах - точно такая же ситуация, на португальской зарплате наши люди сразу начинают чувствовать себя почти потомственными иберийцами).
  Экономика - во главе всего, нашу страну соединяют экономически в основном олигархи, нахватавшие имущества и организовавшие эксплуатацию в масштабах всего государства, хотя даже в крупнейших фирмах можно видеть высокую неравномерность охвата разных регионов. Я в Донецке в командировках питался в пузатой Хате и Мак дональдсе, но сетевые магазины там уже не те, что в Киеве, и продукция в основном других фирм, чем в Киеве. Промышленное оборудование они закупали внутри региона и сроду не пользовались услугами львовских подрядчиков, также я не слыхивал о сбыте донецкими предприятиями чего нибудь на западную Украину в существенных объемах.
  Если сейчас посмотреть на падение в последние месяцы производства на Донбассе и в других регионах, то запросто можно наблюдать, что если донецкое падение - 30%, то в целом по стране - 6%, т.е. очевидно, что производство в разных регионах не связано со смежниками из других регионов, иначе бы выпадение одного звена производственной цепочки существенно влияло бы на другие звенья. Если попу некоего гражданина посадили на кол, а рожа улыбается, то это - голова другого человека!

  від: Дмитро - вох
  08.09.2014 17:18
  пп місто п Ідіот психічно хворий путлєр розпочав воювати з Україною насилаючи в Україну російської сволочі у виді терористів та про російських сепаристів начеб то вони українці , та хочуть щось подібного до придністровя,тому з благословенням путлєра тероризують народ України, В обороні української тереторії та українців, наші війська не вбивають українців, а вбивають кацапів безбатьчинків хохлів всякого роду комуняк та російських найманців,тому чим більше їх вбють наші солдати тим краще буде для Україниі, Отже це неможна називати геноцидом, це оборона своєї нації від угрофінських кацапів типу ідіота путлєра який хоче знищити Україну.. Слава Україні ! Героям Слава !

  від: www
  08.09.2014 16:37
  путіна можна перемогти його методами

  від: nn Місто: n
  08.09.2014 13:34
  таким образом украина легитимизирует геноцид украинского народа. хотя очевидно что так называемые политики украинские запросто пойдут на такие уступки западу, который постоянно втягивает украину в переговоры. иллюзия подобных переговоров создается наличием якобы умеренных украинофобов. но насколько бы украинофоб не был умерен в основе все равно лежит уничтожение украины

  від: Ольга Місто: Николаев
  08.09.2014 12:11
  Где то слышала что одно из условий то ли СШа то ли ЕС что бы в Украине осталось не более 14 млн. человек, а остальных уничтожить.Кто то слышал? напишите.
  У відповідь

  від: Александр Місто: Киев
  18.09.2014 11:17
  Это из реторики Гебельса. Речь шла о славянах. Потом это однажды повтрила Маргарет Тетчер- железная леди.Немецкий фашизм имел цель в войне сократить население славян,в том числе и украинцев и и оттеснить славян за Урал. Маргарет Тетчер проговорилась, что Россия должна быть только до Урала с населением не более 15 млн. чел. А Сибирь должна быть поделена между мировым сообществом, ясное дело там природный ресурс. Обоим царство небесное. Маргарет Тетчер завязала тесную дружбу с Горбачевым и убедила провести перестройку. Результат мы видим. Об уничтожении славян,в том числе украинцев открыто никто не говорит. Однако украинцев на заре перестройки было 52млн.чел. Вступление Украины в Европейский союз предусматривает свободную эмиграции,т.е.отток белого населения в европу,ну и америку,а это означает сокращение коренного населения,в том числе чистокровных украинцев и русских. Европа не заинтересована нас размножать. Украину хотят перестроить на придаток Европы. Ну многое по этому поводу можно былобы написать и сказать. Думаю для общего осмысливания, куда мы идем достаточно. Думайте,думайте.
  У відповідь

  від: ЗУР Місто: Львув
  08.09.2014 14:45
  Путин с радостью исполнил бі єто пожелание. Чечени и даунбаси показали свои способности в деле проведения геноцида.
  У відповідь

  від: nn Місто: n
  08.09.2014 13:31
  пиши киселеву первый канал до восстребования
  У відповідь

  від: Петро Місто: Артема, Донецкая обл.
  08.09.2014 13:27
  Так что, США и ЕС наняли Путина, чтобы он сократил население Украины до 14 млн.?

  від: Ланка Місто: Киев
  08.09.2014 11:51
  Донецких и раньше никто в Украине, мягко говоря, недолюбливал , а последние полгода показали, что пусть лучше "это добро" достанется России.
  У відповідь

  від: nn Місто: n
  08.09.2014 13:31
  24 часа, телячий вагон, магадан
  У відповідь

  від: шпк Місто: киев
  09.09.2014 13:58
  Как такое можна писать? Єто же наши братья и сестри! Они такие же как и ми. Неужели Ви думаєте, что кто либо может избежать ошибок. Даже таких страшних как война? "Телячий вагон" єто все равно, что брата или сестру вигнать из дому, когди они больни или у них горе. Стидитесь!

  від: Норм Місто: Чернигов
  08.09.2014 11:26
  Федерализация маловероятна. Население в основном смотрит на Донбасс радикально: или он с единой Украиной ,или отделить как серую зону и забыть.Пусть ДНРятся на руинах , "кормильцы" хреновы.Не допустим,чтобы Украина тратила свой бюджет на это дерьмо.

  від: наталья Місто: днепродзержинск
  08.09.2014 11:17
  В идеале - выслать сепаратистов из Украины и лишить их гражданства. А вообще-то, пока не вымрут помнящие СССР поколения, ничего хорошего ждать не приходится. Одни прибалтийцы сделали всё правильно.
  У відповідь

  від: Анонім
  08.09.2014 16:17
  Наталья, выслать таких как вы, я правильно понимаю?
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Молодь Плюс» | День музеїв в Україні. Як працювати без грошей?

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Зображення питання

  Тест. Заголовки російських ЗМІ: справжні чи вигадані?

  Чи знаєте Ви стиль російської преси настільки, аби називатися справжнім «диванним воїном» і експертом в інформаційній війні? Заголовки російських ЗМІ іноді шокують. А чи зможете Ви відрізнити справжні заголовки від вигаданих? Насправді це складніше, ніж Ви думаєте!
  Квіти та дитячі іграшки біля посольства Нідерландів в Україні в пам’ять загиблих людей, які летіли в «Боїнгу» рейсу MH17. Київ, 21 липня 2014 року

  Які шанси, що Росію змусять заплатити компенсацію за «Боїнг-777»?

  Родичі загиблих у малайзійському літаку подали позов до ЄСПЛ. Вимагають по 10 мільйонів доларів за загиблого 

  Президент Польщі підписав закон про декомунізацію

  Анджей Дуда підписав закон, що забороняє пропаганду комунізму. Згідно з законом, перейменують понад тисячу вулиць і об’єктів на території країни 

  Акція «Азову», Порошенко та Донбас

  «Загравання із терористами та Кремлем – як і нерозумне провокування їх – матимуть непрогнозовані наслідки не лише для України, а й для Європи» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові  

   

  Навіщо жителі Донбасу голосували на псевдореферендумі 2 роки тому?

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ