27 червня 2016, Київ 12:24

  Політика

  «Особливий статус» для Донбасу – «спецзона» чи окупована територія?

  Мультимедіа

  Аудіо

  Угруповання «ДНР» і «ЛНР», визнані в Україні терористичними, наполягають на «незалежності» зайнятих ними територій Донбасу. Такі коментарі бойовики зробили навздогін переговорам у Мінську. На наступних переговорах контактної групи бойовики, як вони самі кажуть, мають намір активніше порушувати це питання. Тим часом офіційний Київ наголошує: питання територіальної цілісності України не є предметом перегорів. Деякі з опитаних Радіо Свобода експертів не виключають, що 5 вересня у Мінську взагалі не йшлося про «незалежність» підконтрольних «ДНР» і «ЛНР» територій, а «перемирʼя» сторони конфлікту використають для перегрупування сил.

  Законодавче затвердження «особливого статусу» «деяких районів Донецької і Луганської областей» – пункт «мінського протоколу», який викликає чи не найбільше запитань. У мінських домовленостях розробка й ухвалення такого закону згадується в пункті про децентралізацію влади і повторюється у положенні про проведення на Донбасі дострокових місцевих виборів.

  Що означає «особливий статус» «деяких районів Донецької і Луганської областей», учасники мінської контактної групи не пояснили. Ірина Геращенко, уповноважена президента України з питань урегулювання ситуації на Донбасі, пізніше заявила, що ці положення відповідають раніше оприлюдненому Петром Порошенком мирному плану. Радник глави держави Юрій Луценко у своєму «Фейсбуці» заявив, що, згідно з «мінським протоколом», «спецзона» на Донбасі – це територія, зайнята бойовиками і російськими військами, «ракова пухлина», якій не можна дозволити розростатися.

  Однак реально у протоколі навіть не згадуються угруповання «ДНР» чи «ЛНР», відсутні формулювання на кшталт «території, контрольовані бойовиками». Відповідно, не уточнено, про які такі «деякі райони Донецької і Луганської областей» ідеться і які місцевості можуть претендувати на «особливий статус». У протоколі прописані лише три сторони-учасниці контактної групи: Україна, Росія і ОБСЄ. Так звані лідери так званих «ДНР» і «ЛНР» були на переговорах, підписали протокол, але на домовленостях навіть не вказані їхні «регалії».

  І все ж лідери «ДНР» і «ЛНР» позиціонують себе, а не російську сторону, повноцінними учасниками мінських переговорів. В угрупованнях, які Україна визнала терористичними, кажуть, що і далі наполягають на незалежності зайнятих ними територій. «Кожна сторона може трактувати поняття особливого статусу по-своєму, – заявив у коментарі «Інтерфаксу» один із так званих лідерів «ДНР» Андрій Пургін. – Ми це тлумачимо як збереження незалежності із загальним культурним, економічним простором з Україною».

  Водночас так званий лідер «ЛНР» Ігор Плотницький повідомив, що на зустрічі у Мінську майбутній статус територій, контрольованих «ДНР» і «ЛНР», узагалі не обговорювали. За його словами, учасники контактної групи 5 вересня говорили переважно про припинення вогню.

  Про реальний мир можуть домовитися лише Порошенко і Путін – експерт

  Микола СунгуровськийМикола Сунгуровський
  x
  Микола Сунгуровський
  Микола Сунгуровський

  Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський каже, що «мінський протокол» викликає більше запитань, ніж відповідей. На думку експерта, сторони переговорів у Мінську взагалі не вповноважені домовлятися щодо питань на кшталт особливого статусу тієї чи іншої території чи проведення дострокових виборів – це мало б сенс лише у разі, якби про мир домовлялися напряму президенти України і Росії.

  Єдиний сенс укладання цього «перемирʼя» – переформатувати сили

  «Я так розумію, єдиний сенс укладання цього «перемирʼя» – сторони потребували його, щоб взяти «передишку», переформатувати сили, забезпечити підкріплення, обмінятися полоненими, вивезти поранених, обмінятися тілами загиблих. Це ті умови перемирʼя, на які вповноважена ця контактна група. Не більше», – зазначає аналітик.

  Микола Сунгуровський каже, що за нинішніх умов укладення тривалого миру (зокрема й за умови надання територіям, контрольованими бойовиками, «особливого статусу») – це фактичне заморожування конфлікту. А це, за словами військового експерта, зовсім не означає для України мир і стабільність.

  Донбас – це окупована територія – Казанський

  Денис КазанськийДенис Казанський
  x
  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Донецький блогер Денис Казанський вважає неприйнятними будь-які домовленості з контрольованими Росією бойовиками «ДНР» чи «ЛНР». На його думку, зайняті ними населені пункти Донбасу – це окуповані території, і офіційному Києву варто було б визнати це де-юре – так, як це зробили з Кримом.

  Ця територія не може мати ніякого особливого статусу у складі України, окрім як статусу окупованої

  «Ця територія є окупованою. Вона не може мати ніякого особливого статусу у складі України, окрім як статусу окупованої, – наголошує блогер. – Там не діють українські закони, там немає української влади, там немає Конституції. Це територія, яку ми, за фактом, не контролюємо».

  Водночас, за словами військового експерта Миколи Сунгуровського, ситуація з Донбасом суттєво відрізняється від тієї, що склалася у Криму. Він нагадує, що Росія прийняла Крим у свій склад – хай і без згоди на це України. «Якщо Донбас отримує якийсь особливий статус у складі України, але при цьому не приєднується до Росії, це фактично означає конфлікт цієї території з Україною. Росія не захоче приєднувати Донбас. Ці дві області фактично перетворюються на Палестину», – вважає експерт.

  Микола Сунгуровський наголошує, що якщо Крим Росія анексувала з міркувань ідеологічних, а також тому, що там є військова база, то Донбас потрібен Кремлю виключно як зона нестабільності у складі України.

  Порошенко у Маріуполі: нашу землю нікому не віддамоi
  X
  08.09.2014
  Президент України Петро Порошенко заявляє, що наказав посилити оборону Маріуполя з повітря, а також на землі – танками, ракетними установками. Порошенко наголосив, що Україна нікому не віддасть свою землю. (Відео Reuters)

  Україна повинна жорстко показувати, що вона не буде відступати зі своєї території ні на пʼядь

  Луганський журналіст Андрій Діхтяренко вважає, що про перемирʼя за тими пунктами, які підписали у Мінську, неможливе. Він наполягає, що офіційний Київ має діяти жорстко. «Україна повинна жорстко показувати, що вона не буде відступати зі своєї території ні на пʼядь», – упевнений журналіст. Він розповідає, що більшість населення Луганська, яке залишилося у місті, до останнього вірила, що до кінця літа обласний центр звільнять українські сили.

  Поки у Мінську тривали переговори контактної групи, у Вельсі президент України Петро Порошенко наголошував журналістам: суверенітет і територіальна цілісність України не є питанням перемов у білоруській столиці. Глава держави також заявив: Україна не має наміру виводити з Донбасу свої війська, бо це її територія.

  Попри всі докази, Росія не визнає участі у конфлікті на Донбасі її регулярних військ. Це, ймовірно, і є каменем спотикання у ситуації, що склалася на сході України. Доки Росія робить вигляд, що «не є стороною конфлікту» (як заявляв речник Путіна Дмитро Пєсков), домовлятися про мир просто немає з ким.

   


  Протокол за результатами консультацій Тристоронньої контактної групи щодо спільних кроків, спрямованих на імплементацію Мирного плану Президента України Петра Порошенка та ініціатив Президента Росії Володимира Путіна (оригінальний текст, переклад)  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: Кантари Місто: лампово
  11.09.2014 21:53
  Особый статус - это как Крым, вроде на Украине от него не отказались, а крымчане уже забыли, где находится Киев!Просто Порошенко не мог это вслух сказать, обвинили бы в непатриотизме!

  від: Ігор
  10.09.2014 02:24
  Взагалі треба сказати річ, яку останнім часом дехто не хоче помічати : президент звичайно глава держави, але створення якихось спеціальних статусів для території – це не його повноваження. Як він може взагалі виставляти ‘на торги’ обіцянки, які не є в його повноваженнях. Зрештою в нас не диктатура, де одна людина або група людей може все ‘порішать’. Як він взагалі може обіцяти закон, який приймати – можливо – буде парламент – інша гілка влади. Він у них спитав ? А для такого рівня рішень взагалі потрібен ще й загальнонаціональний референдум.

  Дуже вже очевидно кремль через лаврова і не тільки намагається зараз повісити на нас цей зруйнований розсадник русского мира. Окупант Криму і частини Донбасу претендує на роль миротворця – рідкісна хуцпа.

  Перша вимога – виведення всіх військ назад до раші. Поки цього не зроблено – правильно пише Денис Казанський : ця теритрія не може мати ніякого особливого статусу у складі України, окрім як статусу окупованої.

  від: Oleg Місто: Kiev
  09.09.2014 15:09
  Спеціальний статус Донбасу – це щось, як один великий Севастополь з часів Кучми ? Там також не було української влади, хоча всі вдавали, що є, і головне з українського бюджету все це фінансували. Відмінність – буде заселений амністованими вбивцями наших героїв. Невже знаходяться тепер в Україні безумці, які на це підуть ? І ще навіть будуть називати це ‘територіальною цілісністю’ ?

  Статус очевидний – тимчасово окупована територія.
  У відповідь

  від: Анонім
  09.09.2014 22:56
  многоуважаемый Олег. Донбасс должен иметь специальный статус зоны свободной торговли .
  У відповідь

  від: Oleg Місто: Kiev
  10.09.2014 23:21
  А може ще Діснейленд там побудувати ? Туристичний поїзд « гумконвой », вагони в формі матрьошок ? Нью-васюкі.
  Це зруйнована і оупована територія, яку Україна не контролює, ось і статус. А котролює Путін – нехай він і будує там зону.

  від: Анонім
  09.09.2014 12:50
  В настоящее время бесноватый Путин является автором сценария мировой политики точнее эскалации международного терроризма, очередной жертвой которой стала наша страна. Когда страна оказывается между двух огней благодаря внеблоковому статусу она обязана быть способной не сгореть. Обезоружив и ограбив нас Москва все сделала чтобы Украина сгорела. Запад ничего не делает чтобы Украину спасти. Тиражирование «глубокой обеспокоенности» напоминает «101 китайское предупреждение» и вызывало бы смех если бы ситуация не напоминала похороны. Запад «умиротворив» Гитлера накликал на свою голову вторую мировую войну. Сейчас «умиротворяя» Путлера который не способен быть больше своего учителя – предшественника Запад восстанавливает сценарии начала третьей мировой, которая может быть уже последней поставив точку на истории человечества

  від: Туті Місто: Україна-США
  09.09.2014 03:00
  Какой особый статус можно дать бандитскому приюту? Либо это часть Украины, без бандитов, либо эта территория должна сравняться с землей и тогда уже все равно кому груда развалин будет принадлежать. В свое время россияне сожгли москву, что-бы она не досталась Кутузову.
  У відповідь

  від: vm Місто: kmdjd
  09.09.2014 12:30
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Yuda_Golland
  У відповідь

  від: Анонім
  09.09.2014 11:48
  Тути.Вы шо аспирантом у Бебика работаете ? Россияне сожгли Москву , шо бы она не досталась кутузову.(А где тогда был Наполеон? В схроне под Самбором ?
  У відповідь

  від: Анонім
  09.09.2014 09:54
  в своё время укропы продались туркам и полякам, чтобы не достаться Кутузову))
  У відповідь

  від: Розлач
  09.09.2014 23:38
  Пане Аноним, надо честно признать, усердно отрабатываете свои трольные, много чуши пишете. Усердствуете, не глядя на правду. Вопрос: Хозява-ватники вам платят в рублях или в деньгах?

  від: AndriyRoman Місто: Lviv
  09.09.2014 01:42
  Це все нагадує придністровський сценарій, як мінімум для України опинитися між придністров'ям і придністров'ям-2. А ще кажуть: поганий мир краще хорошої війни!
  Не думаю, що новому нашому Президенту вдасться запаморочити нам голову - путлеру він її точно не запаморочить, отже буде війна. Отже питання дня: це перемир'я вигідніше нам чи Росії?

  від: Robin Місто: Lugansk
  08.09.2014 23:30
  А Донбас и раньше был спецзоной, только теперь это ещё и оккупированная территория.
  У відповідь

  від: Анонім
  09.09.2014 10:52
  Да, это спецзона и ПР с Януковичем всю Украину пытались сделать такой же спецзоной.

  від: Ростовчанин Місто: РФ
  08.09.2014 23:23
  Дорогие братья украинцы. Будьте бдительны и осторожны. Последние три дня, как раз в период перемирия в сторону украинской границы (таганрогская трасса) движутся очень много войск. Прут почти беспрерывно. Если они попадут на Украину будет что-то страшное, избегайте окружений. Молюсь за вас.
  У відповідь

  від: Анонім
  09.09.2014 09:52
  Эй, Ростовчанин. Войска по этой трассе уже который месяц непрерывно движутся и в какую-то чёрную дыру исчезают что ли?
  У відповідь

  від: vik Місто: kiev
  09.09.2014 09:51
  Спасибо брат на добром слове.
  Осторожнее там с интернетом и телефоном. У вас серьезные драконовские законы приняты.

  від: БУМЕРАНГ
  08.09.2014 21:25
  ТО ЧТО ПУТИНОИДЫ ЗЛОРАДСТВУЮТ-ИМ ЭТО ВОЗВРАТИТСА ...... ИМЕННО ИМ, А НЕ ВИРТУАЛЬНЫМ ПОТОМКАМ, ХОТЯ И НА ПОТОМКАХ ОТРАЗИТЦА !!! КОГДА В РОССИИ ПЫЛАЛ КАВКАЗ, БЕСЛАН НОРД-ОСТ И ВЗРЫВАЛ ПУТИН ДОМА=МЫ СКОРЬБИЛИ И НЕСЛИ ЦВЕТЫ ПОД ПОСОЛЬСТВО РФ, А СЧАС В МОСКВЕ МИТИНГ ЗА ВОЙНУ С УКРАИНОЙ?????

  від: Санек Місто: Луганск
  08.09.2014 21:13
  Чувствую что путо всех кинет, Луганск ему не нужен а реально только коридор к Крыму, луганчане проснитесь
  У відповідь

  від: Анонім
  09.09.2014 09:53
  Да, Санёк, так и будет. Собирай манатки и беги на запад поскорей.
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ