27 червня 2016, Київ 21:27

  Політика

  Україна перетворює Росію знову на Московію

  (Рубрика «Точка зору»)
   

  До чого призведе закоханість російських лібералів у Майдан за відсутності власного демократичного проекту?

  21 вересня в Москві опозиція провела масштабний «Марш миру». Росіяни активно обговорювалы цю подію – хто йде, хто не йде і чому, підписують антивоєнну резолюцію, в соцмережах влаштували фото-флешмоб.

  Останнім часом чи не кожен вияв активності громадянського суспільства Росії так чи інакше пов’язаний з Україною. Тому, коли з’явилася новина про те, що зусиллями якихось невідомих героїв зірка на сталінській багатоповерхівці в Москві стала жовто-синьою, в мене не було жодних сумнівів, що це зробили самі росіяни. Хоча згодом виявилося, що автор має українське походження, в подальші дні та тижні почали поширювати інші новини про подібну «українізацію»: зжовтосинілий вагон московського метро, топлес-активістки із кольорами національного українського прапора на дільниці під час виборів, флешмоб на підтримку України російських школярів. Так, досі незрозуміло, хто автор «акту вандалізму» щодо метрополітену та хто ці а-ля фемен активістки (самі «Фемен» стверджують, що це провокація Кремля), і так, всі ці історії – лише окремі випадки, але по-моєму пора робити далекосяжні висновки.

  Дуже нечисленна прогресивна Росія, яка не приймає моделі самодержавства, сьогодні шукає свій проект – ліберальний, демократичний, прогресивний. Ідеться навіть не про громадський рух, у який можна було б влитися, і не про політичну партію, за яку можна було б проголосувати на наступних виборах. Ідеться про речі більш глобальні – про стратегічне бачення. Для прогресивної України, наприклад, таким проектом став європейський вибір. І рішення за цей вибір боротися обходиться нам дуже дорого. В Росії є надії невеличкої групи інтелігенції на «Большую Европу», яка стане реальністю колись у далекому майбутньому, але протягом останнього року відстань до цього майбутнього не просто не скоротилася, а стала космічною. Досяжний тільки «русский мир» та «православний талібан».

  Але нащо тягнутися за недосяжною «Великою Європою», коли є значно ближча Україна? Саме тому для демократично налаштованої спільноти в Росії втіленням демократичного проекту може стати (навіть вже стає) саме Україна. І, як не дивно, додатковим фактором, який робить можливим такий ефект, є прив’язаність навіть ліберальної частини російського суспільства до Києва. Вони можуть скільки завгодно повторювати «Україна – не Росія», але в переважній більшості самі цієї думки не приймають і глибоко в душі в це не вірять. Саме ця невідокремленість робить Україну потенційним джерелом номер один російського прогресивного ліберального демократичного проекту.

  Поки що це не знайшло якогось дуже очевидного вираження, але якщо придивитися уважніше, то можна помітити, що вже зараз найбільш потужним постачальником «демократичного дискомфорту» для Росії є не Навальний, і не «Дождь», а Майдан та Україна. Подивіться, ким захоплюються ліберальні прогресивні люди в цій країні, заради чого вони виходять на акції останнім часом, та за що їх кидають до СІЗО. За те, що в центрі Москви вони кричать «Слава Україні!»

  «Україна, що йде на Захід, забирає з собою легітимацію російської держави»

  За відсутності власних демократичних ресурсів всередині власної країни, жовто-синє стає символом свободи і для Росії. Жовто-синє – це вже не лише українське, це демократичне, вільне, прогресивне, те, що загрожує путінському режиму, те, що він, цей режим, називає «вандалізмом» і від чого його лихоманить. На відміну від триколору, який втілює собою авторитаризм, «стабільність» і стабільний авторитаризм.

  Тому якщо цього разу «сталінську» зірку в жовто-синє перефарбували не росіяни – наступного разу це зроблять саме вони.

  Ви скажете, що подібні акції солідарності були і на підтримку Грузії в 2008-му – з грузинськими прапорами та прогрузинськими гаслами. Так, але ж Росія не вважає, що починалася з Тбілісі, вона вважає, що починалася з Києва. І хоча на Заході через цілу низку причин багато хто вважатиме, що радше українська ідентичність – під питанням, що саме вона є предметом дискусії, насправді все навпаки. Саме цю важливу думку підкреслив відомий історик із рідкісно глибоким розумінням України, професор Єльського університету Тімоті Снайдер під час презентації перекладу своєї книги на львівському Форумі видавців у величезній переповненій залі: проблемним є питання не української, а російської ідентичності. І саме воно мало би непокоїти захід. Думка не нова, але зовсім не осмислена ні в Україні, ні тим більше на Заході.

  Ніби на підтвердження – свіже інтерв’ю одного з найбільш авторитетних аналітиків пострадянського простору Лілії Шевцової.

  «Україна, що йде на Захід, забирає з собою легітимацію російської держави і ми залишаємося Московією, котра була населена незрозуміло ким. Росія тоді повинна буде почати відлік своєї історії не з тисячолітньої історії християнства та Хрещення Русі, а з Андрія Боголюбського, з XII століття – а це вже зовсім інша історія», – зазначає вона.

  До чого призведе невідворотне відлучення Росії від Києва, «обрізання пуповини»? Якою буде ця «вже зовсім інша історія»?

  Тим часом, доки Росія шаленими темпами скочується в «православие-самодержавие-народность», Україна починає приваблювати прогресивних росіян. Поки що не така вже й велика їх кількість просить тут політичного притулку, але якщо згадати, хто з наших «героїв» натомість тікає до Росії... Київ як центр тяжіння прогресивності – щось подібне в історії вже було. У підсумку Київська Русь колонізувала Московію. До чого цього разу призведе закоханість російських лібералів в Україну при відсутності свого власного демократичного проекту? Невже колонізація 2.0?

  Марія Томак, Центр громадянських свобод

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Марія Томак

  Журналіст Центру громадянських свобод  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  26.09.2014 15:47
  Сучасна російська дійсність – величезна хижа потвора, котра пожирає власний людський потенціал, його майбутнє, прогрес. Це забетонована корупцією чорна холодна смердюча яма без ознак перспективи, надії на життєвий спокій, мир. Майбутнє внутрішньої політичної арени передбачувати не можливо. Патент на грабіж в країні надалі собі забезпечила путінська мафія його дружки-олігархи. Диктатор Путін на хвильку "сплодив" Мєдвєдєва а той за подяку великому рос-фюреру - міні-медведик маленьким задочком - зігрів трон незамінимому???... крємльовскому "вождю" фальш-презідєнту! „Баксами“ набиті мaєтні щасливчики з почуттів самозбереження викуповують нерухомості у цивілізованих країнах Заходу. Зневірилися з життя на "родінє". Путінська „атчізна” для них це поступовий, безнадійний зaнeпaд - доля СРСР. А тим, що не мають на закордонні маєтки лишається кремлівська демократія, постійний пошуку ворога, біда та бездоріжжя. Так звана підтримка російських співвітчизників в Україні це чергова підступна спроба сучасної політики Кремля, котрий за всяку ціну намагається щонайдовше втримати свій агресивний русифікаційний вплив на українського сусіда. Аби продовжити своє виживання бандитський режим хапається забудь-яку рятівну соломинку. Не без без „братньої допомоги“ був прийнятий ВР України ганебний український Мовний закон. Це навмисний поділ народу на дочасну панівну „русо-бальшевіцкую націю“ - опору кремлівської політики та борців за українство, свободу, членство в ЄС . Шаління сучасної прокремлівської Росії це повернення старих часів. Коли кріпацтвом, потім пролетарським большевизмом Лєніна, а нині путінським кровавим кагебізмом диктатор намагається бандитськими угрупуваннями у східних областях розшматувати український народ, державу. До України наближається історична справедливість. Здійснення майже тристолітнього очікування, віри. Накінець реалізувати вічну мрію українського народу – надійне місце у цивілізованій Європі. Необхідність радикальних прогресивних змін і перетворень. Наближається історична мить – свобода. Незалежність від підступного московського впливу, кровавої окупації. Тоді в пошані стане рідна мова, культура, народні звичаї, котрі не зазнаватимуть важких ударів зневажання, русифікації, хамства, п’янства, зеківщини і матюків. Нова молодь вбере до себе здоровий патріотичний дух і гордість, що є українкою, чи українцем. Вона зуміє захищати свою державу від негативних впливів з зовні. Буде берегти й цінитиме кожну культуру, звичаї інших народів-побратимів, що живуть у державній спільноті. Таке взаємозбагачення приносить лиш користь, прогрес кожній країні цивілізованого світу. Воно також піднесе міжнародний авторитет багатонаціональної України.
  A Росія, з її одномовним рускоязичним насильством, обмеженістю розвитку, з її природними багацтвами, вщент пограбована большевизмом, а нині путінським рашизмом плететься у хвості. За розвитком світового суспільства правди, людяності, мирного співжиття між народами. Вона до нього лиш постійно, агресивно зі злобою доповзає на танках, крові і брехні.
  Bratislava Praha

  від: тот самый вячеслав Місто: россия москва
  23.09.2014 21:17
  Когда я учился в школе-на 7ноября подпирали палкой дверь актового зала и орали через ведро-изменитель голоса-''хайль гитлер'', ''долой ссср'', ''смерть коммунякам'' и подобное. Все кто это делали выросли нормальными людьми презирающими нацизм и уважающими права Человека, выросли достойными работниками и отцами. Все делавшие так в школе были из не полных семей или из семей с проблемами-у кого отца посадили за отказ сотрудничать с госбезопасностью-подстава, у кого мать или сестру залечили в больнице за то же самое, у кого дядьку или брата ''случайно'' зарезали на улице после того как тот отказался ехать в Анголу или в Афгагнистан или т.п., у кого тетка или племянница не захотела ехать с сотрудниками госбезопасности на бесплатную оперативную секс-наверное-работу и красавицу писавшую завяления про беспредел нашли в пруду утонувшей или т.п. несчастный случай. Критическая масса такого беспредела убила ссср. А вовсе не связанные с гитлером события, котрые были лишь точкой отсчёта.
  Сейчас Украина тоже лишь точка отсчёта а не фактор распада россии или влияния на кремлёвских беспредельщиков. Кремлёвский маньяк идеи сделать россию монархией а семью лилипутиных-царями сам за эти 15 лет фактической власти уничтожил экономику, разогнал учёных и инженеров, сгноил культуру и искусство. Народ вымирает по 2-5,5 миллионов в год, приезжают по 1-4 миллиона из Узбекистана, Киргизии, других стран, куда силами российской разведки удалось принести наркоторговлю, работорговлю и прочие зверства, в этих странах не стало работы и стало опасно жить, плюс миф о стабильности и силе россии. Для кремля Украина-лишь источник высококвалифицированных рабов для военных заводов и буферная территория от НАТО. Последнее, что ещё держит Русских и других людей в россии-страх военной силы кремля. Своевременно доставить десять мегатонн справедливости в кремль-самое гуманное из возможных решений этого клубка проблем. Все остальные варианты лишь трата времени, позволяющая вафлибер вафлиберовичу стать сильнее. Бестолку говорить про разные корни Русских и Украинцев если сейчас у них обеих общая беда-москальство, кацапство власти против своих подданных. Атомный скальпель может решить эту проблему-москва технически беззащитна от всех способов доставки заряда. Если вы знаете ещё менее кровавое решение-объясните мне, я хочу к нему присоединиться-при условии чтотэто будет решение проблемы а не оттяжка решения и не делание вида.
  Живе Украина!
  Слава Героям!
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  25.09.2014 14:05
  вячеслав. Не надо так. Гирш Перельман вернулся в Питер и только там доказал теорему Пуанкаре. Жорес Алферов никуда не уехал как не уехало тысячи ему подобных.
  Роднина и Фетисов также вернулисьи масса молодых работает российских физиков на ЦЕРН овском коллайдере.Бериллиевые трубочки ставили только россиянена коллайдере.Они ищут бозон Хиггса,а Вы вместе со всеми свидомыми черепки Трипилля .Вот в этом и вся разница.
  Десять мегатонн Кремля -это патология .Как от нее избавиться - ответы у Семена Глузмана.Советую почитать.

  від: ВВ Місто: Кіровоград
  22.09.2014 14:01
  Не впевнений, чи отримає підтримку мій погляд, але поведінка так званих "ДНР" та "ЛНР" стосовно їхніх противників та "незгодних" видається мені аж надзвичайно промовистою. Ця поведінка не просто впізнавана, але їй навіть не потрібно було реанімовуватись заново: це до болі знайома нам гебешно-кагебістська поведінка, яка в свою чергу є прямим продовженням чингізідо-азійського способу владарювання.
  Поведінка загарбників на Сході України - це щось на кшталт спраглих зануритися у надзвичайно буденну для себе атмосферу, попит на яку у них нікуди не зникав, але був тимчасово відкладений. Критична маса людей, які потребують цієї атмосфери санкціонованого державою насильства у Росії є дуже великою. Відносно велика пропорція людей, схильних до насильства та знущань у Росії складалася поступово, бо була банально затребувана. Тепер це є проблемою Росії, яку російський істеблішмент не зможе жодним чином змінити. Це нагадує ефект "гідравлічного удару": якщо величезну масу води в трубопроводі зупинити негайно, система зазнає аварії. Росія вимушена створювати такі поведінкові стратегії своєї зовнішньої і внутрішньої політики, коли природна ментальна енергія відносно великих страт її населення отримуватиме затребуваність у використанні насильства.
  Українці вже були отримали певне "щеплення" проти цієї "недуги" північно-східних сусідів, і якби не голодомор 1932-1933 років, українська нація виглядала б цілком сконсолідованою у своїй боротьбі проти московітського поневолення.

  від: ВВ Місто: Кіровоград
  21.09.2014 09:21
  Московії у 13 сторіччі ще не існувало, а Київ почав занепадати у кінці 12. (Батий остаточно "добив" його, спаливши в 1237 році). Московія - це виключно Золотординський проект, новостворений нею улус, куди очільником був посажений Олександр Нєвський - названий брат Сартака, тобто внука Батия.
  Якби не природний занепад Золотої Орди в 15 сторіччі Московія "чхала" б на Київ!
  У відповідь

  від: Ю Місто: дон
  21.09.2014 21:22
  ОСЬ ЩО РОЗКАЗАЛА ЕМІЛІЯ ІЛЬЇНА:
  "ЯКА РОСІЯ В 12 СТОЛІТТІ?
  НАВІЩО ПРИСВОЮВАТИ ЧУЖЕ?
  ОЛЕГ,ІГОР,ОЛЬГА,ВОЛОДИМИР,ЯРОСЛАВ МУДРИЙ,
  МОНОМАХ,ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ,НЕСТОР,КИЇВСЬКА РУСЬ,КИЇВ-УСЕ ЦЕ НАЛЕЖИТЬ УКРАЇНІ.
  МИ ,РОСІЯНИ,РОСІЙСЬКА ІМПЕРСЬКА СИЛА ЗАХВАТИЛА
  УКРАЇНУ..ВИПОМПОВУЮЧИ ВИПОМПОВУЮЧИ З НЕЇ
  ВСІ НАЦІОНАЛЬНІ ЦІННОСТІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ;
  РОЗГРАБУВАЛИ УКРАЇНСЬКУ ІСТОРІЮ,ВИТОПТАЛИ ЇЇ,
  ПЕРЕТВОРИЛИ В ПУСТЕЛЮ.
  ПРОТЯГОМ СТОЛІТЬ ГРАБУВАЛИ УКРАЇНСЬКУ КУЛЬТУРУ"
  ;

  від: sergiy Місто: kiyiv
  21.09.2014 08:11
  Прочитайте "Краіна Моксель"та "Істроія Украіни Русі" і побачите, що в Украіні вже давно осмслене походження та населення Московіі, іі історія та образ мислення. Стаття слушо вказує на страхи московітів
  У відповідь

  від: ю Місто: дон
  21.09.2014 21:36
  УКРАЇНА НЕ РОСІЯ.
  УКРАЇНА ЦЕ КИЇВСЬКА РУСЬ.
  РОСІЯ ЦЕ 50 ПЛЕМЕН МОНГОЛЬСКОГО ТА УГРОФІНСКОГО
  ПОХОДЖЕННЯ.ЗВІДКИ І ПІШОВ НАРОД МОКСЕЛЬ.
  У МОСКОВСКОГО НАРОДУ ТЕЧЕ ЩОНАЙМЕНШЕ 80%
  ФІНОТАТАРСКОЇ КРОВІ.

  В РОСИИ ВЕДЁТСЯ ЖОСТКАЕ ИНФОРМАЦИОННОЕ
  ВОЗДЕЙСТВИЕ НА УМЫ НАРОДА КАК ЭТО БЫЛО В ГОДЫ НАЦЫЗМА В ГЕРМАНИИ.

  КОНЦЕЦИЯ РУСКОГО МИРА:
  -ТЫ РУССКИЙ ТЫ ЛУТШЕ ВСЕХ

  ПУТИН В СЕВАСТОПОЛЕ ГОВОРИЛ О ПРЕВОСХОДСТВЕ
  УНИКАЛЬНОГО ГЕНЕТИЧЕСКОГО КОДА РОСИЙСКОГО
  НАРОДА И СВЕРХДУХОВНОСТИ РОСИЯН---
  СУДИТЕ САМИ
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  23.09.2014 12:30
  ю. Кто это Вам сказал шо Украина - це Киевская Русь.Где -энто такое написано?
  Энто Бебик выводит вместе с Горшком Трипилля и шумерскими надписями.Дайте ссылочки пожалуйста о том ,шо Украина энто Киевская русь
  Читал читал Тарле и Ключевского и даже у нашего академика Петра Толочко нигде не видел такой информации,

  від: Ымыся Місто: Киев
  21.09.2014 07:49
  Та то ж самі себе перетворюють на Московію.
  Вони же ще в 15 віці були в Европі (через Великий Новгород), а потім закрились. Так можливо буде і тепер. Може через якийсь час будуть " в Европу прорубать окно". Інакше ж вони не вміють - або прорубати, або ногою вивалювати, або лізти в вікно.
  У відповідь

  від: Сергій Місто: Одеса
  26.09.2014 14:43
  Великий Новгород і Псков це були слов"яни а Московія загарбанням Івана ІV Кровавого, Грізного, На голову хворого дебіла - знищила у Псковському і Новгородському князівствах дух свободи і волі. Згадайте віче новгородське, псковське, київське!!!! У Москві про таке ніколи і не чули.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Молодь Плюс» | Професійно-технічні училища в Україні під загрозою знищення? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Ілюстративне фото

  Мультимедіа Наступної хвилі мобілізації може не бути, військо набиратимуть з контрактників

  Контрактна армія зможе дати відсіч агресії, але цього замало, щоб не бути мішенню – експерт 

  Колишній федеральний прокурор США Марта Берш

  Частка статків Лазаренка була отримана від прибутків компанії Тимошенко – екс-прокурор США

  Колишній федеральний прокурор США Марта Берш, яка домоглася ув’язнення Павла Лазаренка, приїхала в Україну ділитися досвідом 

  Україна, Польща і Росія. «Волинська різанина» як політична технологія

  У 2013 році тему «волинської різанини» почали активно використовувати російські пропагандисти. В Україні великим спеціалістом з цих питань став скандальний проросійський політик, українофоб Колесніченко 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ