25 червня 2016, Київ 09:52

  Політика

  Шлях, який обрала Росія, безнадійний – Кшиштоф Зануссі

  Кшиштоф Зануссі на «Європейському експресі» у Києвіi
  X
  Євгенія Олійник
  06.10.2014
  У київському Центрі Леся Курбаса відбулася зустріч з польським режисером Кшиштофом Зануссі в рамках фестивалю «Європейський експрес». Кінематографіст розповів, що для Європи означає український Майдан і які стрічки можуть допомогти у боротьбі з російською пропагандою.
  Кшиштоф Зануссі на «Європейському експресі» у Києві

  Мультимедіа

  Аудіо

  Київ – Польський режисер Кшиштоф Зануссі завітав до Києва в рамках фестивалю «Європейський експрес», що днями відбувся у Центрі Леся Курбаса. Минулого року кінематографіст презентував український переклад своєї книги «Час помирати», у якій пише про звільнення від радянської ментальності і в якій після Помаранчевої революції з’явився розділ про Україну. Радіо Свобода поговорило з Кшиштофом Зануссі про ностальгію за «совком», імперські мрії та творення української нації.

  – У своїй книзі Ви пишете, що старе суспільство має загинути, щоб народилося нове. На якій стадії зараз перебуває українське суспільство?

  – Я сам хотів би поставити це питання українцям. Є надія, що твориться нове суспільство. Як далеко і глибоко піде цей процес – ми ще побачимо. Але Майдан вже показав, що в Україні присутній елемент громадянського суспільства, що є бажання йти іншим шляхом – перевіреним шляхом світу західної Європи. Тим шляхом, до якого Росія якось наблизилась і від якого зараз відходить. Історія розсудить, на чиїй стороні була правда, але, на мій погляд, напрям, що обрала Росія, доволі безнадійний. Тому що це – рух назад. Росія мріє про імперію – саме тоді, коли світ нарешті звільнився від імперій. Це був дуже болісний процес, але він відбувся – у Португалії, Іспанії, Британії, Франції. 24 роки тому й Росії нарешті вдалося позбутись імперії. Звісно, були жертви й у Тбілісі, й у Вільнюсі, але загалом цей процес відбувся дуже плавно. Імперія нікому не потрібна сьогодні – потрібен розвиток. Натомість з’являються якісь ностальгічні думки, на фоні яких, до речі, якоюсь мірою і відбувається конфлікт в Україні.

  – Чи бачите Ви якийсь вихід?

  В Росії конкуренції зараз не існує

  – Потрібна переорієнтація. У 90-і в Росії з’явились інститути модерного світу, але зараз вони занепали. Проблема також у централізації – вона доречна лише у примітивних суспільствах. На Далекому Сході, у Південній Кореї також була авторитарна влада. Але вона гальмує економіку. Конкуренція можлива лише за демократії, а без конкуренції немає розвитку. І мене дуже турбує те, що в Росії конкуренції зараз не існує.

  – Чи можна сподіватися на громадський спротив?

  – Росія непередбачувана. Для мене важливо, щоб була органічна робота – розвиток мислення. У 80-і роки ми у Польщі не сподівалися на визволення. Але ми сиділи по кухнях і обговорювали, які закони ми б запровадили, якби могли. Російська інтелігенція має думати, як врятувати російську ідентичність, яка завжди відрізнятиметься від інших країн.

  Те, що люди висловлюють протест, – дуже важливо, але найважливіше – почути від російської опозиції, яку програму вони мають, чого вони хочуть. Якої системи? Якого менталітету?

  Але й так, щоб не відставати від світу, тому що Росія відстає – технологічно і цивілізаційно. Те, що люди висловлюють протест, – дуже важливо, але найважливіше – почути від російської опозиції, яку програму вони мають, чого вони хочуть. Якої системи? Якого менталітету? Це й буде найважливішим переломом.

  – Ще кілька років тому Ви висловлювали стурбованість політикою Росії. Мені здається, Ви передбачали певний розвиток подій. Наскільки справдилися Ваші прогнози?

  – На мій подив, досить багато із моїх передбачень збулися. У січні я був у Нью-Йорку, читав лекцію у Колумбійському університеті, зокрема, ділився своїми думками щодо України перед аудиторією експертів. І жоден із них зі мною не погодився. Вони думали, що Майдан не матиме значних наслідків. Але, як з’ясувалося пізніше, у своїх нехороших передчуттях я не помилявся.

  – На Вашу думку, як розвиватимуться відносини росіян та українців?

  В Україні зараз відбувається визначення нації. А якщо вона з’явиться, то у Росії буде сусід, а не лише «території», як висловився пан Путін

  – Звісно, будуть певні коливання, але історичне сусідство все ж має велике значення. Я сподіваюсь, що глибокої ворожнечі надовго не буде. Але в Україні зараз відбувається визначення нації. А якщо вона з’явиться, то у Росії буде сусід, а не лише «території», як висловився пан Путін.

  – Наскільки добре Польща розуміє, що зараз відбувається в Україні?

  До вашої боротьби за свободу ми відчуваємо велику симпатію

  – Звісно, дезінформації не бракує – достатньо поглянути на сюжети EuroNews. Ми, поляки, дещо ідеалізуємо українські події, порівнюючи їх зі своєю історією. Але ми маємо латинське коріння, більш західне мислення, дещо інакше ставимось до багатьох речей. Разом із тим, до вашої боротьби за свободу ми відчуваємо велику симпатію. Знаєте, наше примирення відбувається вже упродовж багатьох років. І воно завжди болісне, тому що ми маємо визнати свою провину, очікуємо, що й українці визнають, що вони не в усьому мали рацію. Зараз один із моїх колег знімає картину про Волинську різню. Це страшні моменти, про них не можна забувати, але їх треба навзаєм пробачити.

  – Чи можна сказати, що така симпатія є у інших країн Європи?

  – Залежить від країни. Австрійці, приміром, досить добре розуміють, тому що були пов’язані з Україною, але вони прагматики і теж мають травматичний досвід падіння імперії.

  – У Вас є відчуття, що історія повторюється?

  Сутність авторитарного режиму ніколи не змінюється, яку б назву він не мав. Це завжди меншість, що очолює більшість проти її волі

  – Історія ніколи повністю не повторюється. Але, безсумнівно, сутність авторитарного режиму ніколи не змінюється, яку б назву він не мав. Це завжди меншість, що очолює  більшість проти її волі. Але в Росії не усе так просто, тому що більшість підтримує цей режим і спосіб, у який влада реалізовує свої цілі.

  – А чи відчуває Європа якусь загрозу з боку Росії?

  – Я думаю, не надто. Хоча мудрі люди бачать, що 60 років, які ми провели без війни (за винятком Балкан), можуть виявитися ілюзією.


  Євгенія Олійник

  Кореспондент і карикатурист, працюю на Радіо Свобода з серпня 2011 року. Водночас здобуваю освіту в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.
  Zhenya Oliynyk | Створіть Свою Візитку  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Борислав Місто: Штутгарт
  06.10.2014 13:46
  Нормальные прагматичные суждения, но и поверхностные....Недораспавшаяся империя ещё надеется но "великое возрождение"- от Камчатки до Варшавы...Для начала надеются Союз нерушимый восстановить. Не совсем получается главный сценарий, времена изменились...Так хоть часть территорий у соседей оттяпать...Этот вариант проходит пока: Молдавия, Грузия, Украина- наглядные примеры...Цивилизованые страны понимают опасность для мира таких сценариев и медленно, но уверенно изолируют Рашку от мировой экономики и финансов..Ход верный , ускоряющий 3-й распад последней империи зла. Вскоре будем свидетелями интересных событий: дефолта , коллапса российской экономики.. Цены на нефть идут вниз. Да и китайцы на Дальнем востоке нависают...

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ